Osobom dotkniętym przemocą pomoże Fundusz Obrony Życia Archidiecezji Lubelskiej. Specjalistyczny ośrodek znajduje się przy ul. Chmielewskiego 9 w Lublinie.
Dom rodzinny nie zawsze i nie dla wszystkich jest bezpiecznym miejscem schronienia przed złem i cierpieniem. Gdy pojawia się przemoc wiele osób doświadcza wtedy ogromnego cierpienia, które oznacza również poniżenie.
Specjalistyczny Ośrodek Wsparcia dla Ofiar Przemocy w Rodzinie w tym roku zaczął swe funkcjonowanie przy ul. Chmielewskiego 9, a jego organem prowadzącym jest Fundusz Obrony Życia Archidiecezji Lubelskiej. Bez wątpienia profesjonalny ośrodek specjalistyczny jest niezbędny w przestrzeni województwa, bo stanowi szansę na schronienie i nowe życie dla osób, które doznały przemocy.
Specjalistyczny Ośrodek Wsparcia dla Ofiar Przemocy w Rodzinie jest współfinansowany ze środków miejskich, czyli ośrodek prowadzą organizacje pozarządowe wyłaniane w trybie konkursowym. Poprzedni konkurs był ogłoszony na rok, dlatego poprzedniemu podmiotowi prowadzącemu z upływem 31 grudnia 2016 r. wygasła umowa. – Nowy konkurs ogłoszono w grudniu, startowały trzy podmioty, oferta Funduszu Obrony Życia Archidiecezji Lubelskiej otrzymała najwięcej punktów, w związku z tym od początku stycznia do końca 2017 r. jest on podmiotem prowadzącym ośrodek.
Fundusz Obrony Życia nawiązał współpracę z katolickim Stowarzyszeniem Agape w Lublinie, które posiada wykwalifikowaną i doświadczoną kadrę specjalistów: prawników, psychologów, terapeutów i pracowników socjalnych, a od wielu lat prowadzi Ośrodek Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem z ramienia Ministerstwa Sprawiedliwości. – Idealną sytuacją jest gdy dochodzi do współpracy podmiotów podlegających pod opiekę społeczną i podmiotów świadczących zadania na zlecenie Ministerstwa Sprawiedliwości, bo to sprawia, iż działania mogą być profesjonalne, a przede wszystkim kompleksowe. Dlatego jako katolickie Stowarzyszenie Agape podjęliśmy współpracę z Funduszem Obrony Życia – wyjaśnia Urszula Paździor z zarządu Agape.
– Podjęliśmy się zadania tworzenia ośrodka, aby skutecznie pomagać osobom, które doświadczają przemocy. Dotychczasowy Dom Samotnej Matki nieznacznie zmienił swój charakter. Swoją ofertą pomocy chcemy trafić do osób dotkniętych przemocą w swoich środowiskach – tłumaczy ks. Hubert Czarnecki, dyrektor Specjalistycznego Ośrodka Wsparcia dla Ofiar Przemocy w Rodzinie i przewodniczący Funduszu Obrony Życia Archidiecezji Lubelskiej.
Zadaniem tego ostatniego jest troska o życie i promocja działań związanych z promocją i ochroną życia w społeczeństwie. – W sytuacji zagrożenia dobra jakim jest życie, a także w sytuacji zagrożenia bezpieczeństwa Kościół prowadzi różnorodne inicjatywy związane z ochroną. Jedną z inicjatyw jest funkcjonowanie ośrodka dla osób dotkniętych przemocą – dodaje ks. Czarnecki.
Specjalistyczny Ośrodek Wsparcia dla Ofiar Przemocy w Rodzinie przy ul. Chmielewskiego 9 w Lublinie przygotowany jest na przyjęcie 25 osób. W ośrodku pracuje trzynastoosobowy zespół specjalistów: psycholodzy, prawnicy, pedagodzy, pracownik socjalny, pielęgniarka, psychiatra.
Specjalistyczny Ośrodek Wsparcia dla Ofiar Przemocy w Rodzinie czynny jest całą dobę. Mieści się przy ul. Chmielewskiego 9 w Lublinie. Całodobowy telefon do ośrodka: (81) 5254208.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |