Ubrania winne gwałtu?

To miała być najbardziej wyzywająca kolekcja mody. Goście pokazu byli w szoku... Co się stało?

Kolekcja "Guilty clothes" ("winne ubrania) była zapowiadana jako niezwykle wyzywająca i prowokująca. Podczas pokazu mody okazało się, że stroje, w które ubrane były modelki nie tylko nie miały w sobie nic z erotycznej zmysłowości, ale część z nich była zwyczajnie niemodna. Obecni na pokazie goście byli w szoku.

Okazało się, że pokaz był elementem kampanii społecznej dotyczącej przemocy seksualnej. Prezentowane stroje były to dokładnie takie same ubrania, jakie miały ubrane konkretne zgwałcone kobiety. W czasie pokazu ofiary przemocy opowiadały też swoje historie.

Akcja była odpowiedzią na pojawiający się często zarzut, że niektóre kobiety są współwinne gwałtu, gdyż ich ubiór był prowokujący. Celem kampanii jest zwrócenie uwagi na fakt, że winnym gwałtu zawsze jest gwałciciel - nie ofiara. Panujące wśród części społeczeństwa przekonanie, że kobieta jest współwinna sprawia, że część ofiar w obawie przed osądzaniem boi się skorzystać z profesjonalnej pomocy. W efekcie znacznie dłużej boryka się ze stresem pourazowym a czasem ma myśli samobójcze.

The Survivors Trust The most provocative fashion show ever

«« | « | 1 | » | »»
 • Elle
  19.04.2017 11:19
  A zostawienie torebki w samochodzie jest przyczyna ... kradziezy. Rece opadaja jak sie czyta takie komentarze. Wyzywajacy stroj kobiety jest na pewno w zlym guscie, moze prowokowac nieopanowanych mezczyzn do kosmatych mysli i kobieta jest wtedy wspolwinna cudzych grzechow nieczystosci, ale nie gwaltu, ktory jest przestepstwem. Oczywiscie stroj jest na pewno czynnikim ryzyka ... ze gwalciciel wybierze sobie wlasnie ta kobiete na ofiare, ale na pewno nie ma wplywu na decyzje o gwalcie. Gwalcicielem trzeba juz byc zanim sie kobiete zobaczy. Zwyklych mezczyzn stroj do gwaltu nie prowokuje, tak jak niezabezpieczona torebka, czy mieszkanie prowokuje wylacznie zlodzieja, a nie ludzi uczciwych. Nad popedem seksualnym mozna i trzeba panowac. Jak ktos twierdzi inaczej to hmm ... trzeba sie leczyc, bo stanowi sie zagrozenie dla otoczenia.
 • Gość
  20.04.2017 18:06
  Najlepiej byłoby statystyki gwałtów skorelować z danymi od kiedy kobiety zaczęły nosić krótkie kiecki, głębokie dekolty itd. Wtedy będzie można NA PEWNO powiedzieć jaki strój ma wpływ na gwałt.
 • Gość
  20.04.2017 18:29
  Najwięcej gwałtów dokonywana jest w czasie wojen i strój nie ma tu kompletnie nic do rzeczy.
 • Gość
  20.04.2017 18:34
  Bardzo dobry film i bardzo dobry artykuł. Postawiłabym 5/5.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.