Docenić pracę kobiet

Ekonomiści szacują, że średnia wartość pracy, którą wykonują kobiety siedząc w domu, wynosi ok. 2 tys. zł miesięcznie. Kobieta zajmująca się domem i dziećmi w ciągu dnia wykonuje ok. 200 różnych czynności.

We wtorek Fundacja MaMa zorganizowała w Sejmie konferencję, podczas której przekazała na ręce posła Marka Balickiego listę rekomendacji dotyczących pracy domowej kobiet.

Jak podkreśliła prezeska Fundacji MaMa Sylwia Chutnik, praca domowa kobiet jest niedoceniana i deprecjonowana, często także przez nie same. Fundacja chciałaby, aby pracę na rzecz domu i rodziny, opiekowanie się dziećmi lub osobami starszymi uznać za dobro publiczne i wartość społeczną.

Fundacja MaMa postuluje, by kobiety pracujące w domu miały zabezpieczenie emerytalne, ubezpieczenie zdrowotne. Wśród rekomendacji fundacji znalazły się m.in. rozwijanie instytucjonalnej opieki nad dziećmi oraz form pomocy w opiece nad osobami starszymi, a także promowanie partnerskiego modelu rodziny.

Chutnik zwróciła także uwagę, że w Polsce nie ma prawdziwej, kompleksowej polityki rodzinnej, a rozwiązania, które mają poprawić sytuację rodzin, są rozsiane po różnych ustawach.

Balicki podkreślił, że zaproponowane przez fundację rozwiązania należy potraktować jak inwestycję. Jego zdaniem, choć niektóre z nich mogą wydawać się kosztowne, w dłuższej perspektywie okażą się opłacalne.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
 • Stanisław Miłosz
  26.01.2010 15:16
  Skoro jest wartość, która jest inwestycją, to trzeba ją opodatkować. Budżet czeka. Euro czeka. Czas ucieka.
  Panie Ministrze finansów - do dzieła! Proszę wreszcie docenić domową pracę kobiet.
 • margeritta
  27.01.2010 09:04
  To 2 tys. to, jak rozumiem, warte jest samo gotowanie? Qrcze, cieszę się, że mam pracę biurową :)))))
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.