Fatalna umowa CDU i SPD

„To gorzka porażka dla ochrony życia poczętego” tak umowę między CDU i SPD w Niemczech skomentował ks. prałat Karl Jüsten, kapelan Bundestagu i szef Biura Katolickiego w Berlinie, instytucji pośredniczącej między Kościołem a światem polityki. Według informacji niemieckich mediów, chadecy zgodzili się na to, by ich socjaldemokratyczny współkoalicjant przegłosował wraz z Zielonymi, Liberałami i Lewicą własny projekt ustawy zezwalającej na reklamowanie aborcji.

Do tej pory zgodnie z paragrafem 219a niemieckiego kodeksu karnego „namawianie do aborcji oraz jej reklamowanie i czerpanie z tego tytułu korzyści majątkowych” jest zakazane. Po tym, jak sąd rejonowy w Giessen skazał lekarkę Kristinę Hänel na grzywnę 6 tys. euro za informowanie na swojej stronie internetowej o takich usługach, w Niemczech rozgorzała debata. W Bundestagu sprzeciw wobec liberalizacji tego prawa zasygnalizowali jedynie chadecy i skrajnie prawicowa AfD. Według informacji niemieckich mediów tworzący z chadekami wielką koalicję socjaldemokraci uzyskali od nich zgodę na złożenie własnego projektu liberalizacji, który najprawdopodobniej zostanie przegłosowany większością SPD, Liberałów, Lewicy i Zielonych.

Prałat Jüsten w imieniu niemieckich biskupów skrytykował, że współpraca wielkiej koalicji chadeków i socjaldemokratów zaczyna się od „manewru na koszt życia nienarodzonego”. Jego zdaniem „to bardzo rozczarowujące”. Poprzez zniesienie paragrafu 219a niemieckiego kodeksu karnego aborcja będzie mogła być przedstawiana jako zwyczajne świadczenia lekarskie.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| ABORCJA

 • Yanosh
  09.03.2018 17:38
  Czekamy na reakcję Papieża Franciszka. I na głos Episkopatu Niemiec.
 • EM
  09.03.2018 17:57
  Czyli Niemcy weszli na drogę śmierci :-(
 • Thomas Novak
  09.03.2018 20:01
  Przecież tu chodzi tylko o to czy lekarz może na swojej stronie internetowej podać że prowadzi aborcję. Aborcja w Niemczech jest karana do trzech lat. Państwo odstępuje od kary jeśli ciężarna przeprowadzi konsultacje w poradni doradztwa ciąży, gdzie można uzyskać poradę, jakąś opiekę finansową albo inną pomoc socjalną oraz możliwości oddania dziecka do adopcji. Nad decyzją do przeprowadzenia aborcji musi dana pacjentka jeszcze trzy dni przemyśleć i potem sama podjąć decyzję. Gdy podejmie decyzję szuka sobie lekarza sama. Tę ustawę aborcyjną w Niemczech konsultowano ze wszystkimi organizacjami także kościół katolicki przystał na tą ugodę (nawet Kardynał Meissner a to już cos znaczy). Na pewno dla katolików a przede wszystkim muzułmanów aborcja nie wchodzi nigdy w rachubę ale są inne grupy wyznaniowe dla których człowieczeństwo zaczyna się z chwilą urodzenia. W antycznym świecie było z aborcją także różnie.
 • wujek_Olek
  10.03.2018 09:31
  Kiedyś w parlamentach była tzw. lewica, której reprezentanci uważali sie za postępowców, i tzw. prawica, której reprezentanci byli konserwatystami. Dzisiaj lewica i prawica to tylko "postępowcy" w tradycji dowolności "reformacji" i pseudo-naukowości (nied-)oswiecenia, niemal wszędzie na "zachodzie". CDU nic chrześcijańskiego poza C w nazwie nie ma, a socjaldemokraci są od co najmniej 20 lat neoliberałami. Przy tym jedni i drudzy tęczowymi wyznawcami pseudo-nauk, w tym gender-studies. Wybory bez wyboru, oto oblicze demokracji w 21. wieku. Aby sie z tego błędnego kola wyłamać, Amerykanie wybrali Trumpa, Niemcy wobec swojej przeszłości bali sie jeszcze głosować na AfD, szkoda, zobaczymy co będzie za 4 lata.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.