Odnowa biologiczna

Jak wspierać zmęczony i zaniedbany organizm?

Odnowa biologiczna to wykorzystanie różnego typu metod z zakresu fizjo- i fizykoterapii, kosmetologii oraz psychologii w celu regeneracji organizmu. Gdyby organizm był chory, należałaby mu się terapia, a następnie odpowiednia rehabilitacja. Problem byłby medyczny. Kiedy mamy do czynienia z przemęczeniem, stresem, obniżeniem formy, gdy popełniliśmy wiele błędów dietetycznych czy higienicznych, wystarczy odnowa. Może być ona pożyteczna, a czasem bywa konieczna.

Regeneracja

Bioregeneracja ma stopniowo i mądrze wspomagać walkę organizmu z codziennymi bolączkami. Pomaga też przygotować się do wyzwań w przyszłości. Odnowa biologiczna ma nie tylko odprężyć i pozwolić przyjemnie spędzić czas. Jej celem jest przypomnienie nam o roli harmonii w życiu. Gdy równowaga psychiczna i fizyczna ulegają pewnemu zaburzeniu, odnowa biologiczna może pomóc ją przywrócić.

Czy jest to hołdowanie ciału i jego zachciankom? Jeśli ktoś „leczy stres” alkoholem i czekoladą, to z pewnością tak jest. Poczucie relaksu jest wtedy złudne i krótkotrwałe. Mózg po takiej doraźnej „operacji” jest zalany cukrem lub odwodniony. Odnowa zaś opiera się na naszej biologii i psychologii. Jej celem jest dostarczanie poczucia zrelaksowania i odprężenia. Stąd istnienie specjalnych miejsc, gdzie najczęściej w samotności można oddawać się odnowie biologicznej. Miejsca takie (zwane SPA) dają, czy raczej sprzedają, krótkotrwałe poczucie komfortu, bycia obsługiwanym. Wystrój, kolorystyka, oświetlenie, zapachy, dźwięki, zwłaszcza muzyka, są w SPA tak dobrane, by nasze zmysły mogły przestawić się z trybu „czuwania” na „regenerację”. Także proponowane zabiegi, zwłaszcza masaże i kąpiele, mają odprężyć nasz największy organ zmysłów – skórę pełną receptorów czuciowych.

Odnowa dla wszystkich?

Odnowa biologiczna przeznaczona jest przede wszystkim dla dorosłych, choć komnaty solne bywają coraz częściej dostosowane także dla matek czy ojców z dziećmi. Podobnie jest z ośrodkami SPA czy gabinetami proponującymi zabiegi z zakresu odnowy biologicznej. Ich oferta jest skierowana do osób przemęczonych, rekonwalescentów, także osób po kontuzjach czy operacjach. Jednak wiele technik terapeutycznych nie nadaje się dla ludzi z chorobami serca i nerek, posiadających rozrusznik czy endoprotezy. O zamiarze poddania się takim zabiegom warto zatem poinformować swojego lekarza i skonsultować z nim ich rodzaj oraz intensywność. W wielu ośrodkach przed przystąpieniem do zabiegów należy wypełnić szczegółową ankietę dotyczącą naszych problemów zdrowotnych. Na jej podstawie możemy się dowiedzieć, że jakaś konkretna technika bioodnowy nie może być u nas zastosowana. Musimy też podpisać oświadczenie, że jesteśmy świadomi ryzyka związanego z określonymi zabiegami oraz nie mamy schorzeń, które wykluczają ich zastosowanie.

Odnowa biologiczna często nie wiąże się z kontaktem z drugim człowiekiem, np. masażystą. Większość zabiegów wykonywanych jest przez różnego rodzaju urządzenia, zwane z angielska: „roll shaper”, „vacu shaper”, „swan”, „lipo laser”. Maszyny te wykonują takie zabiegi jak: elektrostymulacja, liposukcja kawitacyjna, limfodrenaż etc. Dyskretny kontakt z ich obsługą jest ograniczony do minimum. Dla kobiet, których życie zawodowe jest powodem zmęczenia związanego z tłumem współpracowników, to cenne. Co ponadto oferują nam takie maszyny, dlaczego szukamy ich towarzystwa? Większość z nich ma swe pierwowzory w gabinetach fizykoterapii medycznej, gdzie udajemy się po urazach czy ze względu na schorzenia ortopedyczne. Ich zadaniem jest – podczas cyklu zabiegów – doprowadzenie do lepszego ukrwienia naszego organizmu, niwelacji obrzęków, nieinwazyjnej redukcji tkanki tłuszczowej, ujędrnienia i nawilżenia skóry, redukcji cellulitu czy wzmocnienia mięśni. Oczyszczenia z toksyn mają dokonać łaźnie rzymskie, sauny, kąpiele w wannach z hydromasażem. Pobyt w grotach solnych oraz relaksacje (rodzaj zajęć z muzyką i medytacją) mają na celu napełnić nas jodem, bromem i… spokojem wewnętrznym.

Skuteczność

Jak długo nasz organizm będzie odczuwał wizytę w SPA? Od kilku do kilkunastu tygodni. Wszystko zależy od tego, jak szybko wrócimy do błędów i wypaczeń, które sprawiły, że wymagałyśmy odnowy. Jeśli podejmiemy trud wybranych, powtarzanych regularnie zabiegów odnowy biologicznej, istnieje szansa, że nasz poziom przeciążenia organizmu stresem spadnie. Dlatego m.in. regularna odnowa biologiczna jest tak ważną częścią przygotowań sportowców wyczynowych do startów. Wyczerpujące zawody przeciążają organizm i wywołują stres, eksploatując ciało do granic wytrzymałości.

Niemałą rolę w odnowie biologicznej dla kobiet odgrywają kosmetyki (odżywki, maski ujędrniające). Warto jednak pamiętać, że mogą one uczulać. Dobrze jest więc wypróbować niewielką ilość na maleńkim fragmencie ciała. Trzeba też pamiętać, że najskuteczniej nawilża i ujędrnia się skórę od środka, a nie od zewnątrz. Innymi słowy – regularne picie 2–3 litrów wody dziennie i zdrowe odżywianie się oraz gimnastyka zrobią dla naszej skóry więcej dobrego niż najnowsze serum.

Domowe sposoby

Jakie elementy odnowy biologicznej możemy zapewnić sobie w domu? Należy nie tylko regularnie nawadniać organizm i zdrowo się odżywiać oraz pamiętać o higienie skóry i włosów, ale przede wszystkim trzeba po prostu zwolnić tempo życia. Kobiety mają tendencję do zapominania o tym i bardzo często w ogóle nie potrafią odpoczywać. Nie trzeba regularnie korzystać ze SPA, wystarczy zrobić sobie aromatyczną i pełną odżywiających skórę olejków kąpiel przy świecach z towarzyszeniem spokojnej, relaksującej muzyki. Orzeźwiający owocowy koktajl z dodatkiem nasion czy orzechów i masaż stóp żelem z wyciągiem z kasztanowca będzie przyjemną odskocznią od codziennego zabiegania i nadmiaru obowiązków.

W procesie odnowy biologicznej warto zadbać też o spokój duchowy. W końcu pełna odnowa człowieka obejmuje wszystkie sfery jego życia: somatyczną, psychiczną i duchową. Trzeba o nie równomiernie dbać, bo są ze sobą głęboko powiązane. •

«« | « | 1 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Reklama

Reklama

Reklama