Szkoła bankowości

Od najmłodszych lat warto uczyć dzieci, jak mądrze wydawać i oszczędzać pieniądze. W realizacji tego zadania pomocne mogą okazać się produkty oferowane przez PKO BP.

Zabawa w sklep, gra w Monopoly, wymiana zabawek z rówieśnikami. Wypłacane przez rodziców kieszonkowe, powoli zapełniająca się skarbonka i satysfakcja z odłożenia pieniędzy na wymarzony rower. To bez wątpienia nadal dobre sposoby na przekazywanie dzieciom praktycznej wiedzy na temat zarządzania własnym budżetem. Dziś coraz większe znaczenie ma także umiejętność obsługi rachunku bankowego. Wielu z nas nie wyobraża sobie codziennego funkcjonowania bez przelewów internetowych i płatności kartą. W związku z tym warto zadbać o bezpieczne wprowadzenie najmłodszych w świat bankowości elektronicznej dzięki kontu bankowemu oraz karcie płatniczej dla dzieci.

Dla juniora

Osoby, które pragną zadbać o edukację finansową swoich pociech, powinny przyjrzeć się ofercie PKO Junior, adresowanej do rodziców dzieci w wieku do 13 lat. W jej skład wchodzą atrakcyjnie oprocentowane PKO Konto Dziecka, Pierwsze Konto Oszczędnościowe, serwis internetowy junior.pkobp.pl, aplikacja mobilna na smartfony (Android, iOS, Windows Phone) oraz karta PKO Junior. Wszystkie te narzędzia dają dziecku możliwość ciekawej i spersonalizowanej zabawy oraz nauki. Ich uzupełnieniem są dostępne na stronie www.pkobp.pl materiały edukacyjne (np. publikacja „5 sposobów na ekooszczędzanie – przewodnik dla dzieci i rodziców”) oraz gry PKO Junior (np. „Władca monet” i „Przygody Lokatki”).

Skorzystanie z oferty jest bardzo proste. Warto zacząć od założenia PKO Konta Dziecka. Aby to zrobić, rodzic musi otworzyć własny rachunek w PKO BP (jeśli go nie posiada). Kolejnym krokiem jest wypełnienie wniosku w serwisie transakcyjnym iPKO, oddziale banku lub przez infolinię 800 302 302. Niezbędny jest do tego PESEL dziecka oraz jeden z dokumentów potwierdzających jego tożsamość (akt urodzenia, legitymacja szkolna, dowód osobisty lub paszport). Umowa zostanie dostarczona przez kuriera, można ją także podpisać w oddziale banku lub elektronicznie w serwisie iPKO.

Prowadzenie kont dzieci jest bezpłatne. Dodatkowo oprocentowanie OKO Konta Dziecka wynosi 2,5 proc. w skali roku do kwoty 2500 zł (z cotygodniową kapitalizacją odsetek). Od nadwyżki przekraczającej tę kwotę można natomiast liczyć na dodatkowe oprocentowanie w wysokości 0,5 proc.

Pod kontrolą

Konto dziecka można zasilać dowolnymi kwotami. Warto przy tym skorzystać z usługi autooszczędzania. Dzięki niej rodzice zyskują możliwość automatycznego przekazania pieniędzy na rachunek dziecka po wykonaniu na własnym koncie płatności kartą, telefonem z IKO albo realizując zwykły przelew (w tym zlecenie stałe). Wystarczy, że wskażą rodzaj transakcji, dla której usługa ma być aktywna, i wybiorą jeden z trzech sposobów zasilania konta dziecka: przelew stałej kwoty od każdorazowej transakcji (np. 3 zł), przelew procentowej wartości po każdorazowej transakcji (np. 3 proc.), przelew końcówki kwoty zaokrąglonej do pełnych złotych od każdorazowej transakcji. W ten sposób transakcje wykonywane na koncie rodzica przyniosą korzyści w postaci dodatkowych oszczędności na koncie dziecka.

Do obsługi rachunku służy serwis internetowy junior.pkobp.pl, który można uruchomić na komputerze, tablecie lub smartfonie. Równie wygodnym rozwiązaniem jest aplikacja mobilna PKO Junior. Dzięki niej, podobnie jak w serwisie internetowym, młody użytkownik może m.in. szybko sprawdzać stan konta, samodzielnie inicjować przelewy (wymagają zgody rodziców), zakładać wirtualne skarbonki i nadawać im nazwy. Zachętą do odkładania pieniędzy na konkretne cele jest możliwość zdobywania wirtualnych odznak.

Dziecko korzysta z konta pod ścisłą kontrolą swoich opiekunów. Dzięki serwisowi iPKO mama i tata mają wgląd do wszystkich działań pociechy, zatwierdzają lub odrzucają zaproponowane przez dziecko transakcje (przelewy, doładowania telefonu). W przypadku dzieci do 10. roku życia opcja ta jest domyślnie wyłączona.Interesującym rozwiązaniem jest funkcja pozwalająca wyznaczać dziecku zadania wraz ze wskazaniem nagrody, np. wspólnego wyjścia do kina, za ich wykonanie.

Pierwsza karta

Dziecko może otrzymać własną kartę debetową wyłącznie z inicjatywy rodziców. Za jej pomocą może dokonywać płatności zbliżeniowych do 30 zł bez konieczności podawania kodu PIN, bezpłatnie wypłacać pieniądze w bankomatach PKO Banku Polskiego oraz płacić za zakupy w sieci.

Co istotne, nie jest to karta połączona z rachunkiem stawiającego swoje pierwsze kroki w świecie bankowości elektronicznej użytkownika. Posiada ona odrębny rachunek, na który opiekun wpłaca kwotę, którą dziecko będzie mogło dysponować. To rodzic określa limity wypłat i kwoty dozwolonych płatności z karty, ma wgląd do salda i historii rachunku. W każdej chwili może unieważnić kartę i zamówić nową, dokonać aktywacji, nadać kod PIN, a w razie potrzeby, np. w przypadku zgubienia, zastrzec ją w iPKO lub przez telefon. Jeśli chce, korzystając z serwisu www.junior.pkobp.pl, może wyrazić zgodę na dostęp swojego dziecka do informacji o stanie środków na koncie.

Karta PKO Junior jest wygodnym i bezpiecznym narzędziem płatniczym dostosowanym do potrzeb i możliwości najmłodszych użytkowników. Warto podkreślić, że wartość transakcji dokonywanych za jej pomocą nie może przekroczyć stanu środków dostępnych na koncie. Rodzice nie muszą zatem obawiać się sytuacji, w której dziecko zacznie robić zakupy „na kredyt”.

Dla młodzieży

Dla młodzieży w wieku od 13 do 17 lat przygotowano PKO Konto Pierwsze. Dzieci w tym wieku mają już tzw. zdolność do czynności prawnych w stopniu ograniczonym. To oznacza, że mogą samodzielnie (bez kontroli rodziców) rozporządzać swoim kieszonkowym i dokonywać drobnych zakupów.

Aby założyć konto, rodzic musi wykonać niemal takie same czynności jak w przypadku PKO Konta Dziecka. Różnica polega jednak na tym, że podpisując zgodę na otwarcie rachunku, jednocześnie godzi się na to, aby jego syn lub córka został(a) właścicielem konta. Do czasu osiągnięcia przez nastolatka pełnoletności zachowa jednak prawo do wglądu w historię dokonywanych przez niego operacji.

Prowadzenie rachunku jest bezpłatne, podobnie jak dostęp do aplikacji mobilnej IKO i serwisu iPKO. Nic nie kosztuje także wykonywanie przelewów krajowych i na numer telefonu oraz zakupy za pośrednictwem aplikacji mobilnej IKO. Do konta można zamówić imienną kartę płatniczą (18 grafik do wyboru), która umożliwia robienie zakupów bezgotówkowo i wypłacanie pieniędzy ze wszystkich bankomatów na świecie. Właściciel konta nie ponosi opłat za obsługę karty. Musi jednak spełnić jeden warunek: wykonać za jej pomocą dwie transakcje w miesiącu. W przeciwnym razie za obsługę będzie musiał zapłacić 3,90 zł.

Jeśli nastolatek miał do tej pory PKO Konto Dziecka, to po ukończeniu przez niego 13. roku życia automatycznie zostanie ono przekształcone w PKO Konto Pierwsze.

Oszczędzanie

Rodzic dziecka, które korzysta z PKO Konta Dziecka lub PKO Konta Pierwszego, może dodatkowo otworzyć mu Pierwsze Konto Oszczędnościowe. Bank nie pobiera opłat za prowadzenie rachunku ani za przelewy krajowe (standardowe polecenie przelewu) autoryzowane kodem SMS. Oprocentowanie konta jest zmienne. Zysk może wynieść nawet 2 proc. do kwoty 10 tys. zł i 1,6 proc. od nadwyżki powyżej 10 tys. zł. Odsetki są kapitalizowane co miesiąc. Za systematyczne wpłaty od 20 zł do 1000 zł miesięcznie oraz brak wypłat przez kolejne 3 miesiące można otrzymać bonus w wysokości 0,5 proc.

Pierwsze Konto Oszczędnościowe dorasta wspólnie z jego użytkownikiem. Kiedy dziecko ukończy 13 lat i otrzyma zgodę rodzica, może rozpocząć samodzielne zarządzanie zgromadzonymi oszczędnościami. Po osiągnięciu pełnoletności jego rachunek automatycznie przekształca się w Konto Oszczędnościowe Plus. Wówczas edukacja finansowa naszego podopiecznego dobiega końca – potrafi już mądrze zarządzać swoim budżetem.•

«« | « | 1 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg