Coraz większe kolejki w poradniach. Coraz więcej problemów. Co robić, gdy twoje dziecko nie chce się uczyć lub ma problemy ze sobą? Jak postępować, gdy małżeństwo się rozpada?
Bywają dni, kiedy specjalistyczną Poradnię Rodzinną Archidiecezji Gdańskiej w Gdańsku-Oliwie odwiedzają tłumy. O chwili przerwy można wtedy zapomnieć. Zdarza się nawet, że z braku wolnego miejsca konsultacje odbywają się w specjalnie przygotowanym miejscu na korytarzu. Z jakimi problemami przychodzą ludzie? – Bardzo różnymi – odpowiada psycholog Marlena Świdrowska. Każda porada psychologiczna jest bardzo zindywidualizowana. Przypadki zaprezentowane poniżej, w których imiona bohaterów zostały zmienione, w pewien sposób obrazują tę różnorodność.
Porzucić ciężar
Jarek i Kasia są narzeczonymi od kilku lat, rozstają się i wracają do siebie. Nie potrafią zdecydować się ani na ślub, ani na rozstanie. Odczuwają lęk przed życiem osobno, a z drugiej strony lęk przed zaangażowaniem. Oboje mają żal do rodziców za lata dzieciństwa. Halina 3 lata temu uległa ciężkiemu wypadkowi samochodowemu, ma problemy z poruszaniem się, nie może wykonywać swojej pracy, która była jej pasją. Dziś próbuje mierzyć się z tym, co się stało. Anna ma problemy z dorosłą córką, która zerwała z nią kontakt. Pierwszy raz mówi komuś o aborcji sprzed 20 lat, nie potrafi przestać się obwiniać. Jacka zostawiła żona, nie wie, jak dalej żyć, co ma robić, jest w szoku, że do tego doszło. Doświadcza bólu, lęku i gniewu, bo nie może widzieć się ze swoim synem. Urszula doświadcza napadów lęku o jednej stałej porze w nocy. Łączy to z wcześniejszymi wizytami u wróżki. Psycholog Marlena Świdrowska, która rozwiązuje tego typu problemy praktycznie codziennie, w swojej pracy najczęściej stosuje podejście Viktora Frankla, polegające na szukaniu sensu w każdym życiu, w każdej, nawet najbardziej bolesnej sytuacji losowej – śmierci, stracie, samotności. – Rozpacz, która trwa, jest o tyle ważna, że jest etapem w odnajdywaniu sensu. Nie należy się na niej zatrzymywać, bo przeradza się to w trwanie w poczuciu skrzywdzenia, które jest największym wrogiem tego, kto właśnie w nim trwa – wyjaśnia. Ważne jest, by sens odnajdywać w każdym najdrobniejszym wyborze życia i miłości. – Dla jednego to decyzja wstania wcześniej rano pomimo depresji. Dla innych rozpoczęcie wielkiego dzieła charytatywnego. Te dwie rzeczy są tak samo wielkie, a nawet ta pozornie donioślejsza może być mniejsza w oczach Boga, który zna zamysły serc – podkreśla pani psycholog. – Wiele tragedii ludzkich, odwrócenia się od siebie i innych, choroby, wynikają z przewartościowania tego, co pozorne, co szczęścia nie daje – dopowiada.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |