Publiczne Gimnazjum Katolickie w Opolu przeprowadzało się już trzy razy, ale to nie zraża uczniów, nauczycieli, ani tym bardziej rodziców, chcących z wiarą kształcić swe dzieci.
Zapewniają jak najlepsze warunki
W ciągu roku organizowane są wyjścia do kina czy filharmonii, a także wycieczki szkolne, których celem jest przede wszystkim zwiedzanie. W gimnazjum działają zespół teatralny, którym opiekuje się Andrzej Skiba, a także Klub Jana Pawła II prowadzony przez Małgorzatę Walkowiak, który w czasie wakacji uczestniczy w ogólnopolskich warsztatach. W ramach zajęć wychowania fizycznego uczniowie korzystają z sali gimnastycznej wynajmowanej od pobliskiej szkoły muzycznej, a także chodzą na basen i lodowisko. Pod względem technicznym gimnazjum jest dobrze wyposażone, skompletowane zostały materiały dydaktyczne, nowoczesny sprzęt multimedialny, a obecnie powoli tworzona jest biblioteka. – Wszystkie koszty związane z adaptacją pustych pomieszczeń na sale lekcyjne pokryło Stowarzyszenie Przyjaciół Szkół Katolickich – zaznacza dyrektorka. Opolskie gimnazjum katolickie w ubiegłym roku opuściło 12 absolwentów, którzy egzamin końcowy ze wszystkich trzech przedmiotów zdali na wysokim poziomie. Przed zakończeniem szkoły, zamiast organizować komers, zdecydowali, że wolą na trzy dni pojechać na Górę św. Anny wraz z wychowawczynią i ks. Dariuszem Flakiem, ówczesnym katechetą.
Niesamowici rodzice
Jak podkreślają uczniowie i nauczyciele, w szkole panuje domowa atmosfera. Wszyscy dobrze się znają, mogą liczyć na wsparcie. Grono pedagogiczne jest świadome sytuacji rodzinnej i społeczno-materialnej swych wychowanków. Gdy trzeba, odwiedzają ich w domach, rozmawiają, pomagają uporać się z trudnościami. Rodzice odwdzięczają się licznymi gestami życzliwości, a kiedy są potrzebni, spieszą z pomocą. I tak gdy przychodził czas zmiany siedziby szkoły, jeden telefon dyrektorki wystarczał, by rodzice zorganizowali się i stawili do pomocy przy kolejnych przeprowadzkach. Podobnie jest z przygotowaniem uroczystości szkolnych czy akademii na Dzień Edukacji Narodowej, a w ostatnim czasie noworocznego spotkania z bp. Andrzejem Czają, który 8 stycznia celebrował Mszę św. w intencji społeczności szkoły, a potem odwiedził gimnazjum, dokonał jego poświęcenia, a także obejrzał przedstawienie o sile miłości przygotowane przez zespół teatralny. – Chcieliśmy podzielić się z księdzem biskupem
naszą radością, że istniejemy mimo wielu przeciwności – mówi Maria Dragon. Już wkrótce rozpocznie się coroczna rekrutacja do pierwszej klasy, przebiegająca podobnie jak w innych szkołach. Z tą różnicą, że chętni uczniowie wraz z rodzicami zostaną zaproszeni na rozmowę kwalifikacyjną. – To spotkanie nie jest egzaminem. Chodzi nam raczej o rozmowę o oczekiwaniach wobec szkoły i uświadomienie rodzicom jej charakteru – wyjaśnia dyrektorka.
*** Tekst pochodzi z opolskiego "Gościa Niedzielnego".
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |