Pamiętamy o Sybirakach

81. rocznica pierwszej masowej deportacji obywateli polskich w głąb ZSRS

10 lutego przypada kolejna rocznica pierwszych masowych wywózek obywateli polskich w głąb Związku Sowieckiego. Od wielu lat uroczystości upamiętniające te tragiczne wydarzenia organizowane są przez Centrum Dokumentacji Zsyłek, Wypędzeń i Przesiedleń w Uniwersytecie Pedagogicznym w Krakowie we współpracy z Krakowskim Oddziałem Związku Sybiraków i Małopolskim Urzędem Wojewódzkim.

Niestety z powodu panującej pandemii, w tym roku nie można zorganizować uroczystości w dotychczasowej formie. W celu upamiętnienia deportacji Polaków 10 lutego 1940 r. z zachowaniem obowiązujących obostrzeń, z inicjatywy Centrum zorganizowano akcję: „Telefon do Sybiraka”. Biorą w niej udział harcerze z 77. Drużyny Harcerskiej „Biedronka” im. Armii Krajowej w Krzęcinie.

Zachęcamy także do wysłuchania fragmentów relacji świadków historii w formie cyfrowej.

Są one dostępne na kanale internetowym Centrum, pod adresem: https://www.youtube.com/channel/UCoh7QX2EsbVZSZLFM-ww_uA

Centrum Dokumentacji Zsyłek, Wypędzeń i Przesiedleń Uniwersytetu Pedagogicznego realizuje liczne projekty naukowo-badawcze, zarówno w kraju, jak i za granicą – w Wielkiej Brytanii, Australii, Kanadzie, USA, Izraelu, RPA. Priorytetem jest dokumentowanie losów świadków historii poprzez zbieranie relacji wspomnieniowych, artefaktów, dokumentów i fotografii. Zbiory Centrum to ponad 1000 wywiadów ze świadkami historii, dziesiątki tysięcy dokumentów dotyczących m.in. losów polskich Sybiraków, Polaków wysiedlonych przez niemieckiego okupanta, robotników przymusowych w III Rzeszy i innych.

FACEBOOK: https://www.facebook.com/Centrum-Doku...

STRONA INTERNETOWA: http://www.zsylkiwypedzenia.up.krakow...

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama

Reklama