Zakład Ubezpieczeń Społecznych wypłacił już ponad 1,3 mln świadczeń na wyprawkę szkolną w ramach programu "Dobry start", co objęło ponad 2,2 mln dzieci. Do rodziców trafiło w sumie 613 mln zł - poinformowała PAP prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska.
Wnioski o wyprawkę szkolną w ramach programu "Dobry start" można składać od 1 lipca do 30 listopada. Wypłata świadczeń ruszyła 18 lipca.
"Liczba dzieci, na które rodzice i opiekunowie złożyli już wnioski do ZUS o tak zwane 300 plus, przekroczyła 2,6 miliona. Dotychczas przyznaliśmy środki na 2,2 miliona dzieci, a zrealizowaliśmy ponad 1,3 mln wypłat na łączną kwotę 613 mln zł" - poinformowała prof. Uścińska.
"Przygotowywane są kolejne wypłaty. Realizacja programu przebiega bez problemów" - zapewniła prezes Zakładu.
Przypomniała, że ZUS po raz drugi przyznaje świadczenie 300 plus w ramach rządowego programu "Dobry start".
Z wyprawki szkolnej ma skorzystać w tym roku ponad 4,4 mln dzieci. Środki z programu przysługują rodzicom dzieci do 20. roku życia i do 24. roku życia - w przypadku dzieci z niepełnosprawnościami.
Wnioski o świadczenie na rok szkolny 2022/2023 można składać wyłącznie elektronicznie przez trzy kanały: Platformę Usług Elektronicznych (PUE ZUS), system bankowości elektronicznej i portal Empatia.
Powiadomienie o umieszczeniu informacji o przyznaniu świadczenia zostanie przekazane na adres mailowy wskazany przez wnioskodawcę we wniosku. Pieniądze zostaną przekazane na rachunek bankowy wskazany przez klienta we wniosku w ciągu 5 dni roboczych od przyznania świadczenia.
Jeśli będzie zachodziła konieczność przeprowadzenia postępowania wyjaśniającego, do klientów zostanie skierowane wezwanie w celu uzupełnienia wniosków, które zostanie umieszczone na profilu klienta na portalu PUE ZUS, o czym wnioskodawca zostanie poinformowany SMS-em wysłanym na numer telefonu wskazany we wniosku.
ZUS na rozpatrzenie wniosku o świadczenie "Dobry start", który został złożony do 31 sierpnia ma czas do 30 września 2022 r.
Praktyka ta m.in skutecznie leczy głębokie zranienia wewnętrzne spowodowane grzechem aborcji.
Na wzrost nowych przypadków zachorowalności na nowotwory duży wpływ ma starzenie się społeczeństwa.