Rodzina na swoim... zasiłku

16 tysięcy złotych "na dobry początek" może dostać bezrobotny, który chce rozpocząć działalność gospodarczą. W Warszawie po taką pomoc zgłosiło się dotąd zaledwie niespełna 0,2 proc. zarejestrowanych w stołecznym urzędzie pracy - zauważa "Życie Warszawy".

Bardziej opłaca się zasiłek? - docieka gazeta. Przy dobrym skumulowaniu różnych form pomocy w Warszawie można pobierać nawet kilka tysięcy złotych miesięcznie - twierdzą specjaliści. Przy dochodach w rodzinie nieprzekraczających 351 zł na osobę należy się pomoc z OPS. "Podopieczny może dostać zasiłek celowy w wysokości np. 50, ale i 500 zł. Przyznawany jest co dwa miesiące" - wyjaśnia zastępca Biura Polityki Społecznej Elżbieta Sierawska. Są też przyznawane raz na miesiąc zasiłki okresowe. Ich wysokość też jest zróżnicowana i porównywalna.

Ale to tylko część pieniędzy, jakie można otrzymać z pomocy społecznej. Jeśli dochód na osobę przekracza ten minimalny, można ubiegać się o zwrotny zasiłek celowy. Można dostać np. fundusze na pralkę albo wyjazd dziecka na kolonie. "Traktujemy naszych podopiecznych indywidualnie. Zdarza się, że dopłacamy do czynszu albo dajemy zasiłek z powodu nagłej utraty pracy" - mówi Sierawska.

Przyznaje, że te zasiłki, choć w teorii zwrotne, wracają rzadko. "Po umotywowaniu podania zazwyczaj nasze roszczenia umarzamy" - dodaje. Przy dochodzie 700 zł na osobę opieka społeczna może wykupić obiad. Nie tylko dziecku w szkole, ale też we wskazanym barze, osobie dorosłej. Przyznawane są też talony na kupno żywności w konkretnych sklepach. Przy niskim dochodzie zasiłek można dostać również na dzieci. Więcej szczegółów w dzisiejszej publikacji "Życia Warszawy".

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
    Nick (wymagany lub )

    Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.