Tornister a zdrowie ucznia

Waga nie przekraczająca 10 do 15 proc. masy ciała ucznia, rozłożony symetrycznie ciężar i równe szelki to niektóre z zaleceń Głównego Inspektora Sanitarnego, dotyczące właściwego wyboru tornistra, wydane w związku z rozpoczynającym się wkrótce rokiem szkolnym.

Według międzynarodowych badań nad zachowaniami zdrowotnymi dzieci i młodzieży - HBSC-Health Behaviour in School-aged Children. WHO Collaborative Study 2010 - 35,5 proc z nich utrzymuje aktywność fizyczną na zalecanym poziomie. 4 godziny i więcej spędza codziennie w domu 25,9 proc badanych uczniów przy odrabianiu lekcji, a 44,4 proc przy oglądaniu telewizji w dni wolne od szkoły.

Główny Inspektor Sanitarny, opierając się na wynikach tych badań zaleca, jak wybrać odpowiedni plecak szkolny oraz wskazuje jak go zapakować. Prawidłowo bowiem dobrany tornister zapobiega dysfunkcjom układu ruchu

Tornister nie powinien ważyć więcej niż 10 do 15 proc. masy ciała ucznia. Cięższe rzeczy należy umieszczać na dnie, a wyżej lżejsze. Ścianka przylegająca do pleców powinna być usztywniona. Właściwy tornister posiada równe, szerokie szelki, których długość umożliwia swobodne wkładanie i zdejmowanie, zapewniając przy tym jak najlepsze przyleganie tornistra do pleców. Zaleca się również dodatkowe zapięcie spinające szelki z przodu klatki piersiowej. Plecak należy nosić na obu ramionach.

By uniknąć noszenia przez dzieci zbędnych rzeczy, zawartość tornistrów powinni kontrolować rodzice. Główny Inspektor Sanitarny zaleca także podjęcie przez nich współpracy ze szkołą w celu zorganizowania miejsc, w których uczniowie mogliby zostawić część podręczników i przyborów szkolnych.

Na wagę szkolnej torby wpływa nie tylko obciążenie dodatkowymi słownikami, książkami, pamiętnikami czy zabawkami, ale też rodzaj materiału, z jakiego został wykonany plecak. Waga pustego tornistra waha się od 0,5 kg do 2 kg.

Zbyt ciężki tornister może przyczynić się do bólów pleców, zmniejszenia pojemności płuc, nieprawidłowej statyki ciała i w efekcie prowadzić do skrzywienia kręgosłupa. Dlatego też ważne jest również zapewnienie dzieciom aktywności fizycznej i wyrabianie właściwych nawyków ruchowych, czyli zachowania symetrii ciała przy wykonywaniu czynności ruchowych oraz statycznych jak na przykład oglądanie telewizji czy odrabianie lekcji.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
 • PM
  23.08.2011 15:02
  Lobby księgarskie to chyba jedna z nielicznych grup, która zbija krociowe zyski, choć dookoła kryzys. Nie mam nic przeciwko robieniu interesów, ale nie wówczas, gdy dzieje się to kosztem właśnie takich maluchów, których kręgosłupy uginają się pod przeróżnymi wydawnictwami drukowanych - a jakże - na kredowym papierze.

  Właśnie aby ulżyć plecom maluchów już słyszałem pomysły aby rodzice kupowali dzieciom dwa komplety książek (i to nie był pomysł z wczoraj, ale parę ładnych lat temu) bo to miało poważnie uzdrowić plecy dzieci. Jedynym pewnym efektem byłoby uszczuplenie portfeli rodziców.

  Moim zdaniem na kształt oddolnej akcji rodziców (ukłony dla Państwa Elbanowskich i ich http://ratujmaluchy.pl) powinno zebrać się odpowiednie gron ludzi, które powie, że naprawdę już nie zamierza sponsorować kolejnego roku złotych żniw dla wydawców wątpliwej zresztą jakości podręczników, zeszytów ucznia, zeszytów doświadczeń itp. itd. Ale do tego potrzebna byłaby również dobra wola nauczycieli, którzy niestety w sposób nie do końca etyczny są "motywowani" przez księgarzy do coraz to nowych inwestycji w podręczniki - cóż, że kosztem naszych, domowych budżetów.

  Więc proszę, rozczulmy się nad losem naszych dzieci, ale konsekwentnie - rękę karaj a nie miecz.
 • Awa
  23.08.2011 21:23
  Awa

  PM pisze:
  Właśnie aby ulżyć plecom maluchów już słyszałem pomysły aby rodzice kupowali dzieciom dwa komplety książek (i to nie był pomysł z wczoraj, ale parę ładnych lat temu) bo to miało poważnie uzdrowić plecy dzieci. Jedynym pewnym efektem byłoby uszczuplenie portfeli rodziców.

   

  Wyobraż sobie ,że kuratoria niejako wymusza na szkolach takie rozwiązanie rozliczając szkoły z tego ,czy uczniowie maja gdzie zostawić dodatkowy komplet podrecznikow.Nie mowia tylko skad szkoła lub rodzic ma wziąć pieniadze na ten 2 komplet.

  Ja mam patent na lekki plecak.Dzielic ksiązke na kawałki(niszczac)i wkladajac w segregator.

  Ma to swoje minusy ale zdrowy kręgosłup jest najwazniejszy a leczenie ortopedyczne i rehabilitacja droga.

Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.