"Głos rodziców" zaskarżył podwyżki

Ruch "Głos Rodziców" zaskarżył w środę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego trzy uchwały Rady Warszawy dotyczące żłobków. Zgodnie z jedną z nich od 1 września w stołecznych placówkach wzrosły opłaty.

O złożeniu skargi poinformowała PAP Małgorzata Lusar z "Głosu Rodziców", który skupia ok. 450 rodziców dzieci uczęszczających do stołecznych żłobków.

Decyzję o podwyżkach w żłobkach Rada Warszawy podjęła 16 czerwca; opłaty wzrosły od 1 września - za pobyt dziecka w żłobku obecnie należy zapłacić za miesiąc ponad 374 zł (stawka jest uzależniona od wysokości płacy minimalnej), do tego dochodzi ok. 6 zł dziennie za wyżywienie. Wcześniej za żłobek płacono niecałe 200 zł.

Ruch "Głos Rodziców" ocenia, że zaskarżone uchwały umożliwiają przerzucanie na rodziców kosztów utrzymania placówki. Uważają, że opłata za żłobek - podobnie jak w przedszkolach - powinna być uzależniona od tego, ile godzin dziennie dziecko spędza w placówce.

Podkreślają, że opłaty - uzależnione od minimalnego wynagrodzenia - będą się zmieniać niezależnie od rodziców i placówek, które podpisały umowę dot. opieki w żłobku. Jak argumentują, narusza to konstytucyjną zasadę ochrony praw nabytych oraz zasadę "prawo nie działa wstecz".

Zwracają też uwagę, że Zespół Żłobków m.st. Warszawy gromadzi i przetwarza wrażliwe dane osobowe, do czego nie jest uprawniony; chodzi o dane dotyczące m.in. wynagrodzeń, niepełnosprawności dziecka, objęcia rodziny nadzorem kuratora.

Rodzice oceniają, że zaskarżone uchwały naruszają ustawy: o opiece nad dziećmi w wieku do lat trzech, o podziale zadań i kompetencji pomiędzy organy gminy i organy administracji rządowej oraz ustawę o ochronie danych osobowych.

Jak poinformowała radca prawny biura Rady Warszawy Agnieszka Zień, zażalenie dotyczące uchwał stołecznych radnych trafia najpierw do Rady Warszawy, która ma 30 dni na przekazanie jej do WSA.

Pod koniec września przedstawiciele Ruchu "Głos Rodziców" złożyli pisemną prośbę o spotkanie z premierem Donaldem Tuskiem ws. opłat za żłobki. Do pisania listów do szefa rządu namawiali m.in. na portalach społecznościowych.

W ub. tygodniu "Głos Rodziców" zwrócił się o pomoc do Rzecznika Praw Dziecka. Rodzice napisali, że opłaty za żłobki wzrosły od września o ok. 160 proc., a uchwały dotyczące warszawskich żłobków "przyczyniły się do pogorszenia sytuacji materialnej ich dzieci oraz dyskryminacji ze względu na wiek (dzieci poniżej 3. roku życia są gorzej traktowane niż przedszkolaki)".

Na początku października Radni obniżyli (po intensywnej dyskusji politycznej) stawki opłat za przedszkola, które podobnie jak za żłobki, wzrosły 1 września.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama