Polka będzie bronić klauzuli sumienia przed Sądem Najwyższym Norwegii

Polska lekarka pracująca w Norwegii dr Katarzyna Jachimowicz została wyrzucona z pracy za odmowę zakładania spiralek wczesnoporonnych. Jej sprawa została właśnie przyjęta do rozpoznania przez Sąd Najwyższy Norwegii.

Reklama

Proces w Oslo rozpocznie się prawdopodobnie tuż przed bądź tuż po wakacjach.

Polka została wyrzucona z pracy w 2015 r. Jej pracodawca - gmina Sauherad w regionie Telemark na południu kraju - powołał się na wprowadzone wówczas prawo, całkowicie odbierające lekarzom rodzinnym możliwość odwołania się do klauzuli sumienia. Polka stwierdziła, że naruszono jej wolność sumienia, gwarantowaną przez Europejską Konwencję Praw Człowieka. Złożyła w sądzie pozew o przywrócenie do pracy i odszkodowanie. Pracodawca wygrał proces w pierwszej, ale przegrał w drugiej instancji. Postanowił złożyć odwołanie do Sądu Najwyższego. Skargę odnoszącą się do drugorzędnych postanowień sądu II instancji złożyła także dr Jachimowicz.

Polska lekarka już wcześniej liczyła się z tym, że jej sprawa może trafić do Sądu Najwyższego. A także z tym, że w razie niepowodzenia konieczne może się okazać zwrócenie do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu.

Za obronę klauzuli sumienia dr Jachimowicz otrzyma 20 kwietnia nagrodę Chrześcijańskiej Koalicji Norwegii - organizacji pro life i pro family. Podobną nagrodę odbierze także mec. Jerzy Kwaśniewski, prezes instytutu Ordo Iuris. Instytut zostanie nagrodzony za obronę prawa do życia i ludzkiej godności oraz praw rodziny.

Przeczytaj też:

«« | « | 1 | » | »»
 • Antonio Stach
  20.03.2018 10:34
  Nie mam nic przeciw klauzuli sumienia ale jestem za tym by taki lekarz to tez oficjalne na swoim szyldzie wszystkim jego przyszłym pacjentom napisał. Co ta lekarka osiągnęła? Czy ta kobieta czy dziewczyna nie dostała tej spirali? Czy zmieniło się cos w świadomości społecznej Norwegii? Raczej ludzie będą na nią patrzeć jak na jakąś dziwaczkę. Jako direktor jakieś medycznej placówki nie zatrudniłbym takiej osoby bo nigdy nie wiadomo co jeszcze będzie ukrywała pod tą klauzulą sumienia.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Autopromocja

  Reklama

  Reklama

  Reklama