Gdy trudno wrócić do samodzielności

Hostel dla osób z zaburzeniami umysłowymi otworzyła w Świniarach (Świętokrzyskie) Caritas diecezji kieleckiej. To pierwsza tego typu placówka w województwie, dysponuje 15 miejscami - poinformował w czwartek w Kielcach dyrektor Caritas ks. Stanisław Słowik.

"W hostelu mogą znaleźć pomoc osoby, które wcześniej były leczone w szpitalu psychiatrycznym, lecz po jego opuszczeniu nie potrafią powrócić do samodzielnego życia w swoim środowisku" - powiedział ks. Słowik. Podopieczni ośrodka w Świniarach mają zapewnione wspólne mieszkanie oraz stały specjalistyczny nadzór lekarski i pielęgniarski - wyjaśnił duchowny.

Jak zaznaczył, terapeutyczne świadczenia placówki zostały zakontraktowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Pobyt w hostelu po remisji choroby ma być okresowy i powinien pomóc każdemu pensjonariuszowi powrócić do życiowej samodzielności. "Podobną misję spełniają ośrodki leczenia odwykowego osób uzależnionych" - dodał ks. Słowik.

Hostel w Świniarach koło Solca-Zdroju to kolejna placówka - obok Domu Pomocy Społecznej, Środowiskowego Domu Samopomocy i Domu dla Bezdomnych - powstała w opustoszałej przed 14 laty szkole podstawowej w tej miejscowości. Stale mieszka tam 60 osób, a 30 przychodzi na różnego rodzaju zajęcia. Caritas diecezji kieleckiej zapewnia wszystkim odpowiednie wsparcie.

 

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
    Nick (wymagany lub )

    Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.