Chiny: Niewidomy obrońca życia uciekł do ambasady USA. Co dalej?

USA i Chiny załagodzą w ciągu 24 do 48 godzin dyplomatyczny spór spowodowany ucieczką chińskiego dysydenta, który znalazł się pod opieką Amerykanów. Niewidomy Chen Guangcheng ma szanse otrzymać azyl w USA - informuje organizacja praw człowieka ChinaAid.

Dyplomaci z Waszyngtonu i Pekinu starają się wypracować kompromis w sprawie Chena, który uciekł z aresztu domowego; według amerykańskiej grupy ChinaAid zajmującej się Chinami, obie strony chcą osiągnąć porozumienie przed wizytą szefowej amerykańskiej dyplomacji Hillary Clinton w Pekinie, która rozpocznie się w czwartek. Według źródeł zbliżonych do władz w Pekinie, na które powołuje się przedstawiciel ChinaAid, Bob Fu, "chińscy przywódcy debatują nad decyzją i podejmą ją bardzo szybko (...) w ciągu 24 do 48 godzin".

W ramach dorocznych chińsko-amerykańskich rozmów dyplomatycznych i gospodarczych do Pekinu przyjadą również inni politycy wysokiej rangi, a wśród nich minister finansów Timothy Geithner, więc wszystkim "bardzo zależy na rozwiązaniu problemu" - mówi Fu.

Chen Guangcheng, niewidomy prawnik samouk, który dokumentował przymusowe aborcje i sterylizacje będące częścią chińskiej polityki jednego dziecka, uciekł przed tygodniem z aresztu domowego i, jak podają organizacje praw człowieka, znalazł schronienie w ambasadzie USA w Pekinie.

AP pisze, że Chen jest teraz pod opieką amerykańskich urzędników, co dla władz obydwu państw stanowi "delikatny kryzys dyplomatyczny".

Ambasada USA w Pekinie odmówiła w poniedziałek komentarzy na temat Chena oraz negocjacji, które prowadzi w tej sprawie przedstawiciel Departamentu Stanu i zarazem główny amerykański dyplomata zajmujący się sprawami Azji Kurt Campbell.

Gdyby Chen chciał wyjechać z Chin, Waszyngton, który wielokrotnie wstawiał się za niewidomym dysydentem, nie mógłby odmówić mu azylu - komentuje AP. - Dla Pekinu zaś sprawa jest drażliwa, ponieważ Chen cieszy się dużą popularnością, więc wypuszczenie dysydenta z kraju mogłoby zarówno ułatwić władzom rozwiązanie problemu w oczach opinii publicznej, jak i usunąć przeszkodę w strategicznych rozmowach z Amerykanami - wyjaśnia AP.

Film nakręcony podczas pobytu Chena w areszcie domowym:

 

«« | « | 1 | » | »»
 • zosiaaa8@gmail.com
  12.05.2012 16:34
  SICK MOTHER BEATING UP 8 MONTH OLD BABY! (share to raise awareness).mp4
  www.youtube.com
  http://www.stopitnow.org http://www.enoughisenough.org.au https://www.childhood-usa.org http://www.ispcan.org Copyright Disclaimer: I do not own this video. ... Jak możecie to pomóżcie temu dziecku.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Autopromocja