Dlaczego?

Osieroceni rodzice żyją pośród nas. Poronienia to najczęstsza przyczyna śmierci dzieci. Aż 50 % ciąż kończy się w ten sposób.

Od ośmiu lat 15 października obchodzimy w Polsce jako Dzień Dziecka Utraconego. Jego inicjatorem była grupa rodziców, która doświadczyła śmierci swoich dzieci. Ich organizacja, obecnie funkcjonuje pod nazwą „Dlaczego Organizacja Rodziców po Stracie oraz Rodziców Dzieci Chorych”. Z czasem do projektu Dnia Dziecka Utraconego dołączyły kolejne instytucje, stowarzyszenia, hospicja. Z tej okazji organizowane są spotkania osieroconych rodziców, imprezy, wystawy, pokazy filmowe. Spotkania mają charakter zarówno świecki, jak i religijny.

Osieroceni rodzice żyją pośród nas. Poronienia to najczęstsza przyczyna śmierci dzieci. Aż 50 % ciąż kończy się w ten sposób. Z punktu widzenia medycznego to fizjologiczna konieczność, z punktu widzenia ludzkiego to jedna z największych tragedii jakiej doświadcza połowa wszystkich rodziców. Statystyki alarmują również, że z powodu narastających zagrożeń cywilizacyjnych coraz więcej dzieci ginie w wypadkach komunikacyjnych oraz popełnia samobójstwa. Rosną również zagrożenia związane z narkotykami i alkoholem.

Grupy wsparcia dla rodziców po stracie dzieci to w Polsce nowość. Wcześniej problem ten jakby nie istniał. Panowało przekonanie „małe dziecko mała strata”, a osieroceni rodzice nie znajdywali pomocy ani u psychologów ani u teologów. Temat był wstydliwy, a wszelka uwaga mediów, psychologów i teologów skupiona była na sensacyjnych i ideologicznych aspektach problemu aborcji. Od kilku lat w różnych miastach powstają grupy wsparcia dla rodziców po stracie. Część z nich to profesjonalne warsztaty terapeutyczne prowadzone przez instytucje specjalizujące się w pomocy psychologicznej i hospicja. Znakomita większość jednak to spontanicznie tworzące się grupy osób, które postanowiły pomagać sobie wzajemnie.  

Jednym z punktów kontaktowych dla tych osób to serwis internetowy dla rodziców po stracie www.dlaczego.org.pl

 Spotkania, które odbywają się nie tylko na forum internetowym to okazja, żeby stanąć ze swoim problemem twarzą w twarz. Tak wielkiego żalu i smutku, jaki pojawia się po stracie dziecka nie da się przeżyć w samotności. W samotności, problem narasta aż do stanu głębokiej depresji. Kiedy okaże się, że są inni, którzy cierpią podobnie, mamy szanse stracić to poczucie wyjątkowości i zacząć żyć znów od nowa, tak aby nasze życie nabrało nowej jakości.

Spotkania Rodziców Dziecka Utraconego w kościele O. Dominikanów

 Zapraszamy na kolejny cykl spotkań, które odbywają się już od trzech lat w kościele Ojców Dominikanów na warszawskim Służewcu (ul. Dominikańska 2). Pierwsze spotkanie tego cyklu będzie miało miejsce w przeddzień Dnia Dziecka Utraconego – w piątek 12 października 2012r. Wieczór poświęcony pamięci zmarłych dzieci rozpocznie się o godzinie 19.30 Mszą św. odprawioną w intencji zmarłych dzieci i ich rodziców. Po Mszy Św. odbędzie się spotkanie. 

Spotkania będą odbywać się od października do czerwca w każdy drugi piątek miesiąca. O godzinie 17.30 w salce przyklasztornej (wejście przy furcie klasztornej) w kościele O. Dominikanów odprawiana jest Msza św., a po Mszy – spotkanie. Oto grafik spotkań:  12 października, 9 listopada 2012, 14 grudnia 2012, 11 stycznia 2013, 8 lutego 2013, 8 marca 2013, 12 kwietnia 2013, 10 maja 2013, 14 czerwca 2013.  Zapraszamy wszystkich rodziców po stracie dziecka niezależnie od wieku i okoliczności śmierci.

Więcej informacji na stronie www.dlaczego.org.pl

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
    Nick (wymagany lub )

    Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.