Naukowcy: Zarodek jest człowiekiem

Zarodek jest człowiekiem, bo jeśli nie, to czym jest? Nie jest jedynie tkanką ludzką, bo jeśli tak, to czyją? – zauważył podczas konferencji naukowej w Polskiej Akademii Nauk prof. Andrzej Legocki z Instytutu Chemii Bioorganicznej PAN. W Poznaniu naukowcy z różnych dziedzin dyskutowali na temat „Człowiek – od kiedy?”.

Sesje naukowe z cyklu „Dwugłos Nauki” w poznańskiej siedzibie Polskiej Akademii Nauk odbywają się już od kilku lat. Biorą w niej udział z jednej strony przedstawiciele nauk ścisłych, z drugiej zaś filozofowie i teologowie.

Podczas konferencji profesorowie genetyki zgodnie przyznali, że od momentu wniknięcia plemnika do komórki jajowej mamy do czynienia z życiem ludzkim. – Kiedy mówimy o początku życia, nie ma wątpliwości, że życie zaczyna się wtedy, kiedy komórka jajowa zostaje zapłodniona. Ta zapłodniona komórka ma potencjał rozwoju w cały organizm, także ludzki – mówi KAI prof. Marek Świtoński z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, wiceprezes poznańskiego oddziału PAN.

Teologowie i etycy obecni na konferencji zauważyli, że jeśli mówimy o życiu istoty ludzkiej, mamy do czynienia z człowiekiem. – Mówimy o człowieku od momentu, kiedy zaczyna się jego życie, a zatem od momentu zapłodnienia. Traktujemy zygotę jako człowieka – zauważył ks. prof. Andrzej Muszala, dyrektor Instytutu Bioetyki Uniwersytetu Jana Pawła II w Krakowie.

Uczestnicy poznańskiej konferencji naukowej, wśród nich abp Stanisław Gądecki, wysłuchali wykładów prof. Jacka Modlińskiego z Instytutu Genetyki i Hodowli Zwierząt PAN na temat „Gamety, zarodek i co dalej”, prof. Marka Świtońskiego nt. „Płeć – od kiedy”, ks. prof. Piotra Morcińca z Uniwersytetu Opolskiego nt. „Godność osobowa przed narodzeniem?”, oraz ks. prof. Andrzeja Muszali nt. „Czy embrion ludzki jest osobą”.

«« | « | 1 | » | »»
 • BHSSG
  23.11.2012 11:03
  Oczywiście, że zarodek jest człowiekiem, bo przecież nie nabywa człowieczeństwa przez to, czym się karmi. Posiada również to, co posiada, a co się rozwija dzięki matce. Matka daje mu siebie, ale go nie formuje.
 • jarek
  23.11.2012 11:45
  Jestem zdumiony i zaszokowany tą prawdą bardziej niż odkryciem metanu na Marsie. Proponuję następujące tematy kolejnych konferencji:
  -Czy mężczyzna jest człowiekiem
  -Czy kobieta jest człowiekiem
  -Czy człowiek jest człowiekiem.
  Mniej kosztowałoby zapytanie o to mojego dziecka - dwulatka.
 • marek
  25.11.2012 19:57
  A w którym momencie wg Ciebie to nowe życie staje się człowiekiem? Bo w podręcznikach dla studentów medycyny pisze, że w momencie zapłodnienia, czyli połączenia gamety żeńskiej i męskiej.
 • nNmiwSYfjKU
  18.03.2013 08:21
  I watned to spend a minute to thank you for this.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.