Związki partnerskie - nie; Tusk upokorzył Gowina

Sejm odrzucił wszystkie trzy projekty ustaw, dotyczących związków partnerskich.

Projekty Ruchu Palikota i SLD zostały odrzucone zdecydowaną większością, niewielka różnica głosów zdecydowała o losie projektu PO (228 głosów przeciw 211 przy 10 wstrzymujących się).

Głosowania poprzedziła gorąca dyskusja. W jej trakcie minister sprawiedliwości Jarosław Gowin oświadczył, że wszystkie proponowane projekty są sprzeczne z Konstytucją. Wtedy o głos poprosił premier Donald Tusk, mówiąc, że chce wyjaśnić stanowisko swego ministra. Stwierdził, że uwaga dotycząca niekonstytucyjności projektów to prywatna opinia ministra Gowina, a nie stanowisko rządu. Rząd bowiem nie zajął żadnego stanowiska w tej sprawie.

Prezentując swoją prywatną opinię w kwestii związków partnerskich, premier poprosił wszystkich, którzy"nie mają twardych ideologicznych uprzedzeń, aby umożliwili Sejmowi i komisji w spokoju pracę nad takimi rozwiązaniami prawnymi, które uczynią życie wszystkich Polaków, w tym homoseksualistów, życiem godniejszym".

Jego zdaniem, "wydaje się oczywiste, że dzisiejszy stan prawny nie oddaje wyzwań, przed jakim stoi społeczeństwo, w którym istnieją te fakty" i dodał, że zadaniem Sejmu jest "znalezienie rozwiązań prawnych, które życie tych ludzi nie uczynią trudniejszym, tylko godniejszym, niezależnie od tego jak oceniamy fakt współżycia par homoseksualnych".

"Część Platformy, 46 osób, uznała, że to nie jest jeszcze właściwy czas. Szkoda, bo byłaby szansa, żeby rzeczywiście przynajmniej nad jednym z projektów w komisji pracować. Nie udało się" - skomentował rzecznik rządu Paweł Graś.

Szef klubu PO Rafał Grupiński ocenił, że Gowin "wyszedł przed szereg", bo "znał dobrze stanowisko premiera w tej sprawie". "W tej sprawie premier będzie musiał wyciągnąć jakieś konsekwencje, bo mimo wszystko minister Gowin wyraźnie w zbyt wielu sprawach współpracuje z opozycją" - oświadczył szef klubu PO.

Grupiński podkreślił jednocześnie, że PO nie może się zamykać przed zmianami cywilizacyjnymi. Zapowiedział, że w ramach dyskusji w klubie PO wróci do projektu ustawy o związkach.

Zobacz, jak głosowali wybrani przez Ciebie posłowie. Uwaga; głosowanie "za" oznaczało głosowanie za odrzuceniem projektu.

Nasza sonda: Czy Platforma Obywatelska rozpadnie się z powodu różnic ideologicznych?

«« | « | 1 | » | »»
 • leon
  27.01.2013 10:46
  Ludzie nie bądźcie naiwni. Gowin ewidentnie szykuje się do porażki PO nieuchronnej w ciągu 2 lat.

  1. Państwowy dług publiczny zbliża się do 1 biliona złotych.
  2. Opodatkowanie pracy to ponad 50 proc. uzyskanego przychodu (i czarni w sutannie mają czelność krytykować ludzi, którzy pracują w szarej strefie a sami mają przywileje podatkowe: by nie być gołosłowny np. zryczałtowany podatek dochodowy dla proboszcza czy wikarego).
  3. Liczba afer przekracza wszelkie pojęcie. Dlaczego nie ma bardziej skutecznych przepisów w przedmiocie kontroli zamówień publicznych i partnerstwa publiczno - prywatnego ?
  4. Ponad 300 administracyjnie regulowanych (czytaj: zamkniętych dla sitwy) zawodów.
  5. Wspólna polityka rolna, która wywindowała potwornie np. ceny cukru przez debilne regulacje o kwotach cukrowych. Dalej wygenerowało to poważny wzrost cen żywności i artykułów pierwszej potrzeby.
  6. Ponad 60 proc. ceny paliw to różnej maści podatki (VAT, akcyza, opłata paliwowa) - skutek jak wyżej.
  7. Wysoko opodatkowana konsumpcja (VAT 23 proc. na większość dóbr i usług)

  A wy jaracie się, przepraszam jeśli kogoś obrażę, jak swołocz która ma swoje igrzyska i w domach zapewne ściga się z innymi kto jest mądrzejszy i czy aborcja/eutanazja/pedały powinny być legalne/nielegalne. Dopóki Polacy nie zmienią swojej mentalności dopóty nic się nie zmieni.
 • Ami
  27.01.2013 19:53
  Widać,że jeszcze pewna grupa posłów posiada kręgosłup moralny.Brawo!Nie zrażać się krytyką i nagonką mediów!
 • dyzio
  27.01.2013 19:56
  Nie ulegajmy żadnym złudzeniom ! PO to partia kombinatorów mniejszych, większych, których łączy wyłącznie KASA i dostęp do koryta. Przecież pożyczki, kredyty trzeba spłacać! Wystarczy, że herszt Tusk tupnie nogą, a przegłosują wszystko. Tak było również w sejmie (cyrku PRL-owskim).GOOWIN sie sprzeciwił pedalskim związkom i już jest be dla TUSKA może myśli o zmianie orientacji ma ku temu warunki jak wyrzuci Gowina
 • DYZIO
  27.01.2013 19:59
  vivat PROFESORZE GOWIN
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.