In vitro w Trybunale Konstytucyjnym?

Liczba pobranych gamet i utworzonych zarodków oraz informacje o powikłaniach związanych z sztucznym zapłodnieniem - m.in. takie dane będą znajdować się w elektronicznym rejestrze in vitro. Ministerstwo Zdrowia przygotowało projekt rozporządzenia w tej sprawie. Zdaniem byłego prezesa Trybunału Konstytucyjnego prof. Andrzeja Zolla, takie rozporządzenie może być obalone przez ten trybunał.

Uruchomienie rejestru jest związane z rządowym programem refundacji zapłodnień in vitro, który ma się rozpocząć 1 lipca. Rejestr prowadzony przez MZ ma pozwolić na monitorowanie realizacji programu. Za funkcjonowanie rejestru będzie odpowiedzialne Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia.

W elektronicznym rejestrze znajdą się szczegółowe dane klinik, które będą uczestniczyły w programie refundacyjnym. Będą w nim także dane kobiet poddawanych in vitro. Chodzi m.in. o datę zgłoszenia i zakwalifikowania do programu refundacyjnego, informację o niepłodności, liczbie i rodzaju wykonanych badań, liczbie i jakości pobranych gamet, liczbie utworzonych, przeniesionych i przechowywanych zarodków.

W rejestrze będą też informacje o powikłaniach związanych z sztucznym zapłodnieniem oraz dane o liczbie uzyskanych ciąż, ich przebiegu, urodzeniu dziecka i jego stanie zdrowia.

Prof. Zoll uważa, że tak zaprojektowane rozporządzenie z dużym prawdopodobieństwem nie ostanie się w Trybunale Konstytucyjnym, ponieważ pozostaje zawieszone w próżni. Nie ma bowiem aktu prawnego rangi ustawy, który generalnie dopuszczałby stosowanie zapłodnienia in vitro. - Ta sprawa to materia ustawowa - tłumaczy wybitny prawnik. Na argument, że co nie jest zabronione, to jest dozwolone, odpowiada, że owszem, ale nie do końca. - Mamy tu do czynienia ze sprawą fundamentalną, dlatego musi ona być najpierw uregulowana ustawą - podkreśla.

«« | « | 1 | » | »»
 • Prawnik
  17.04.2013 13:48
  Ciekawe, że brak ustawy nie przeszkadza dziś legalnie stosować tę metodę i to bez żadnej określonej procedury, w sposób absolutnie dowolny.
 • ktoś
  17.04.2013 14:29
  a co z już zamrożonymi zarodkami? a może trzeba by pomyśleć o dokładnej diagnozie osób niepłodnych?może przyczynę da się np. zabiegiem usunąć?z tym nam daleko w porównaniu do innych krajów. In vitro nie jest leczeniem jej, to zabawa w Pana Boga.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.