Cyfryzacja naszego regionu rozpoczęła się 19 marca, a zakończy 20 maja. Koniec telewizji analogowej oznacza jednak nie tylko szansę na lepszy dźwięk i obraz, ale także okazję dla różnych naciągaczy.
Jaki dekoder, jaka antena?
Cena dekodera STB (set-top-box) kształtuje się na poziomie 100–200 zł, w zależności od modelu i dodatkowych funkcji (jak choćby twardy dysk, który umożliwia nagrywanie programów). W związku z dużym zainteresowaniem ich kupnem, faktyczne ceny dekoderów w sprzedaży mogą być znacznie tańsze (ale także droższe). Najlepiej zakupić go w jakimkolwiek sklepie RTV, gdzie jest możliwość uzyskania dodatkowych informacji. Antena zewnętrzna zapewnia lepszy odbiór niż antena wewnętrzna – umieszczona pod dachem czy w pokoju.
– Jeżeli dotychczasowa analogowa telewizja odbierana jest za pomocą aktualnie posiadanej anteny bez zakłóceń, to prawdopodobnie nie będzie potrzeby jej wymiany – wyjaśnia Kazimierz Bernas z Gliwic, który od lat zajmuje się m.in. montażem telewizyjnych anten. Odbiór telewizji cyfrowej nie wymaga instalowania nowych anten odbiorczych, ponieważ sygnał jest nadawany w tym samym paśmie co dotychczasowa telewizja analogowa. W przypadku konieczności zainstalowania lub poprawy anteny zewnętrznej najlepiej zgłosić się do instalatora. Jeśli telewizję odbiera się za pomocą anteny zbiorczej (np. w blokach), to w razie problemów sprawę należy zgłosić do administratora lub zarządcy budynku. Anteny zalicza się do sprzętu RTV, dlatego gdy zaistnieje konieczność jej zakupu, najlepiej zrobić to w sklepach prowadzących sprzedaż urządzeń elektronicznych.
– Słyszałem, że niektórym ludziom nachalnie proponowano zakup bardzo drogiej nowej anteny, gdy nie było takiej konieczności. Czasem wystarczy poprawienie styku i już po kłopocie – radzi Kazimierz Bernas.
Naciągacze w akcji
Oszuści wykorzystują każdą nadarzającą się okazję do wyłudzenia pieniędzy. Ich uwadze nie uszły liczne komunikaty medialne o wyłączeniach kolejnych nadajników telewizji analogowej. Zauważyli doskonałą okazję do oszukania, szczególnie osób starszych i mało znających się na zagadnieniach technicznych. – Odwiedzając ich mieszkania, próbują sprzedawać różne urządzenia, nie zawsze spełniające wymagane funkcje lub po znacznie zawyżonych cenach. Apelujemy o rozwagę, aby nie paść ich ofiarą – ostrzega kom. Marek Słomski. Do tej pory gliwicka policja wie o kilku przypadkach tego typu oszustw, jednak spraw niezgłoszonych może być więcej. – Proponowanie kupna dekodera dla wielu złodziei jest również okazją, aby wejść do mieszkania. Najlepiej nie wpuszczać nieznajomych albo umówić się wtedy, gdy starszej osobie będzie towarzyszył np. ktoś z rodziny lub sąsiadów – radzi oficer prasowy gliwickiej Policji.
Ostrzeżenia były również czytane w wielu parafiach naszej diecezji. – O próbach oszustw informowali mnie moi parafianie. Dlatego taki komunikat był czytany w naszej parafii – powiedział ks. Dariusz Laskowski, proboszcz parafii MB Częstochowskiej w Gliwicach-Trynku.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Praktyka ta m.in skutecznie leczy głębokie zranienia wewnętrzne spowodowane grzechem aborcji.