Zakaz dyskryminacji na tle "ekspresji płciowej"!?

Nie udało się odrzucić w pierwszym czytaniu nowego projektu ustawy antydyskryminacyjnej. Przewiduje on m.in. zakaz dyskryminacji ze względu na „ekspresję płciową”. W ogóle katalog możliwych powodów dyskryminacji ma być w myśl tej propozycji otwarty.

Za dalszymi pracami nad projektem opowiedziało się 229 posłów, jego odrzucenia chciało 175, zaś 11 osób wstrzymało się od głosu. Nieprzyjęty przez Sejm wniosek o odrzucenie projektu w pierwszym czytaniu zgłosiły: PiS i Solidarna Polska.

Projekt został przygotowany przez posłów SLD i Ruchu Palikota. Ma on zmienić ustawę, która weszła w życie na początku 2011 r. Dotyczy ona przeciwdziałania dyskryminacji „ze względu na płeć, rasę, pochodzenie etniczne, narodowość, religię, wyznanie, światopogląd, niepełnosprawność, wiek lub orientację seksualną”. Zgodnie z projektem, lista ta ma być uzupełniona o „tożsamość płciową” i „ekspresję płciową”, a także dodane do niej mają zostać słowa: "w szczególności", pozwalające objąć ustawą także inne formy dyskryminacji. Ponadto organy administracji rządowej oraz samorządy miałyby być zobowiązane do opracowywania i realizowania programów równego traktowania. Osobne przepisy miałyby dotyczyć dyskryminacji w środkach masowego przekazu oraz ogłoszeniach, dotyczących dostarczania towarów i usług.

Jak zauważył poseł Stanisław Piotrowicz (PiS), w projekcie chodzi o to, żeby „pewne określenia wbijały się w mentalność Polaków, a nie żeby obywatele byli równo traktowani”.

«« | « | 1 | » | »»
 • XYZ
  21.06.2013 12:26
  W propozycji tej ustawy jest mnóstwo różnych prawnych kuriozów, np.

  - "przestępstwa" mają nie ulegać przedawnieniu (u nas można ukraść miliardy i po paru latach zostać objętym przedawnieniem, np. afera FOZZ, ART-B, alkoholowa, ...)
  - według ustawy można dyskryminować przez asocjację, prze asercję ...

  A tak na marginesie, warto, żeby katolicy, którzy popierali i głosowali na PO, Ruch Palikota i SLD uświadomili sobie, jak wielkie zło spowodowali.
 • tnn
  21.06.2013 17:16
  jeśli PiS blokował rozszerzenie możliwości ochrony prawnej poczętego dziecka to tu także uprawnione jest twierdzenie: "a ci co głosowali na PiS niech zobaczą ile zła spowodowali"

  to w kwestii wartości, socjalistyczne pomysły w kwestiach gospodarczych to osobna sprawa, choć owe twierdzenie da się tu także zastosować
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Autopromocja