Transseksualiści żądają odszkodowań

W Szwecji grupa 142 transseksualistów złożyła w poniedziałek pozew o odszkodowanie od państwa za przymusową sterylizację, której zostali poddani podczas operacji zmiany płci w latach 1972-2012; domagają się również oficjalnych przeprosin.

Łączna kwota żądanego odszkodowania wynosi prawie 5 mln euro. Jak powiadomiła krajowa Federacja na rzecz Praw Osób LGBT, każdy z wnioskodawców wnosi o sumę 300 tys. koron (ok. 34 tys. euro).

"Suma 300 tys. koron jest oparta z jednej strony na kwotach odszkodowań dla ofiar przymusowej sterylizacji w Szwecji, a z drugiej na kwotach orzekanych przez Europejski Trybunał Sprawiedliwości w podobnych sprawach" - powiedziała szefowa federacji Ulrika Westerlund.

W styczniu br. w Szwecji zniesiono datujący się z 1972 roku wymóg sterylizacji podczas operacji zmiany płci.

Westerlund wskazała, że osób, które zostały poddane przymusowej sterylizacji, jest znacznie więcej niż 142, które złożyły pozew - łącznie około 800. Oficjalne statystyki mówią o 865 osobach, które w latach 1972-2011 zwróciły się na drodze prawnej o operację zmiany płci, przeprowadziło ją zaś około 500 osób - dodaje AFP.

W 1999 roku parlament przyjął ustawę przewidującą odszkodowania w wysokości 175 tys. koron (ok. 20,5 tys. euro) dla osób, które zostały poddane przymusowej sterylizacji w ramach kampanii prowadzonej przez władze od 1936 roku. Podczas tej kampanii w ciągu 40 lat poddano przymusowej sterylizacji około 63 tys. osób, głównie kobiet, które uznano za rasowo lub społecznie gorsze.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama

Reklama