Dzięki nim potrzebujące dzieci z archidiecezji gdańskiej wyjadą na wakacje, a we wrześniu dostaną przybory szkolne.
Ponad 800 dzieci będzie latem wypoczywać poza domem dzięki archidiecezjalnej Caritas. – Są to dzieci z ubogich rodzin – wyjaśnia ks. Piotr Brzozowski, zastępca dyrektora Caritas Archidiecezji Gdańskiej. – Wybieramy je za pośrednictwem parafii i lokalnych zespołów Caritas oraz nauczycieli i katechetów. Wychodzimy z założenia, że proboszczowie najlepiej znają swoich parafian, ich potrzeby oraz sytuację bytową. Podobnie jak nauczyciele orientują się w sytuacji swoich uczniów – dodaje. Taki system się sprawdza. Każdego roku na wakacje jadą setki dzieci, dla których jest to jedyna możliwość letniego wypoczynku poza miejscem zamieszkania. W tym roku Caritas zorganizował 4 turnusy w ośrodku szkoleniowo-kolonijnym Warzenko, każdy dla setki dzieci, 5 spływów kajakowych po Słupi, każdy dla 15 dzieci oraz kilka turnusów w Bieszczadach i w Tatrach.
Bez wolontariusza ani rusz
– Na wakacje pojadą też dzieci ze świetlic środowiskowych prowadzonych przez Caritas przy parafiach – dodaje ks. Brzozowski. – Tam wyjazdy organizowane są przez zaangażowanych w pracę poszczególnych świetlic wolontariuszy – wyjaśnia. Bez wolontariuszy, którzy nie tylko organizują wyjazdy, ale także wyjeżdżają z dziećmi poświęcając swój wolny czas, Akcja Letnia nie byłaby możliwa. Są opiekunami, wychowawcami i wszyscy mają odpowiednie uprawnienia. Każdy wyjazd jest zgłoszony w kuratorium oświaty. – Każdy turnus jest dokładnie zaplanowany i ma swój program, a nad jego realizacją czuwa przeszkolona kadra – mówi ks. Brzozowski. – Dostosowujemy plany do potrzeb poszczególnych grup wiekowych. Dla starszych dzieci są obozy wędrowne w górach, dla młodszych typowe kolonie. Jednak w czasie Akcji dzieci nigdy się nie nudzą – zapewnia. Warto też dodać, że rodzice i opiekunowie dzieci nie ponoszą żadnych kosztów wyjazdu swoich pociech. Wszystkie środki pozyskuje Caritas. Żeby pieniądze zdobyć, organizatorzy nawiązują współpracę ze sponsorami, ale także uczestniczą w konkursach na projekty związane z wakacyjnym wypoczynkiem zlecanych np. przez kuratorium.
Napełnij tornister
Wakacje wraz z końcem sierpnia mijają, a Caritas Archidiecezji Gdańskiej równolegle z Akcją Letnią prowadzi jeszcze jedną akcję pt. „Tornister pełen uśmiechów”. Tegoroczna edycja przedsięwzięcia ruszyła już 17 czerwca. – Cała inicjatywa polega na tym, że Caritas kupuje plecaki i tornistry szkolne, które przekazujemy do poszczególnych zespołów Caritas w parafiach na terenie całej archidiecezji – wyjaśnia Alicja Szostek z Centrum Wolontariatu Caritas w Gdańsku. Potem proboszczowie przekazują je parafianom, którzy zadeklarują chęć udziału w akcji. Plecaki są puste, a zadaniem tych, którzy je przyjmą, jest ich napełnienie przyborami szkolnymi. Kiedy już to zrobią, plecaki wracają do proboszczów, a oni przekazują je dzieciom z ubogich rodzin, dla których kupno nowego tornistra i kompletu pomocy szkolnych byłoby wydatkiem ponad możliwości. – Oczywiście, zanim kupimy plecaki, staramy się uzyskać imienne listy dzieci z parafii z podaniem ich wieku, tak żeby dopasować plecak lub tornister do potrzeb i uniknąć podwójnych lub nietrafionych zakupów. Kupujemy inne plecaki dla dzieci młodszych i starszych, dla chłopców i dziewczynek – wylicza A. Szostek.
To już trzecia edycja „akcji tornistrowej”. W tym roku do potrzebujących trafi dwa tysiące plecaków. W działanie angażują się parafie z Gdańska, Sopotu i Gdyni oraz z małych miejscowości na obrzeżach archidiecezji. – Do każdej zainteresowanej parafii przesyłamy po 40 plecaków – mówi Alicja Szostek. – Bywa, że czasem potrzeby są większe niż nasze możliwości. I wtedy dzieje się coś niezwykłego, do proboszczów zgłaszają się ludzie, którzy sami kupują plecak wraz z wyposażeniem i dają go jakiemuś dziecku.
Każdy może pomóc
Wolontariusze Caritas przekonują, że najlepiej jest, kiedy dzieci nie dostają nowych plecaków co roku. – To pomaga nauczyć ich dbałości o to, co dostają i co staje się ich własnością – mówi pani Alicja. – Czasami robimy wyjątki, bo dziś rzeczy są tak produkowane, by nie były zbyt trwałe. Niekiedy nawet już po roku nie nadają się do użytku – zwraca uwagę. Akcja „Tornister pełen uśmiechów” potrwa do ostatnich dni sierpnia i jest koordynowana przez Centrum Wolontariatu Caritas w Gdańsku przy ul. Jesionowej 6A. Więcej szczegółowych informacji można znaleźć na stronie http://www.zbawiciel.gda.pl w zakładce PZ Caritas. Z kolei o tym, jak wspomóc letnią akcję Caritas, można przeczytać na http://gdansk.caritas.pl/.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Praktyka ta m.in skutecznie leczy głębokie zranienia wewnętrzne spowodowane grzechem aborcji.
Na wzrost nowych przypadków zachorowalności na nowotwory duży wpływ ma starzenie się społeczeństwa.