Błogosławiony Edmund Bojanowski, którego rok właśnie się rozpoczął, był świetnym pedagogiem. Z przesłania, które pozostawił, czerpie tuchowskie przedszkole.
We wtorek urodziny Karolka, w środę Dominika, w czwartek Kamila i tak przez cały rok. Kalendarium wydarzeń Ochronki Zgromadzenia Sióstr Służebniczek BDNP z Tuchowa wypełniają nie tylko ważne uroczystości kościelne czy państwowe, ale również urodziny wszystkich przedszkolaków. To wpływ bł. Edmunda, założyciela zgromadzenia. – Naszemu ojcu bardzo zależało, by dzieci pamiętały dzień, w którym stały się dzieckiem Bożym. Dzień imienin czy urodzin dziecka jest dniem, kiedy wspominają w przedszkolu swój chrzest. Dziękujemy Bogu za dar życia, za doznane już łaski, składamy życzenia, śpiewamy piosenki dla solenizanta i częstujemy się słodyczami – podkreśla s. Małgorzata Pociask, dyrektor przedszkola, nauczycielka starszej grupy.
Niemowlaki przedszkolaki
Takich perełek jest tu więcej. A wszystko dzięki pracy personelu i bł. Edmunda, którego metody wychowawcze realizowane są od początku istnienia placówki i stanowią jej filar. – Najważniejsze jest dla nas integralne wychowanie i pełny rozwój dziecka w odniesieniu do chrześcijańskiego systemu wartości – mówi siostra dyrektor. Dzieci wprowadzane są tu w świat wartości moralnych, społecznych i kulturalnych. – We wszystkich obszarach odnosimy się do Pana Boga, ważne jest też dla nas wychowanie poprzez przykład, bo tak najlepiej uczą się dzieci – dodaje.
Metoda wychowania opracowana ponad 160 lat temu przez bł. Edmunda jest nadal aktualna. – Od roku rekrutację rozpoczynamy w marcu, podobnie jak w innych przedszkolach. Ale był czas, że dzieci zapisywano do nas niedługo po ich narodzinach – opowiada s. Małgorzata. Rodziców przyciąga nie tylko poziom wychowania i przygotowania do nauki szkolnej, ale miłość i dobroć, którymi otaczane są tu dzieci.
Anielski wtorek
Poniedziałek – dzień oddania się Bożej Opatrzności, wtorek – modlitwa do Anioła Stróża, środa – dzień św. Józefa, czwartek – uczczenie Najświętszej Eucharystii i modlitwa za kapłanów oraz Kościół, piątek – pamięć o chorych i cierpiących. To nie plan rekolekcji ani modlitewna „rozpiska” wspólnoty parafialnej. To tzw. Tydzień Edmundowy realizowany w przedszkolu. – Codziennie „omadlamy” z dziećmi to wszystko, o co prosi Kościół – mówi s. Małgorzata. W ten sposób dzieci nie tylko uczą się nawiązywać relacje z Panem Bogiem, ale i uczestniczą w życiu Kościoła powszechnego.
Ważna jest tu również rodzina. Raz na kwartał organizowane są dni skupienia dla rodziców. Z myślą o nich przygotowano też bogatą biblioteczkę, odbywają się również spotkania integracyjne. Co roku jest m.in. wspólna wigilia, Dzień Babci i Dziadka, zabawa karnawałowa, święto mamy i taty. To również okazja, aby dzieci zaprezentowały swe talenty, a że są one tu pięknie rozwijane, świadczą również sukcesy odnoszone na różnych konkursach i przeglądach. – Zależy nam, by dzieci pokazały się na zewnątrz, zintegrowały ze środowiskiem. Nigdy jednak nie stawiamy na wygraną, a mimo to przedszkolaki przywożą wiele nagród – cieszy się s. Małgorzata.
Pan Jezus i zabawki
Ochronka mieszcząca się w domu zakonnym sióstr służebniczek BDNP ma ponadstuletnią historię, a tradycja przeplata się tu z nowoczesnością. – W przyszłym roku planujemy rozbudować przedszkole tak, aby dzieci miały lepsze warunki – mówi siostra dyrektor. A przedszkolakom, mimo że trochę ciasno, jest tu bardzo dobrze. – Lubię tu przychodzić, są fajne zabawki – mówi 6-letni Andrzejek. – A ja lubię siostry i Pana Jezusa – dodaje 5-letnia Wiktoria.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |