Rekord Szlachetnej Paczki

Wolontariusze Szlachetnej Paczki w weekend dostarczyli pomoc do 17,7 tys. rodzin i osób samotnych. Łącznie pomoc o wartości 33 mln zł otrzymało ok. 70 tys. osób - poinformowała w poniedziałek Edyta Drozdowska ze Stowarzyszenia Wiosna, które jest organizatorem akcji.

Podczas weekendowego finału akcji paczki przygotowane przez darczyńców dla konkretnych rodzin zostały dostarczone do potrzebujących. W pudłach znalazła się żywność, środki czystości, zimowa odzież, przybory szkolne, a także - w odpowiedzi na konkretne potrzeby - meble, sprzęt AGD i do rehabilitacji oraz upominki.

Średnia wartość paczki dla jednej rodziny zadeklarowana przez darczyńców to 1873 zł. Łączna wartość pomocy przekazanej rodzinom przez darczyńców sięga więc ponad 33 mln zł.

W tym roku Szlachetne Paczki przygotowało 530,5 tys. osób; średnio jedną paczkę robiło 30 osób. Organizatorzy podkreślają, że robienie paczki staje się wydarzeniem społecznym. Coraz częściej uczestniczą w tym firmy, urzędy, szkoły, poszczególne klasy i przedszkola.

W tym roku akcja Szlachetna Paczka zjednoczyła 617 tys. osób, czyli darczyńców, wolontariuszy i obdarowanych - dwa razy więcej niż w roku 2012 (wtedy było ponad 300 tys. osób, w tym 225 tys. darczyńców).

"Jesteśmy szczególnie dumni z dwukrotnego wzrostu zaangażowanych w Szlachetną Paczkę darczyńców (z 225 tys. do ponad 530 tys.) oraz wzrostu o ponad 30 proc. wartości przekazanej pomocy (w ub. roku było o ponad 10 mln mniej)" - podkreślają organizatorzy akcji.

"Szczególnie nas zachwyca to, że połączyliśmy ze sobą w jednym szlachetnym projekcie ponad 600 tys. ludzi - biednych i bogatych, młodych i starszych. To było nasze marzenie, bo bieda to jedno, a to, że się nie lubimy w naszym kraju, to drugie. I to, że w jednym szlachetnym projekcie udało nam się połączyć tak różnych ludzi, którzy przy okazji pomagania łączą się i jednoczą, jest moją największą radością" - powiedział PAP inicjator Szlachetnej Paczki ks. Jacek Stryczek.

Szlachetna Paczka to ogólnopolska akcja świątecznej pomocy, realizowana od 2001 r. przez Stowarzyszenie Wiosna. Głównym jej założeniem jest przekazywanie potrzebującym bezpośredniej pomocy - by była ona skuteczna, konkretna i sensowna. Ideą akcji jest nie tylko materialna pomoc dla rodzin w potrzebie; akcja ma łączyć rodziny, darczyńców i wolontariuszy.

W tym roku Szlachetna Paczka organizowana była już po raz 13. W pierwszej edycji projektu grupa studentów z duszpasterstwa akademickiego w Krakowie kierowana przez prezesa Stowarzyszenia Wiosna ks. Jacka Stryczka obdarowała 30 ubogich rodzin. W 2013 roku paczkę po raz kolejny przygotował m.in. prezydent Bronisław Komorowski z małżonką, a także wielu artystów i sportowców.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama

Reklama