Bratkowska odpowiada o. Kramerowi

Jezuita o. Grzegorz Kramer zaproponował, że adoptuje dziecko, którego feministka Katarzyna Bratkowska chce się pozbyć poprzez aborcję. Ta jednak zbyła jego propozycję.

(przeczytaj: Jezuita adoptuje dziecko proaborcjonistki?)

- Doceniam poświęcenie tego pana. To bardzo konkretna propozycja. Ale już prawdziwym heroizmem byłaby propozycja ożenienia się ze mną. Temu mógłby nie podołać, co więcej - ja szczerze wierzę, że on mówi poważnie. Zaproponował rozwiązanie problemu, z czym kobiety zazwyczaj się nie spotykają. Zwykle słyszą tylko hasło: "jak nie, to oddaj do adopcji", co skądinąd nie jest takie proste - prawo adopcyjne w Polsce działa na niekorzyść dzieci, proces trwa zbyt długo, nie można malucha odebrać ze szpitala i zabrać do domu. Tego akurat jezuita nie wziął pod uwagę. Ale przynajmniej intencje miał dobre - powiedziała Bratkowska Onetowi.

- Niestety jednak on (o. Kramer) nie ma pojęcia o procesie ciąży. Wydaje mu się, że to jedynie kwestia dziesięciu miesięcy, że wystarczy donosić i oddać. To tak nie wygląda. Rzeczywiście, czasami ciąża i poród przebiegają bez żadnych problemów, zawsze jednak jest to bardzo duży koszt dla organizmu, naprawdę bardzo duży. Znam też niestety przypadki kobiet, które przez lata nie mogły dojść do siebie. Jedna z moich przyjaciółek do tej pory jest w stanie zupełnego biologicznego wyniszczenia. A urodziła 16 lat temu - opowiada Bratkowska.

Jej zdaniem, za propozycją o. Kramera kryje się spora dawka arogancji. Mówi: - Wyobrażam sobie sytuację: moja przyjaciółka jest w ciąży, która ją wyniszcza. I nagle mówię jej: "słuchaj, przemyślałam sprawę, zaadoptuję twoje dziecko". I zakładam, że to rozwiąże jej problem. I jeszcze jej mówię: to przecież jest dziecko!

Bratkowska oświadczyła też, że ma w sobie „potężny sprzeciw wobec mówienia przez kogokolwiek poza matką o tym, że od początku ciąży mamy do czynienia z dzieckiem”. - Tak wolno mówić tylko kobiecie w ciąży - jeśli czynią to inni, narzucają jej swoje emocje, uznają, że to, co ona czuje jest mniej ważne i że powinna przejąć ich uczucia - uważa feministka.

- Zakonnik, który napisał do mnie list, nie bierze pod uwagę, że sam proces ciąży może przekraczać czyjeś możliwości poświęcenia - ocenia Bratkowska.

Według niej, propozycja o. Grzegorza „byłaby pomocna dla kobiet, które przerwanie ciąży uznają za coś bardzo złego, więc chciałyby urodzić, a później przekazać komuś odpowiedzialność za wychowanie dziecka. I to, muszę powiedzieć, warto docenić. Ale już prawdziwym heroizmem byłaby propozycja ożenienia się ze mną. Temu mógłby nie podołać - dodała.

W rozmowie z gazeta.pl Bratkowska określiła swe słowa na temat ciąży i planowanej aborcji jako "sarkazm". Uchyliła się od odpowiedzi na pytanie, czy to był tylko sarkazm, czy też naprawdę jest w ciąży.

Oto finał tej rozmowy:

Pani Katarzyno, jest pani w ciąży?

[cisza - red.] - Pyta pan o fakt biologiczny czy akt polityczny?

O akcie politycznym już wiem, pytam o fakt biologiczny.

- Mówiłam już, że nie ma żadnej różnicy, bo to nie jest rozmowa na poziomie tabloidu. Tu nie chodzi o moje prywatne zwierzenia. Bez względu, jaki jest mój stan biologiczny, to był manifest polityczny. Dlaczego wszyscy chcą to wiedzieć?

Bo powiedziała pani publicznie, że tak jest...

- W określonym kontekście. W poważnym programie, w którym toczyła się debata polityczna. To był tylko akt polityczny, a nie zwierzenie prywatne. Wierzę w wartość, którą jest niepodległość kobiety. Biorąc pod uwagę szacunkowe dane o aborcji w Polsce, około 400 kobiet dziennie przerywa ciążę. Tutaj chodzi właśnie o nie.

«« | « | 1 | » | »»
 • kochana
  23.12.2013 19:28
  Znam dużo kobiet które urodziły nie tylko jedno dziecko i nie wpłyneło to negatywnie na ich stan zdrowia.Znam też takie które cierpią bo nie mogą być biologicznymi matkami.Stan mojego zdrowia też mi nie pozwala na bycie matką,
  i jest to dla mnie naprawdę dużym cierpieniem
  które mogę przyjąć tylko jako osoba wierząca Bogu.
 • tjz6
  27.12.2013 12:45
  sama nie wiem, jak skomentować wypowiedzi pani Bratkowskiej.Jest tak nielogiczna, tak pogubiona, a mówi o "poważnej debacie",kiedy każde jej zdanie, to stek bzdur. Sam a sobie przeczy. Współczuję, takiego stanu umysłu.
 • wyzwolona kobieta
  27.12.2013 17:02
  Dajcie spokoj z podsycanymi wojen światopoglądowych w tym wojen o aborcję i pozywanie się do sądów, oczernianie i co tam jeszcze. Jestem kobietą i w czym tkwi źródło mej wewnętrznej siły, na pewno nie w zabiciu dziecku nienarodzonego ale też nie we wdawaniu się w byciu elementem wojny światopoglądowej i jakieś nienawiści. Moja wolność tkwi w Jezusie, wewnętrznym przylgnięciu do Niego z którym spotykam się z własną poranioną historią życia, tyle problemów przynosi codzienność życia powszedniego ale tylko On zostaje dając sens życiu dlatego jakieś wojny nie wiadomo o co dla mnie nie istnieją. A wy Jezuici zachowujcie w takiej kwestii trochę mądrości, spokoju i opanowania nie dając się wdać w te durne konflikty, to wy pomagacie nam wzrastać w dojrzałości ogólnoludzkiej i chrześcijańskiej np. przez prowadzone przez was rekolekcje ignacjańskie. Jezu ufam Tobie, Ty prowadź pośród burz świata łódź mojego życia.
 • Pola
  07.01.2014 01:44
  Ta kobieta jest chora psychicznie, im więcej czytam jej wypowiedzi tym bardziej utwierdzam się w tym przekonaniu !!!
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.