Dalej niż gender: "Ludzie i inne zwierzęta"

Gdy temat gender rozpala w Polsce gorące dyskusje, Instytut Badań Literackich PAN idzie dalej: organizuje konferencję pt. „Zwierzęta i ich ludzie. Zmierzch antropocentrycznego paradygmatu?” Jednym z tematów mają być „kontakt cielesny i psychiczny w relacjach ludzi i innych zwierząt.”

Organizatorzy z IBL PAN (z którym związane były m.in. Kazimiera Szczuka i Katarzyna Bratkowska) piszą, że chcą "poruszyć problematykę statusu zwierzęcia oraz relacji między ludźmi a innymi zwierzętami [!!!! – podkreślenie gosc.pl] jako części przemian kultury. Pragną "zastanowić się nad zmianami, które zachodzą w kulturze w odniesieniu do zwierząt, ale także poruszyć kwestię samej dyscypliny animal studies, jej specyfiki i perspektyw". - Chcemy się zastanowić, czy i jak można mówić o zmierzchu paradygmatu antropocentrycznego - deklarują.

Oto niektóre zagadnienia proponowane przez organizatorów do dyskusji:

 • Posthumanizm czy humanistyka nieantropocentryczna?
 • Prezentowanie i reprezentowanie zwierząt; nowe sposoby przedstawiania i postrzegania istot nie-ludzkich
 • Prawa zwierząt, biopolityka, demokracja gatunków – polityczność kultury
 • Problem granicy pomiędzy człowiekiem i zwierzęciem: przekraczanie dualizmu, przezwyciężanie opozycji
 • Prawa zwierząt w sztuce i literaturze
 • Międzygatunkowe próby zbliżenia. Kontakt cielesny i psychiczny w relacjach ludzi i innych zwierząt
 • Mięso w kulturze, mięso i jego konotacje, mięsność a męskość
 • Miejsce zwierząt w teoriach ekofeministycznych
 • Pojęcie holokaustu zwierząt – jego rozumienie i obrazowanie

Konferencja ma się odbyć 12-14 marca w Warszawie i ma być finansowana w ramach grantu, przyznanego przez Narodowe Centrum Nauki.
Partnerami konferencji są: Ośrodek Kultury Francuskiej i Studiów Frankofońskich Uniwersytetu Warszawskiego, Wydział Artes Liberales Uniwersytetu Warszawskiego i Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie.

Od redakcji: Nie mamy nic przeciw badaniom zjawiska "uczłowieczania" zwierząt. Jednak takie zdefiniowanie pola badań, jakie prezentują organizatorzy konferencji (najwyraźniej widać to w sposobie sformułowania wytłuszczonych wyżej zagadnień), sugeruje coś więcej niż chłodne podejście naukowe. Już samo nazwanie człowieka przez organizatorów jednym ze zwierząt w niedopuszczalny, z góry akceptujący sposób, ustawia optykę badań.

Tak to już jest, że człowiek najpierw o czymś myśli, potem mówi (konferencja), potem pisze (owocem konferencji ma być dwujęzyczna, polsko-angielska publikacja), a potem działa. Wolno się więc spodziewać, że za słowami mówionymi i drukowanymi pójdą czyny.

Pamiętacie słynny rysunek satyryczny Krauzego, z którym homoaktywiści poszli do sądu, bo poczuli się urażeni (i przegrali)? Przedstawiał dwóch "pobierających się" mężczyzn oraz trzeciego, mówiącego do kozy: "Jeszcze tylko ci panowie wezmą ślub i zaraz potem my". W kontekście zapowiadanej konferencji wspomniana satyra wydaje się trafną prognozą.

«« | « | 1 | » | »»
 • MArcin
  15.02.2014 09:01
  To teraz już w ogóle z kościoła zaczną uciekać młodzi ludzie! wspaniale :D
 • Biolog
  15.02.2014 09:07
  Przecież człowiek należy do królestwa zwierząt, więc nie rozumiem oburzenia co do tego sformułowania.
 • mell
  15.02.2014 22:56
  "Popatrz na psa uwiązanego przed sklepem
  o swym panu myśli
  i rwie się do niego
  na dwóch łapach czeka
  pan dla niego podwórzem łąką lasem domem
  oczami za nim biegnie
  i tęskni ogonem

  pocałuj go w łapę
  bo uczy jak na Boga czekać"

  "Czekanie" ks. J. Twardowski


  boimy sie rzeczy, których nie rozumiemy
 • Diana
  16.02.2014 00:01
  Przecież człowiek JEST jednym ze zwierząt! Nawet dzieci to wiedzą. Poza brakiem pełnego owłosienia, umiejętnością chodzenia w pozycji spionizowanej oraz nieco większymi zdolnościami poznawczymi nie różnimy się NICZYM od innych ssaków. Gratuluję podejścia - takimi argumentami sprzed naszej ery dajecie młodym ludziom kierującym się empatią w stosunku do WSZYSTKICH istot Bożych i pragnących dla nich prawa do życia wolnego od cierpienia oraz prawa do naturalnej śmierci - podstawy do tego, żeby pożegnać się raz na zawsze z tym kościołem.
  Aż ciśnie mi się na usta cytat z Pisma Św.: "Bo któż wie, czy dech synów ludzkich wznosi się ku górze, a dech zwierząt schodzi w dół na ziemię?" Jakoś dziwnym trafem pamięta się o zdaniu "Czyńcie sobie ziemię poddaną" (nawiasem mówiąc ziemia to to w czym się sieje marchewki, a nie królik, kura czy krowa), a zapomina się o tamtym i wielu innych mówiących o tym, że Bóg kocha wszystkie swoje stworzenia i jest miłośnikiem ŻYCIA oraz, że rozkazał - NIE ZABIJAJ (i nie dołożył * - "nie zabijaj ludzi")
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.