Czytaj podręcznik, nie bądź mudry

Córka koleżanki podczas odrabiania lekcji w ćwiczeniach do języka polskiego znalazła polecenie: opisać „mudry” i wykonać je w trakcie piosenki.

Trzecioklasistka nie bardzo wiedziała, co to „mudra”. „Mamo, pomóż odrobić lekcje!” – poprosiła. Lecz i koleżanka zasępiła się. Bo chociaż maturę z polskiego zdała jakiś czas temu, chociaż wykształcenie wyższe zdobyła, co to jest „mudra”, nie pamięta... Na szczęście dorosłym w odrabianiu dziecięcych lekcji przychodzi z pomocą internet. Kilka kliknięć i już wiadomo. Mudry to (w skrócie) rytualne, symboliczno-duchowe, tajemnicze gesty, które mają wpływ na naszą energię lub nastrój. Wywodzą się z buddyzmu i hinduizmu. Koleżance oczy wyszły z orbit. Bo żeby wymagać od dzieci na języku polskim rytualnych czarów-marów, to najstarszym filozofom się nie śniło. Dziecko pracy domowej nie odrobiło. Smutna buźka (najgorsza obecnie ocena w młodszych klasach) wstawiona do dzienniczka.

A matka zastanawia się teraz, jakie prace domowe córka otrzyma za rok, dwa lub trzy. Może na przykład stawianie tarota czy wywoływanie duchów. Albo w ramach uczenia tolerancji oraz szacunku dla wszelkich religijnych inności będą się dzieci zabawiać w satanistyczne obrzędy… I byłoby śmiesznie, gdyby nie było niepokojąco. Zabawa w „mudry” nie musi pozostawić na duchowości dziecka trwale negatywnego śladu. Ale może. Może też otworzyć je na horyzonty niebezpieczne – zarówno duchowo, jak i intelektualnie. Co więcej, „niewinna” zabawa proponowana (czy narzucana) jest tu dziecku odgórnie, z autorytetu podręcznika. I bez konsultacji z matką i ojcem, którzy mogą wyznawać inne wartości niż buddyjskie czy hinduistyczne.

Przecież jak mądry podręcznik każe, sługa (dziecko) musi… I tu dochodzimy do sedna. W Polsce mamy dziesiątki różnych wydawnictw, które produkują podręczniki. Podręczniki zatwierdza potem ministerstwo edukacji. Jak widać, z ciekawym skutkiem. Przypuszczalnie, w tej ilości (nie jakości) podręczników kwiatki takie jak mudry albo i bardziej bujne chwasty kwitną na wielu kartkach. I tylko od czujności rodziców zależy, czy zostaną odpowiednio szybko zerwane. Oto nowe hasło na dziś: „Czytaj z uwagą i krytycyzmem podręcznik dziecka. Bądź mądry”. Nie mudry.

«« | « | 1 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

 • precel
  22.03.2014 03:27

  Obcobrzmiąca, zapożyczona z innych kultur i coraz bardziej wchodząca do naszego języka nazwa, jedna z wielu ( czy to się komuś podoba czy nie , na nasz język wpływają różne czynniki i modyfikują go) ,  jak widać czasem/często jeszcze sprawia, że ludzie zaczynają to dziwnie kojarzyć i w efekcie szufladkować oraz demonizować wszystko co ona oznacza.

  Gdy przyjrzymy się znaczeniu tego słowa to łatwo możemy uświadomić sobie, że opisuje ono również coś co jest powszechne i obecne nie tylko w w kręgach i religiach wschodu, ale również w naszym codziennym życiu, w naszym kręgu kultury,  także i we wszystkich odmianach chrześcijańskiej wiary, a w sumie na całym świecie.

  Zwyczajnie chodzi o pewne gesty dłoni i rąk, które ludzie od dawna używali i używają na całym świecie, żeby coś wyrazić, okazać czy wzmocnić, w mniej lub bardziej formalny, rytualny  i usystematyzowany sposób. Obecnie różne mamy  (takie, a nie inne,niezaleznie od naszych zapatrywań na to)  mody i wpływy modyfikujące nasz świat , w tym ojczysty język, więc równie dobrze osoba, która tworzyła te ćwiczenia do j.polskiego, mogła użyć słowa mudra w celach edukacyjnych, bo jeżeli miały to być mudry-gesty do piosenki to nie zostało to słowo użyte w znaczeniu religijnym?No ale to chyba mniej atrakcyjne, mniej spiskowe i nie tak emocjonujące tłumaczenie?

  Gdyby wymieniona w artykule mama : ) jak  i autorka tekstu doczytały coś więcej i przemyślały to na spokojnie, wtedy być może  mogły by  to swojej córce i czytelnikom  lepiej wytłumaczyć  na gruncie oraz na bardzo wielu przykładach pochodzących z naszej rodzimej polskiej kultury i tradycji, również chrześcijańskiej ( katolickiej), zamiast siać u innych i zaszczepiać w swojej  głowie i głowach swoich dzieci zabobonne lęki przed obcymi słowami, religiami i kulturami.

  Zrozumienie, wiedza i związana z tym zdolność rozróżniania jest najlepszą ochroną i sposobem na umacnianie swojej tożsamości, w tym coraz bardziej  złożonym świecie, w którym nie sposób uniknąć bardzo silnego przenikania się wielu kultur, religii oraz związanych z tym nazw i pojęć.
  Jeszcze taki krótki przykład rytualnego użycia gestów w liturgii katolickiej, czyli po inszemu mudr (a warto przeczytać całość):

  "Dzięki gestom możemy zaangażować się w
  pełni, ze swoim duchowo cielesnym potencjałem w akcję liturgiczną. Są one sposobem wypowiadania się jednostki na zewnątrz oraz jej wchodzenia w relację z Bogiem i ze zgromadzeniem liturgicznym.
  W codziennym życiu, a także w liturgii wykonujemy bardzo wiele gestów. W pewnym sensie każdy ruch ręki, skłon, spojrzenie może drugiemu coś powiedzieć, a więc wchodzi w sferę gestów przekazujących duchowe treści. Spośród wielkiego bogactwa gestów liturgicznych przyjrzymy się dokładniej gestowi złożonych rąk."
  http://ministranci.bialystok.pl/teksty/skladanie_rak.pdf

 • Anna
  24.03.2014 16:17
  A może Kościół wreszcie zacznie wydawać swoje podręczniki nie tylko do religii? W 1989 roku było parę szkół więc nie było nawet o co kruszyć kopii. Czasy się zmieniły i czas zacząć walkę o prawdziwie katolickie szkoły. Świeckie szkoły też by na tym skorzystały. Polecam encyklikę Piusa XI O katolickim wychowaniu młodzieży a i Leon XII chyba coś o tym napisał.
 • L.
  24.03.2014 20:31
  A Mamusia w dzienniczku do korespondencji swych racji nie była uprzejma wychowawczyni przekazać? Dziecię nie dostałoby smutnej buźki (bo nie zasłużyło), a nauczycielka miałaby szansę na przyszłość uszanować światopogląd rodziców. Ja przynajmniej tak postępuję w takich sytuacjach.
 • nieśmiesznie
  24.03.2014 22:21
  pamiętam , że już w '98 u siostry w podręczniku dla 1 klasy były pentagramy wkomponowane w obrazki i prace domowe "ułóż horoskop".
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.