Marsz Świętości Życia: Warszawa, 30 marca

Już po raz dziewiąty, w niedzielę 30 marca, ulicami Warszawy przejdzie Marsz Świętości Życia.

Do udziału w tej demonstracji w obronie prawa do życia każdego człowieka, będącej też wyrazem radości z istnienia rodziny i dzieci, zachęcają obydwaj biskupi warszawscy - kard. Kazimierz Nycz i abp Henryk Hoser.

Marsz ruszy początkowo z dwóch kierunków - po Mszach świętych odbywających się o godz. 12.30 w archikatedrze św. Jana Chrzciciela i katedrze św. Floriana na Pradze. Połączenie obydwu Marszy nastąpi o godz. 13.30 na Placu Zamkowym, skąd kwadrans później ich uczestnicy przejdą Krakowskim Przedmieściem do Bazyliki Świętego Krzyża.

W tym czasie pod Kolumną Zygmunta odbędzie się akcja "Pielucha dla malucha" - zbiórka pieluch, mleka i kosmetyków dziecięcych dla Domu Samotnej Matki w Chyliczkach. W trakcie akcji odegrany zostanie także happening pro-life.

Po Marszu, ok. godz. 14.30 w Bazylice Świętego Krzyża zaplanowano koncert Joszko Brody z zespołem "Dzieci z Brodą".

Tegoroczny Marsz odbędzie się pod hasłem "On, Ona od poczęcia", które "podkreśla, że od samego początku jesteśmy konkretnymi ludźmi, z określoną płcią i kompletem genów. Istota w łonie matki nie jest bezosobową masą, tylko małym mężczyzną albo małą kobietą. Zwolennicy legalności aborcji głęboko się mylą mówiąc, że bronią praw kobiet, podczas gdy w rzeczywistości depczą prawa kobiet poczętych (i mężczyzn również)" - głosi idea Marszu.

Do udziału w Marszu Świętości Życia zachęcają kard. Kazimierz Nycz i abp Henryk Hoser.

Metropolita warszawski przypomniał, że tegoroczny Marsz odbywa się w przededniu kanonizacji Jana Pawła II, który - jak podkreśla kard. Nycz - "w swoim pontyfikacie bardzo dużo powiedział nam na temat świętości życia i tego największego cudu, który się dokonuje wtedy, gdy Pan Bóg z pomocą rodziców powołuje do życia nowego człowieka". Jak dodaje, Marsz Świętości Życia jest potrzebny, by przypominać sobie nawzajem, że życie jest święte od samego początku do naturalnego końca. "To jest największy argument za szacunkiem dla każdego poczętego życia" - zauważa hierarcha.

"Kościół powszechny zapamięta Jana Pawła II jako tego, "który nie tylko budował nas świętością swojego życia, ale również był wielkim promotorem życia w ogóle, a zwłaszcza życia ludzkiego. Uczył nas szacunku dla życia, uczył nas jak życia bronić, bo jest ono darem Bożym, który otrzymaliśmy" - podkreślił z kolei abp Henryk Hoser.

Marsz Świętości Życia jest demonstracją w obronie prawa do życia każdego człowieka, niezależnie od tego, czy jest narodzony czy nie. Jest też wyrazem radości z istnienia, rodziny i dzieci. Jego organizatorzy odwołują się do zapisów Konstytucji RP, która głosi m.in., że "Rzeczpospolita Polska zapewnia każdemu człowiekowi prawną ochronę życia".

Nazwa Marszu nawiązuje do Dnia Świętości Życia, obchodzonego 25 marca - w Święto Zwiastowania Pańskiego. Kościół w Polsce ustanowił taki dzień w odpowiedzi na apel Jana Pawła II zawarty w encyklice "Evangelium Vitae" z 1995 r, ogłoszonej właśnie 25 marca.

Więcej informacji na stronie www.marszprolife.net.pl

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama

Reklama