O złotej zasadzie ograniczonego zaufania, internetowych pułapkach i letnich przedsięwzięciach Komendy Miejskiej Policji w Tarnobrzegu z asp. szt. Andrzejem Barnasiem, specjalistą Zespołu ds. Prewencji Kryminalnej Nieletnich i Patologii, rozmawia Marta Woynarowska.
Marta Woynarowska: Wakacje to czas wypoczynku, radości, ale by taki był, policja przypomina o podstawowych zasadach bezpieczeństwa.
Andrzej Barnaś: Podobnie jak w latach poprzednich nasza komenda realizuje kolejną edycję akcji prewencyjnej „Bezpieczne wakacje”. W ciągu ostatniego miesiąca odbyliśmy ponad 30 spotkań w tarnobrzeskich szkołach oraz przedszkolach, podczas których rozmawialiśmy o zasadach zachowania bezpieczeństwa, o różnych zagrożeniach. W przypadku przedszkolaków najczęściej mówimy, jak należy poruszać się po drogach, gdzie i kiedy wolno przechodzić przez jezdnię.
Pokazywaliśmy, co należy zrobić w przypadku, gdy zaatakuje nas pies, itp. W gimnazjach oraz szkołach średnich dyskusja najczęściej sprowadza się do zagadnień związanych z uprawnieniami i przepisami dotyczącymi poruszania się coraz modniejszymi quadami oraz jednośladami, czyli motorami, skuterami. Ponieważ w wakacje dochodzi często do pierwszych kontaktów z różnymi używkami, dlatego podkreślaliśmy, jakie one niosą zagrożenia, począwszy od prawnych po szkody wyrządzane np. zdrowiu czy urodzie. Zwłaszcza ten ostatni argument bardzo dobrze trafia do dziewcząt. Staraliśmy się również uzmysłowić wysokość wydatków np. na papierosy poprzez porównania do cen ubrań, kosmetyków czy sprzętu sportowego. Odwoływaliśmy się do argumentów religijnych, do przysięgi składanej podczas Pierwszej Komunii św., a powtórzonej przy bierzmowaniu odnośnie do zachowania abstynencji.
Zanim wyślemy dziecko na wakacje, na co należy zwrócić szczególną uwagę?
Zanim wyruszymy całą rodziną lub wyślemy dziecko na kolonie czy obóz, warto zapisać w telefonie komórkowym numery telefonów alarmowych. I tak Bieszczadzka Grupa GOPR dyżuruje pod numerem: 601 100 300 lub 985, a WOPR – 601 100 100. Zachęcamy również rodziców do wejścia na stronę internetową Podkarpackiego Kuratorium Oświaty, gdzie znajduje się specjalna zakładka „Wypoczynek dzieci i młodzieży”, zawierająca bazę wszystkich placówek wypoczynkowych zgłoszonych i zarejestrowanych, czyli – inaczej mówiąc – działających legalnie. Warto tę kwestię sprawdzić, bo tylko zarejestrowany ośrodek daje gwarancję bezpieczeństwa, gdyż podlega specjalnym kontrolom ze strony kuratorium, sanepidu, policji, straży pożarnej. W innym przypadku można sądzić, że ktoś organizuje wypoczynek „na dziko” i jaki poziom bezpieczeństwa zapewnia, trudno przewidzieć. Może być bardzo różnie. Ponadto na koloniach nadzorowanych przez kuratorium opiekę sprawuje wykwalifikowana kadra, co nie jest bez znaczenia zarówno dla samego bezpieczeństwa dzieci, jak i komfortu wypoczynku.
Zanim dziecko wsiądzie do autokaru, warto, by został on sprawdzony przez policjantów. Dwa lub trzy dni przed wyjazdem prosimy zgłosić prośbę o zbadanie stanu technicznego pojazdu, ale także trzeźwości kierowcy. Można zadzwonić do dyżurnego pod numer 997, a jeśli chodzi o teren Tarnobrzega, to można również bezpośrednio skontaktować się z Wydziałem Ruchu Drogowego naszej komendy – telefon: (15) 851 33 50. W ostatnich latach na szczęście tylko jeden raz zdarzył się przypadek, że kierowca wprawdzie nie był pijany, ale – jak się to potocznie mówi – „mocno wczorajszy”. Tak jak na drogach, tak i w życiu warto kierować się złotą zasadą ograniczonego zaufania.
Ale nie wszystkie dzieci wyjeżdżają, poza tym wakacje trwają dwa miesiące, a kolonie zazwyczaj dwa tygodnie.
W wielu przypadkach rodzicom trudno zapewnić swoim pociechom stałą opiekę, dlatego gorąco zachęcam do zainteresowania się ofertą przygotowaną przez nasze instytucje czy placówki kulturalne, jak Tarnobrzeski Dom Kultury, Środowiskowy Dom Kultury, Miejską Bibliotekę Publiczną. Swoją ofertę półkolonii przygotowały również parafie, gdzie dzieci przez kilka godzin mogą w bezpieczny i ciekawy sposób spędzić czas. Jeśli zaś zdarzy się, że dziecko będzie musiało pozostać samo w domu, to koniecznie ostrzeżmy je przed zabawą różnymi domowymi urządzeniami typu maszynka do mięsa, robot kuchenny itp. A najlepiej schowajmy te urządzenia tak, by pociecha nie miała do nich dostępu. Należy również uczulić na nieotwieranie drzwi nieznajomym, choćby nawet podawali się za dalszego kuzyna, urzędnika, policjanta, księdza.
Wakacje to także czas zawierania różnych znajomości, nie tylko tych w „realu”, ale również w świecie wirtualnym. Obcy może dzisiaj pojawić się nie tylko przed naszymi drzwiami, może całkiem po cichu wejść do domu, siedząc po drugiej stronie monitora. Dlatego prosimy o rozmowę z dziećmi, by podczas kontaktów poprzez internet, korzystaniu z portali społecznościowych starały się zachować jak największą anonimowość, by nie podawały wrażliwych danych osobowych – adresu, numeru telefonu, szkoły, do której chodzą, itp. Warto także zwrócić uwagę szczególnie dziewczętom, które bardzo chętnie zamieszczają swoje zdjęcia, czasami w zbyt skąpym odzieniu, prowokując tym samym niebezpieczne reakcje ze strony oglądających je. Zwróćmy uwagę naszym dzieciom, że wakacje to czas wolny od nauki, ale nie od myślenia. Życzę państwu dużo słońca i samych miłych wrażeń.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |