Bezalkoholowe Wesele Wesel

Modlitwy, Msze św., konferencje, warsztaty nt. promowania trzeźwego stylu życia, koncerty oraz gry i zabawy w beskidzkim plenerze złożą się na program ogólnopolskiego spotkania Wesele Wesel, które odbędzie się w dniach od 31 lipca do 3 sierpnia w Kamesznicy na Żywiecczyźnie.

W tej właśnie podżywieckiej wiosce, gdzie proboszczem miejscowej parafii jest znany duszpasterz ruchów trzeźwościowych w diecezji bielsko-żywieckiej ks. prałat Władysław Zązel, idea bezalkoholowych wesel narodziła się 20 lat temu.

Spotkanie ma charakter formacyjny i zabawowy. Rodziny modlą się na Eucharystii, odnawiają przyrzeczenia małżeńskie, zwiedzają okolice i bawią do białego rano, nie pijąc kropli alkoholu.

W programie czterodniowego spotkania w Kamesznicy zaplanowano m.in. inaugurującą Mszę pod przewodnictwem bp. Piotra Gregera, sufragana bielsko-żywieckiego, występy, koncerty i wieczornice. Podczas piątkowej Mszy sztandar Wesela Wesel poświęci bp Tadeusz Bronakowski, przewodniczący Zespołu Konferencji Episkopatu Polski ds. Apostolstwa Trzeźwości i członek honorowy Stowarzyszenia "Wesele Wesel”.

Zaplanowano także szereg prelekcji, m.in. nt. zagrożenia współczesnych uzależnień dzieci i młodzieży. Nie zabraknie okazji do zabawy i gier dla dzieci i młodzieży.

W piątek 1 sierpnia odbędą się Droga Krzyżowa i Msza polowa na Matysce w Beskidzie Żywieckim. Eucharystię na górskim szczycie celebrować będzie ks. Władysław Zązel, gospodarz spotkania.

W sobotę konferencję „Rodzina jest najważniejsza” poprowadzą Małgorzata i Henryk Jarosiewiczowie, psycholodzy pracownicy naukowi Uniwersytetu Wrocławskiego oraz Instytutu Charakterologii i twórcy Akademii Umiejętności Wychowania. Zaplanowano także konferencję nt. trzeźwości z punktu widzenia zdrowia publicznego oraz spotkania poświęcone historii Żywiecczyzny.

Podczas sobotniej Mszy św. pontyfikalnej pod przewodnictwem bielsko-żywieckiego ordynariusza bp. Romana Pindla nastąpi odnowienie przyrzeczeń małżeńskich.

Wieczorne bezalkoholowe wesele do białego rana poprowadzi wodzirej Rafał Folwarski.

Spotkanie zakończy niedzielna Eucharystia w kamesznickim kościele parafialnym połączona ze świadectwami małżeństw, które miały wesela bezalkoholowe, oraz koncert zespołu dziecięcego i przedstawienie teatralne w wykonaniu artystów ze Skomielnej Białej.

Organizatorami spotkania są: Stowarzyszenie Trzeźwości - Klub "Grapka" oraz Stowarzyszenie „Wesele Wesel” i parafia pw. Imienia Najświętszej Marii Panny w Kamesznicy.

Początki Wesela Wesel sięgają roku 1994, kiedy to Elżbieta i Lech Polakiewiczowie, redaktorzy odpowiedzialni za programy rodzinne, którzy sami mieli wesele bezalkoholowe, planowali na ten temat audycję radiową. Jako eksperta zaprosili ks. Władysława Zązla, który w swojej parafii w Kamesznicy zachęcił ponad sto par do wesel bezalkoholowych. Okazało się wówczas, że małżeństw, które organizowały wesela bezalkoholowe jest wiele. Ks. Zązel zorganizował ich spotkanie w Kamesznicy dwukrotnie, w 1995 i w 1996 r. Potem Wesele Wesel odbywało się w różnych miejscach Polski.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama

Reklama