Zniżki na przejazdy koleją, opłaty paszportowe, wstęp do niektórych muzeów, obiektów sportowych czy ośrodków wypoczynkowych. Między innymi takie udogodnienia gwarantuje Ogólnopolska Karta Dużej Rodziny.
Pod koniec listopada posłowie przyjęli ustawę, która ma zapewnić, że dobre zmiany na korzyść rodziny będą utrwalane i rozwijane. Dotyczy to Ogólnopolskiej Karty Dużej Rodziny, która funkcjonuje od maja 2014 r. Na początku podstawą jej istnienia był rządowy program. Parlament wzmocnił teraz te prorodzinne ustalenia. Od sześciu miesięcy powoli poszerza się oferta karty, a z jej istnieniem oswajają się nie tylko rodziny, ale również firmy i publiczne instytucje. Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej jest przekonane, że to propozycja, na której tak naprawdę wszyscy wygrywają. O Kartę Dużej Rodziny mogą ubiegać się członkowie rodzin wielodzietnych (które wychowują co najmniej troje dzieci), niezależnie od dochodu. Mogą ją otrzymać również rodziny zastępcze i rodzinne domy dziecka. W tym celu trzeba złożyć wniosek w swojej gminie. W imieniu rodziny może to zrobić każdy pełnoletni jej członek. Wszyscy w rodzinie dostają swój egzemplarz karty, której wydanie jest bezpłatne. Płatne będą jedynie duplikaty.
Dla rodziny
Ze zniżek na różne usługi i towary związane z kartą rodzice mogą korzystać dożywotnio, dzieci zaś do ukończenia 18 lat lub – jeśli się uczą – do 25. roku życia. Wszystkie miejsca oferujące zniżki opatrzone są logo z napisem: „Tu honorujemy Kartę Dużej Rodziny”. Pełną ich listę można znaleźć na stronie www.rodzina.gov.pl. Aby skorzystać ze zniżki, należy przy zakupie okazać kartę. Każdy jej posiadacz może z niej korzystać w dowolnym czasie. Oznacza to, że aby skorzystać ze zniżek, nie trzeba być całą rodziną w jednym miejscu. Ogólnopolską Kartę Dużej Rodziny można łączyć z lokalnymi programami dla rodzin wielodzietnych. Ustawa rozszerza na dorosłych członków rodzin wielodzietnych posiadających Kartę Dużej Rodziny ustawowe zniżki na przejazdy kolejowe: 37 proc. ulgi przy przejazdach publicznym transportem kolejowym na podstawie biletów jednorazowych oraz 49 proc. ulgi dla posiadaczy biletów miesięcznych. Wprowadza też ulgi w opłacie paszportowej: 75 proc. dla dzieci oraz 50 proc. dla rodziców. Rodziny wielodzietne będą także zwolnione z opłat za wstęp do parków narodowych.
Dla firmy
Pozostając na stronie www.rodzina.gov.pl, zaglądając do innej zakładki, dowiemy się również, jakie firmy i instytucje zostały partnerami Karty Dużej Rodziny. Jest ich już ponad 300. Ministerstwo przekonuje firmy, że wychodząc naprzeciw rodzinom realizują ideę odpowiedzialnego biznesu, co jest dla nich najlepszą reklamą, bo klienci będą darzyć takie marki zaufaniem. – To pierwszy w Polsce projekt, który łączy firmy i instytucje z każdej branży – zachęca minister Władysław Kosiniak-Kamysz. Wskazuje, że lokalne karty istnieją już od kilku lat, a ich sukces tylko utwierdza w tym, że to dobry kierunek. Jako pierwszy na wprowadzenie lokalnej karty dla dużych rodzin zdecydował się Grodzisk Mazowiecki. – Nasze obawy związane z brakiem zainteresowania mieszkańców czy nadmiernym obciążeniem budżetu gminy okazały się niesłuszne. Dzisiaj widzimy, że karta jest ogromnym sukcesem – mówi Grzegorz Benedykciński, burmistrz Grodziska Mazowieckiego. Firmom czy instytucjom, które jako partnerzy karty oferują różne zniżki, nikt nie zwraca kosztów, jakie mogą przy tym ponieść.
Przeglądając listę partnerów, która ciągle jest aktualizowana, można zauważyć, że zwiększa się różnorodność, jeśli chodzi o oferowane usługi. Wątpliwe jest, że rodziny wielodzietne będą kupować w firmowych sklepach takich marek jak Vistula, Kruk, Alma albo wypoczywać w rezydencji Belweder w Warszawie. Ale na liście znaleźć można też firmy, z których przypuszczalnie rodziny zechcą skorzystać, jak np. hipermarket Carrefour, spółki Inter City i Przewozy Regionalne czy księgarnia internetowa Bonito.pl. W spisie partnerów wyraźnie dominują teatry, muzea i inne instytucje kultury. Zarówno urzędnicy, jak i działacze prorodzinni przekonują, iż najważniejszy jest fakt, że karta istnieje, korzysta z niej coraz więcej osób i dołącza do niej więcej partnerów. Teraz jest czas na jej doskonalenie i rozwój. A ten, co pokazuje np. doświadczenie francuskiej karty, wcale nie musi przebiegać z prędkością pociągu TGV.
Z danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że rodziny wielodzietne w Polsce to 3,4 mln osób. Do tej pory – w ramach rządowego programu – prawie 130 tys. rodzin złożyło wnioski o 681 tys. kart.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |