Czas dla (jednego) dziecka

W wielodzietnej rodzinie przychodzi czas, że dziecko chce poczuć się jak jedynak.

Wielodzietność ma morze zalet. Morze jest oczywiście bardzo przyjemne, gdy się w nim pływa oraz zbiera bursztyny. Bywa jednak nieobliczalne, gdy przychodzi sztorm, deszcz leje, wiatr siecze. A nie ma się gdzie schronić. I tak samo wygląda wielożycie. Generalnie polecam i zachwalam. Bo prawdę mówiąc, dla mnie wybór najlepszy na świecie. Ale… Tym „ale” jest permanentny brak czasu dla siebie (no trudno, da się przeżyć) oraz (osobno) dla każdego z dzieci. Osobno. Bo chociaż wspólnie jest wesoło i radośnie, razem z rodzeństwem jest gwarno i nudzić się nie da, a matka stara się być z ową gwarną gromadą, to ten gwar czasem i doskwiera. I czasem chce się mamę lub tatę posiąść tylko dla siebie. Oraz czasem ma się przemożną chęć bycia... sam na sam. Bo chociaż każde dziecko jest jedno – jedyne, wyjątkowe i wspaniałe, nawet w wielodzietnej rodzinie, to przychodzi czas, że wielodziecko chce poczuć się jak jedynak. Tylko... jak? Przecież wyrwanie się na matczyno-dziecięcy wyjazd i zabranie na wyprawę tylko jednego potomka, gdy czwórka pozostałych też chętna, jest trudne. Żeby nie powiedzieć karkołomne. Mądrzy ludzie mówią: to weź dziecko do sklepu. Ale tylko sam na sam. Albo dokądkolwiek. Nie! Nie chodzi o „dokądkolwiek”. Syn, dziecko trzecie, ma wielkie marzenie: pojechać z mamą w góry. Tylko z mamą, i najchętniej na cały tydzień. No nie da się. Tydzień – chociaż i matka by bardzo chciała – nie wchodzi w ogóle w grę. Ale cztery dni? Przy pomocy męża – ojca i jako takim wsparciu pozostałych dzieci udaje się! Jedziemy. Najpierw szybkim pociągiem, co samo w sobie jest już dla syna, dziesięciolatka, sporym wydarzeniem. A potem cztery dni białego szaleństwa, pizzy tylko z mamą i innych tego typu atrakcji. Dziecko szczęśliwe, ale i mama szczęśliwa. Bo chociaż myśli się: „co tam w domu”, to można odkryć, „co tam u dziesięciolatka” – w głowie i w sercu. Na co dzień pewne sprawy umykają albo się ich nie słyszy. W wielodzietnym gwarze. Czas dla (jednego) dziecka. Bezcenny. I chociaż potem wraca się do harmideru, wielogłosów i wieloproblemów, czas ten pozostaje w błogiej pamięci zarówno dziecka, jak i matki. Czas zapewne procentuje ogólnym porozumieniem i pozytywnym spojrzeniem na cały dom, rodziców i rodzeństwo. Czas, który koniecznie należy powtórzyć. Kiedy i jak? Jak przyjdzie pora. Z kim? Wybór jest. Na szczęście w wielodzietnej rodzinie na jedynacze wyjazdy dzieci jest pod dostatkiem.

«« | « | 1 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

 • krismal1
  20.03.2015 00:42
  Chyba musi się Pani i Pani rodzinie nieżle powodzić jeśli przy 5 dzieci stać was na takie szaleństwa ale to dobrze że są w naszym kraju takie rodziny wielodzietne którym nic nie brakuje
 • Maluczki
  20.03.2015 09:16
  "I czasem chce się mamę lub tatę posiąść tylko dla siebie."

  Tatę dopisała Pani przez grzeczność?
  Prawda jest taka, że tylko mamę!
  To nakłada na mamę wielki obowiązek. To jest właśnie dowód na bycie pierwszym autorytetem dla dziecka i to jak matka wtedy ukształtuje dziecko, czy uzdolni je do miłości oblubieńczej, decyduje w największym stopniu o całym życiu dziecka.
  Ile matek o tym wie?
 • Maluczki
  22.03.2015 20:12
  @N!
  Jest tak jak napisałem.
  Nie życzę Ci, abyś się o tym przekonał na własnej skórze.
  Tata liczy się tylko i wyłącznie wtedy, gdy mama ma miłość małżeńską do taty, miłość małżeńską ma tylko wtedy, gdy tata był jej pierwszą miłością, czyli miłością oblubieńczą. Jednak i tak liczy się tylko mama, dzieci mają wtedy jedynie ojca w poważaniu.
  Tak sprawy ustanowił Bóg i nie zmienisz tego swoim chciejstwem. Popatrz na Rodzinę Świętą i na rolę św. Józefa.
  Mężczyzna, który żeni się z kobietą nie mającą do niego miłości oblubieńczej skazuje się na paroba kobiety z dziećmi. Podejrzewam, że to jest najpoważniejsza przyczyna pijaństwa wśród mężczyzn.
 • Maluczki
  24.03.2015 18:41
  Droga pani Agato! GRATULACJE na tego tulipana!
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.