Marsz dla Życia w Poznaniu

Po raz kolejny przez Poznań przeszedł Marsz dla Życia pod hasłem „Czas na życie”. W radosnym i kolorowym pochodzie uczestniczyło około 4 tys. osób. Pozdrowienia dla uczestników i organizatorów przekazał również Papież Franciszek.

Marsz poprzedził festyn rodzinny na pl. Wolności. Na dzieci od godz. 14:30 czekało mnóstwo atrakcji, m.in. malowanie twarzy, puszczanie dużych baniek mydlanych, zabawa z chustą klanza oraz konie, którą na co dzień pracują z podopiecznymi Stowarzyszenia Lajkonik. Wystąpił też dziecięcy zespół Trzej Królowie z poznańskiej Ławicy. Podczas festynu rozstrzygnięto konkurs fotograficzny i nagrodzono uczestników. Zwycięskie zdjęcie przedstawiało dłonie trzech pokoleń.

– Były to ręce babci, mamy i kuzyna – tłumaczyła Julia Lachowicz z Gimnazjum z Połajewa, która wygrała konkurs.

Uczestnicy mieli w kreatywny sposób przedstawić hasło i ideę tegorocznego Marszu dla Życia na zdjęciach.

– Hasło „Czas na życie”, które przyświecało Marszowi, miało skłonić do refleksji nad przeżywaniem codzienności i zatrzymania, kierując się ku wartościom wyższym – wyjaśniała Marzena Kasprzak, koordynator Marszu dla Życia.

Komitet Organizacyjny Marszu wystosował przesłanie do mediów, które odczytali przedstawiciele Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży. Przekonywali w nim do odejścia od biegu dzisiejszego świata sterowanego pieniądzem i dążeniem do kariery, by zatrzymać się nad ceną życia, które ma swój początek wraz z naturalnym poczęciem. Zwrócili też uwagę na konieczność podejmowania działań w celu jego ochrony właśnie teraz – nie jutro, nie za tydzień, kiedy może już być na to za późno.

Uczestników i organizatorów Marszu pozdrowił i pobłogosławił, podobnie jak w ubiegłym roku, Papież Franciszek. W przekazanym liście odczytanym przez JE ks. abpa Stanisława Gądeckiego, Ojciec Święty przypomniał swoje słowa z 2 lutego br., kiedy podczas modlitwy Anioł Pański powiedział: „Niech każdy we właściwej sobie roli i we własnym środowisku poczuje się powołany do umiłowania życia i służenia mu, do przyjmowania go, szanowania i umacniania, szczególnie wtedy, gdy jest słabe, potrzebuje opieki i troski, poczynając od matczynego łona, aż po kres na tej ziemi”.

Marsz dla Życia przeszedł z pl. Wolności do Katedry Poznańskiej. Towarzyszyły mu radosne okrzyki i śpiewy, którym przewodził ks. Adam Pawłowski, poznański ewangelizator. Na placu katedralnym odbył się finał akcji „Pieluszka dla Maluszka”. W trakcie jej trwania od 25 marca br. do dziś zebrano 33 046 pieluch, z czego aż 4 803 szt. przyniesiono na festyn. Zebrane dary zostaną przekazane w Dzień Matki podopiecznym Domu Samotnej Matki w Kiekrzu, domom dziecka oraz potrzebującym rodzinom wielodzietnym z terenu archidiecezji poznańskiej.

– Cieszymy się, że zbiórka pieluch cieszy się coraz większym zainteresowaniem. W tym roku udało nam się znacząco zwiększyć ubiegłoroczny wynik – mówił ks. Tomasz Brussy, Asystent Diecezjalny Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży. – Na samym placu zebrano dwukrotnie więcej pieluch niż przed rokiem – dodał.

Przed Katedrą odbył się też fishmob lednicki „Cała Polska tańczy dla Jana Pawła II”, w który włączyli się wszyscy uczestnicy Marszu. W ten sposób zachęcano szczególnie młodych do udziału w tegorocznym spotkaniu lednickim.

Na zakończenie obrońcy życia modlili się w Katedrze, gdzie odprawiono Eucharystię pod przewodnictwem abp. Stanisława Gądeckiego. W swojej homilii wezwał do promowania ochrony życia i rodziny. Zwrócił uwagę na to, że świadectwo każdego z nas powinno się przejawiać przez szacunek nie tylko dla życia innych, ale też do samego siebie, który wynika z doświadczenia miłości, przede wszystkim miłości Boga.

Koordynowania tegorocznego Marszu dla Życia po raz trzeci podjęło się Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży Archidiecezji Poznańskiej. W skład Komitetu Organizacyjnego weszli także: Diecezjalny Instytut Akcji Katolickiej Archidiecezji Poznańskiej, Fundacja Głos dla Życia, Stowarzyszenie Rodzin Katolickich Archidiecezji Poznańskiej, Duszpasterstwo Rodzin Archidiecezji Poznańskiej, Fundacja Pro – prawo dla życia oraz Domowy Kościół Ruchu Światło-Życie Archidiecezji Poznańskiej.

Inicjatywa odbyła się pod patronatem honorowym abp. Stanisława Gądeckiego, metropolity poznańskiego, przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski oraz Marszałka Województwa Wielkopolskiego Marka Woźniaka.

 

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
    Nick (wymagany lub )

    Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.