Po raz kolejny przez Poznań przeszedł Marsz dla Życia pod hasłem „Czas na życie”. W radosnym i kolorowym pochodzie uczestniczyło około 4 tys. osób. Pozdrowienia dla uczestników i organizatorów przekazał również Papież Franciszek.
Marsz poprzedził festyn rodzinny na pl. Wolności. Na dzieci od godz. 14:30 czekało mnóstwo atrakcji, m.in. malowanie twarzy, puszczanie dużych baniek mydlanych, zabawa z chustą klanza oraz konie, którą na co dzień pracują z podopiecznymi Stowarzyszenia Lajkonik. Wystąpił też dziecięcy zespół Trzej Królowie z poznańskiej Ławicy. Podczas festynu rozstrzygnięto konkurs fotograficzny i nagrodzono uczestników. Zwycięskie zdjęcie przedstawiało dłonie trzech pokoleń.
– Były to ręce babci, mamy i kuzyna – tłumaczyła Julia Lachowicz z Gimnazjum z Połajewa, która wygrała konkurs.
Uczestnicy mieli w kreatywny sposób przedstawić hasło i ideę tegorocznego Marszu dla Życia na zdjęciach.
– Hasło „Czas na życie”, które przyświecało Marszowi, miało skłonić do refleksji nad przeżywaniem codzienności i zatrzymania, kierując się ku wartościom wyższym – wyjaśniała Marzena Kasprzak, koordynator Marszu dla Życia.
Komitet Organizacyjny Marszu wystosował przesłanie do mediów, które odczytali przedstawiciele Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży. Przekonywali w nim do odejścia od biegu dzisiejszego świata sterowanego pieniądzem i dążeniem do kariery, by zatrzymać się nad ceną życia, które ma swój początek wraz z naturalnym poczęciem. Zwrócili też uwagę na konieczność podejmowania działań w celu jego ochrony właśnie teraz – nie jutro, nie za tydzień, kiedy może już być na to za późno.
Uczestników i organizatorów Marszu pozdrowił i pobłogosławił, podobnie jak w ubiegłym roku, Papież Franciszek. W przekazanym liście odczytanym przez JE ks. abpa Stanisława Gądeckiego, Ojciec Święty przypomniał swoje słowa z 2 lutego br., kiedy podczas modlitwy Anioł Pański powiedział: „Niech każdy we właściwej sobie roli i we własnym środowisku poczuje się powołany do umiłowania życia i służenia mu, do przyjmowania go, szanowania i umacniania, szczególnie wtedy, gdy jest słabe, potrzebuje opieki i troski, poczynając od matczynego łona, aż po kres na tej ziemi”.
Marsz dla Życia przeszedł z pl. Wolności do Katedry Poznańskiej. Towarzyszyły mu radosne okrzyki i śpiewy, którym przewodził ks. Adam Pawłowski, poznański ewangelizator. Na placu katedralnym odbył się finał akcji „Pieluszka dla Maluszka”. W trakcie jej trwania od 25 marca br. do dziś zebrano 33 046 pieluch, z czego aż 4 803 szt. przyniesiono na festyn. Zebrane dary zostaną przekazane w Dzień Matki podopiecznym Domu Samotnej Matki w Kiekrzu, domom dziecka oraz potrzebującym rodzinom wielodzietnym z terenu archidiecezji poznańskiej.
– Cieszymy się, że zbiórka pieluch cieszy się coraz większym zainteresowaniem. W tym roku udało nam się znacząco zwiększyć ubiegłoroczny wynik – mówił ks. Tomasz Brussy, Asystent Diecezjalny Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży. – Na samym placu zebrano dwukrotnie więcej pieluch niż przed rokiem – dodał.
Przed Katedrą odbył się też fishmob lednicki „Cała Polska tańczy dla Jana Pawła II”, w który włączyli się wszyscy uczestnicy Marszu. W ten sposób zachęcano szczególnie młodych do udziału w tegorocznym spotkaniu lednickim.
Na zakończenie obrońcy życia modlili się w Katedrze, gdzie odprawiono Eucharystię pod przewodnictwem abp. Stanisława Gądeckiego. W swojej homilii wezwał do promowania ochrony życia i rodziny. Zwrócił uwagę na to, że świadectwo każdego z nas powinno się przejawiać przez szacunek nie tylko dla życia innych, ale też do samego siebie, który wynika z doświadczenia miłości, przede wszystkim miłości Boga.
Koordynowania tegorocznego Marszu dla Życia po raz trzeci podjęło się Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży Archidiecezji Poznańskiej. W skład Komitetu Organizacyjnego weszli także: Diecezjalny Instytut Akcji Katolickiej Archidiecezji Poznańskiej, Fundacja Głos dla Życia, Stowarzyszenie Rodzin Katolickich Archidiecezji Poznańskiej, Duszpasterstwo Rodzin Archidiecezji Poznańskiej, Fundacja Pro – prawo dla życia oraz Domowy Kościół Ruchu Światło-Życie Archidiecezji Poznańskiej.
Inicjatywa odbyła się pod patronatem honorowym abp. Stanisława Gądeckiego, metropolity poznańskiego, przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski oraz Marszałka Województwa Wielkopolskiego Marka Woźniaka.
Praktyka ta m.in skutecznie leczy głębokie zranienia wewnętrzne spowodowane grzechem aborcji.