Odzież inspirowana wiarą do niedawna kojarzyła się głównie z wymiętymi koszulkami z napisem „Jezus Cię kocha” i nieudolnie odrysowanymi symbolami religijnymi. Obecnie takim ubraniom bliżej do designerskich produktów popularnych marek niż do tandetnej chińszczyzny sprzedawanej na bazarach.
Nieszablonowe gadżety chrześcijańskie robią furorę w internecie. Dużym zainteresowaniem cieszą się czapki, kubki, torby i przede wszystkim koszulki z nietypowymi nadrukami. Produkty są coraz bardziej intrygujące. Wśród gadżetów oferowanych przez popularny sklep „Dayenu” można znaleźć m.in. solniczkę z napisem „Miejcie sól w sobie”.
Fanpage „Dayenu – design for God” zdobył prawie 7 tys. fanów, a tych ciągle przybywa. Coraz więcej osób zakłada podobne sklepy, oferujące świetnie zaprojektowaną, inspirowaną chrześcijaństwem odzież, której nie powstydziliby się tzw. młodzi wykształceni z wielkich ośrodków. Dlaczego jedni coraz chętniej projektują i szyją, a drudzy noszą „boskie” ciuchy?
Poczucie estetyki
Przyjęło się, że chrześcijanie nie przywiązują szczególnej wagi do stroju. Współcześnie to stereotyp. Młodzi ludzie, podobnie jak ich niewierzący rówieśnicy, także chcą wyrażać siebie za pomocą modnych ciuchów. Co więcej, w przeciwieństwie do starszych pokoleń łączenie wiary z estetyką jest dla nich ważne. Naprzeciw ich oczekiwaniom wychodzą sklepy internetowe z odzieżą chrześcijańską, których z roku na rok jest coraz więcej.
Lista jest długa. Od kilku lat na rynku funkcjonuje prowadzony przez nawróconego punkowca Grzegorza Wacława „Dzikiego” sklep „Mocne Ramię”. W jego ofercie można znaleźć m.in. koszulki znanych, polskich zespołów rockowych, których muzycy są zadeklarowanymi chrześcijanami. Inne znane, „boskie” marki to m.in. wspomniane już „Dayenu”, „Rokokoko”, „Słowo ma moc” oraz „Bóg wie co”, popularne zwłaszcza wśród osób podążających za najnowszymi trendami. Firma oprócz witryny internetowej ma także swój sklep stacjonarny w Szczecinie. Można kupić w nim m.in. koszulki i czapki z charakterystycznym, designerskim logo oraz inne rzeczy opatrzone podpisem BWC. – Nazwa oczywiście prowokuje do rozmowy i jest wyjściem w stronę osób „niekościelnych” – mówi Sonia Świacka, założycielka sklepu. – Dzięki takiej marce możemy przypominać światu o Bogu, promując jednocześnie „jakościowy” styl życia oraz łamiąc stereotyp kiepskiego wizerunku chrześcijan, a szczególnie katolików.
Dobrze sprzedają się rzeczy projektowane przez Fundację Malak, związaną z o. Adamem Szustakiem. Oprócz działalności w internecie fundacja prowadzi także sklep stacjonarny w Krakowie. – Na mieście widzę, że wykonane przez nich torby z napisem „Chodzę z Bogiem” cieszą się ogromnym zainteresowaniem. Bardzo podobają mi się ich produkty, kilku moim znajomym także – mówi Jola Szymańska, autorka bloga Hipster Katoliczka.
Jola na bieżąco śledzi trendy w świecie tzw. katolickiej mody. Szczególnie spodobały jej się także koszulki i torby z napisem „Keep Calm and Ora et Labora” („Zachowaj spokój, módl się i pracuj”), sprzedawane przez Wydawnictwo Benedyktynów Tyniec. Blogerka zwraca uwagę na prowokacyjną funkcję tego typu nadruków. – Wielu wierzących nawet nie wie, co to znaczy. Kiedyś jechałam pociągiem z tą torbą na ramieniu. Obok mnie przechodził starszy pan. Spojrzał na torbę i zapytał: „Czy wie pani, co to oznacza?”. „Oczywiście” – odpowiedziałam. Ucieszył się i stwierdził, że jest jeszcze nadzieja w młodym pokoleniu.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |