Napady na wolontariuszy akcji "Stop Aborcji"

W ostatnich dniach doszło do niepokojących aktów agresji przeciwko obrońcom życia zbierającym podpisy pod obywatelskim projektem ustawy antyaborcyjnej.

Pierwszy taki incydent miał miejsce w Krakowie 9 maja br., kiedy to wolontariusze padli ofiarą agresywnego zachowania jednego z przechodniów. Napastnik uderzył w twarz uczestnika zbiórki, niszcząc mu przy tym okulary. Po krótkiej szarpaninie została wezwana policja, jednak pomimo zatrzymania sprawcy przy pomocy jednego ze świadków, mężczyzna opuścił miejsce przed przyjazdem patrolu. W czasie zdarzenia nieprzerwanie kierował obelgi w stronę uczestników oraz pluł na karty z podpisami.

Kolejny atak miał miejsce następnego dnia w Gdyni, podczas pikiety zorganizowanej przez Komitet Inicjatywy Ustawodawczej „Stop Aborcji”. W trakcie zbierania podpisów oraz rozmów z mieszkańcami, uczestnicy zgromadzenia padli ofiarą agresywnego zachowania ze strony przechodzącego mężczyzny, który wulgarnie obrażał uczestników zbiórki, równocześnie przewracając i niszcząc sprzęt nagłośnieniowy. Jedna z wolontariuszek, próbująca nawiązać rozmowę ze sprawcą, została przez niego w sposób dotkliwy znieważona. Dzięki szybko podjętym czynnościom uczestników zdarzenia, policja zatrzymała agresora. W wyniku zajścia poważnie uszkodzono megafon, przez co pikieta pozbawiona została nagłośnienia, co znacznie utrudniało akcję zbierania podpisów.

Do kolejnego zdarzenia doszło 14 maja br. w Poznaniu. W trakcie zbiórki podpisów, grupa działaczy i działaczek feministycznych skandowała hasła przeciwko życiu dzieci nienarodzonych oraz wykrzykiwała nieprawdziwe informacje na temat inicjatywy ustawodawczej. Utrudniało to zbieranie podpisów i akcję informacyjną.

W związku z wydarzeniami prawnicy Instytutu Ordo Iuris podejmą interwencje we wszystkich sprawach, w których doszło do naruszenia prawa. Pierwsze zawiadomienia do prokuratury o możliwości popełnienia przestępstwa zostały już złożone. Jednocześnie należy podkreślić, że zgodnie z art. 19 ustawy z dnia 24 czerwca 1999 r. o wykonywaniu inicjatywy ustawodawczej przez obywateli, przeszkadzanie groźbą i przemocą w wykonywaniu inicjatywy ustawodawczej przez obywateli jest przestępstwem zagrożonym karą od 3 miesięcy do 5 lat pozbawienia wolności. Ponadto przeszkadzanie w inny sposób niezakazanemu zgromadzeniu stanowi wykroczenie zagrożone m.in. karą aresztu.

«« | « | 1 | » | »»
 • pro
  20.05.2016 18:50
  U nas w mieście kobieta (z dzieckiem w wózku i mężem czekającym grzecznie nieopodal) wrzeszczała plując na osobę zbierającą podpisy (chwilowo samą na stanowisku) wyrywała i podarła karty z podpisami. W dodatku ludzie wychodzący z kościoła po mszy św. kręcili na nas głowami i rzucali obraźliwymi tekstami, mało kto podpisywał się pod projektem ustawy. Z resztą sami księża u nas mieli problem, żeby poinformować (nie mówiąc już o poparciu!) o zbieraniu podpisów.
 • MacBlacker
  21.05.2016 15:57
  Hitlerowców nigdy nie zniszczono do końca i odrastają niczym chwasty, bo przypomnimy to właśnie Hitler i Himmler byli gorącymi zwolennikami aborcji! Byle tyko u podludi!l
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.