Czym odurzają się młodzi?

Młodzi odchodzą od dopalaczy, za to popularność zyskuje marihuana, i to o coraz silniejszym działaniu - zwraca uwagę "Rzeczpospolita".

Po marihuanę przynajmniej raz w życiu sięgnęło 23 proc. osób w wieku 15-35 lat. Trzy lata temu było ich 18 proc. - wynika z badań Centrum Profilaktyki Społecznej (CPS) i dwóch wyższych uczelni, których wyniki poznała "Rzeczpospolita".

Na rynku przeważają odmiany marihuany o zawartości 7-10 proc. THC (substancja psychoaktywna zawarta w konopiach), gdy wcześniej zawierały zwykle 3-4 proc. Co dziewiąty-dziesiąty joint zawiera produkt modyfikowany chemicznie, przez co dawki THC mogą dochodzić do 30 proc.

Po marihuanie najpopularniejszym wśród młodych Polaków środkiem odurzającym są leki (kupowane bez recepty). Z badań wynika, że to zjawisko się utrwala (wzrost od 2013 do 2016 r. wynosi 6 punktów procentowych). Najczęściej używane są leki zawierające DXM, pseudoefedrynę i benzydaminę.

Trzecia pod względem popularności jest amfetamina. Przy czym ona, tak jak marihuana, coraz częściej zawiera domieszki wzmacniające jej działanie. Mogą one stanowić nawet do 70 proc. składu narkotyku sprzedawanego przez dilerów.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
 • Gość
  19.07.2016 08:04
  Prostą odpowiedzią jest zdepanalizowanie sprzedaży. Przedsiębiorcy zadbają o jakość, a problemem nie będą też niezależne testy. Dlaczego nie?
 • Maluczki
  19.07.2016 10:51
  Dorośli odbierają dzieciom sens i radość życia, to młodzi się odurzają! Czym się odurzają? Nie ma znaczenia.
  Zapamiętajcie dorośli, a szczególnie mający wpływ na organizację porządku państwowego: Te odurzające się dzieci, to owoc waszego postępowania.
  Przypomnijcie sobie co powiedział Jezus o drzewach i ich owocach!
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.