Jest projekt ustawy z zakazem aborcji, ale bez karalności kobiet

Do 15 września można wyrazić poparcie dla projektu Polskiej Federacji Ruchów Obrony Życia, polegającego na nowelizacji ustawy z 1993 r. o planowaniu rodziny. Projekt zakłada pełną ochronę życia dziecka poczętego i zakazuje aborcji bez wyjątków, ale nie przewiduje karalności kobiet za usunięcie dziecka.

Apel o zajęcie się tymi zmianami PFROŻ chce skierować do parlamentarzystów.

Jesienią ub. roku, po wyborach prezydenckich i parlamentarnych kilkudziesięcioosobowa grupa liderów różnych organizacji działających na rzecz obrony życia i rodziny w Polsce podjęła wspólną inicjatywę zmiany prawodawstwa w tym zakresie.

W tym celu postanowiono wykorzystać formę obywatelskiej inicjatywy ustawodawczej. Podczas kilku spotkań na przełomie roku w Warszawie zgodzono się, że przede wszystkim należy objąć prawną ochroną wszystkie poczęte dzieci, bez wyjątków. Nie budziła też kontrowersji konieczność wprowadzenia do polskiego ustawodawstwa zapisów polepszających ochronę macierzyństwa, w szczególności otoczenie specjalną troską i ochroną tzw. ciąż specjalnej troski.

W środowisku obrońców życia nastąpił jednak zasadniczy podział w związku z propozycją wprowadzenia do znowelizowanej ustawy z 1993 r. zapisu o karaniu kobiet dopuszczających się aborcji. Obecnie obowiązujące ustawodawstwo, uznając kobietę za drugą ofiarę aborcji, wyłącza ją spod sankcji karnej za nielegalne przerwanie ciąży. W myśl obowiązujących przepisów karze do 3 lat więzienia podlega lekarz/osoba wykonująca aborcje, personel pomocniczy, a także osoby skłaniające kobietę do przerwania ciąży.

PFROŻ zaproponowała alternatywny projekt nowelizacji ustawy z 7 stycznia 1993 r. o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży.

Zakłada on pełną prawno-karną ochronę życia dziecka poczętego i zakazuje aborcji bez wyjątków (działania podejmowane przez lekarza w celu ratowania życia matki, w wyniku którego traci życie dziecko poczęte, nie jest aborcją). W kwestii karalności kobiet, projekt PFROŻ pozostawia dotychczasowy zapis o zwolnieniu z kary matki dziecka poczętego.

PFROŻ zauważa, że tradycyjna aborcja chirurgiczna coraz częściej zastępowana jest tzw. aborcją chemiczną lub farmakologiczną, dlatego projekt Federacji wprowadza zakaz sprzedaży, nieodpłatnego udostępniania i reklamowania środków o działaniu poronnym i antynidacyjnym (uniemożliwiającym zagnieżdżenie się zarodka).

Z uwagi na problemy, które niosą ze sobą tzw. ciąże specjalnej troski, a także potrzebę wsparcia rodzin wychowujących dzieci chore, projekt PFROŻ zobowiązuje organy rządowe i samorządowe do zapewnienia „pomocy materialnej i opieki dla rodzin oraz samotnych rodziców, wychowujących dzieci dotknięte ciężkim upośledzeniem albo chorobą zagrażającą ich życiu, jak również matkom oraz ich dzieciom, gdy zachodzi uzasadnione podejrzenie, że do poczęcia doszło w wyniku czynu zabronionego”.

Projekt PFROŻ zostanie zgłoszony do Sejmu w trybie określonym przez ustawę o petycjach. Umożliwia ona zgłaszanie projektów ustaw przez organizacje społeczne. W odróżnieniu od projektów obywatelskich nie wymaga się od zgłaszających określonej liczby podpisów, natomiast o tym, czy projekt zostanie skierowany do laski marszałkowskiej, ostatecznie zdecyduje sejmowa komisja ds. petycji.

„Poparcie dla inicjatywy przez możliwie dużą liczbę obywateli jest jednak niezmiernie ważne – od tego często zależy zachowanie posłów – im większe poparcie społeczne, tym większa determinacja polityków do uchwalenia oczekiwanych zmian” – tłumaczą dr Paweł Wosicki i dr inż. Antoni Zięba, przewodniczący i wiceprzewodniczący PFROŻ.

Apel Federacji o poparcie nowelizacji ustawy z 1993 r. można poprzeć do 15 września. Więcej informacji na stronie www.kochamykazdedziecko.pl

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| ABORCJA

 • Kobieta bb
  09.09.2016 00:27
  Nie karać kobiety, która samodzielnie i bez przymusu siada na fotel ginekologiczny w celu rozszarpania na strzępy swojego dziecka?!! Może jeszcze tej tzw. "drugiej ofierze aborcji" (fuu!) wypłacimy po wszystkim rentę i wręczymy bukiet na wyjściu ze szpitala? Żeby sie bidula nie zamartwiała. /trzeba karać i to surowo!! Kobieta to taki sam aborter jak lekarz. Aborcja farmakologiczna i chirurgiczna to takie samo ludobójstwo. Nikt panienki nie wiąże pasami do fotela ginekologicznego jak w Chinach! Robi to z własnej woli! Trzeba być patologicznym mordercą, żeby zgotować własnemu dziecku taki los!!
 • Podpisany
  09.09.2016 10:23
  Jak miała powiedzieć pani dr Helena Wolińska (dla niektórych ofiar, pani prokurator): "przekreślenie karalności ciężarnej jest równocześnie przekreśleniem ochrony prawnej życia płodu". Ciekawe w imię czego nasi pasterze uczepili się tego fałszywego sloganu o tym, że pierwszą po dziecku ofiarą jest matka, która je zabija. W tej manierze każdy morderca jest pierwszą po swej ofierze ofiarą, bo ma wyrzuty sumienia itd. Wtóruje im zasłużona PFROŻ. A przecież ani to logiczne, ani mądre, tylko ratujące 4 litery znanej od lat, lewej części PiS. Szantażują episkopat? Teczkami? Argumencikiem "jak będzie karalność to wygra PO/N/SLD"? Chcieli kupić stołkiem Stępkowskiego, ale źle trafili. Gdzie indziej się udało? Jeśli Polska będzie wierna wywyższę ją.... - mówił Pan Jezus. Czemu wierna? Trwaniu przy fruktach władzy PiSu czy przykazaniom. Ciekawe, że potencjalną sankcją za łamanie przykazań nie są tylko wyrzuty sumienia ale i piekło. Wieczne.
 • Podpisany
  09.09.2016 10:59
  Suplement. Pani Mary Wagner w Kaliszu: "Trzeba jednak powiedzieć, że my żyjemy w takich czasach, kiedy kobiety piszą już otwarcie: „No i co z tego, że to człowiek. Liczy się mój komfort”. Deprawacja tych ludzi idzie drogą ewolucji. Obecnie także w Kanadzie dzieje się tak, że mężczyzna, który chce ocalić swoje dziecko, nie ma nic do powiedzenia." Tak więc trzeba się zdecydować, albo piekło jest puste - jak chce jeden taki wyuczony z Lublina i trzeba analogicznie znieść kary za kradzież, oszustwo, morderstwo. morderstwo aborcji, albo jednak jest tam coraz gęściej i jest tak jak opisuje to nam ś.s.Faustyna w "Dzienniczku" i zgodnie z (pierwszą, nie PFROŻ) ustawą obywatelską sąd (wiem, wiem kim są i co mają w czaszkach dzisiejsze sędziny i sędziowie ..., ale może nie wszyscy?) będzie orzekał, czy pani matka była "w szoku" czy zrobiła sobie "pedikure, manikure i aborcję na deser".
 • Maciej1
  10.09.2016 17:00
  Za każde przestępstwo musi być kara. Jeżeli za kradzież batonika jest kara grzywny to za usunięcie dziecka nie ma kary? Kara ma też wymiar prewencyjny. Kościół osobie która dokonała aborcji dostaje rozgrzeszenie a na pokutę modlitwy czy inne praktyki religijne. A prawo państwowe ma nie karać? To może znieść kodeks karny za inne przestępstwa! Złodziej samochodu może powiedzieć że samochód jest więcej warty niż śmierć dziecka! Taka jest prawda gdy nie będzie kary za aborcję( zabójstwo dziecka poczętego)
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.