Jaka będzie kwota wolna od podatku dla najmniej zarabiających?

Kwota wolna od podatku dla najmniej zarabiających wyniesie 6,6 tys. zł - poinformował w czwartek PAP wicepremier, minister rozwoju i finansów Mateusz Morawiecki. Z kolei najlepiej zarabiający mogliby nie mieć wcale kwoty wolnej.

"Celujemy w kwotę 6,6 tys. zł, żeby to minimum socjalne było bez podatku, ale potem, żeby kwota wolna dość szybko wracała do obecnego poziomu" - powiedział Morawiecki.

Zaznaczył, że w przeciwnym wypadku koszty dla budżetu byłyby ogromne. Poinformował, że tym samym kwota wolna byłaby na poziomie zgodnym z wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego. Wyjaśnił, że powyżej 6,6 tys. zł kwota wolna miałaby maleć - byłaby degresywna.

Stąd osoby zarabiające między 6,6 tys. zł rocznie, a np. 11 tys. zł rocznie będą mogły korzystać z wyższej niż obecnie kwoty wolnej, ale o malejącej strukturze. Z kolei zarabiające ok. 11 tys. (ten poziom, według Morawieckiego, wciąż podlega analizom) miałby kwotę na obecnej wysokości, czyli ok. 3 tys. zł. Z kolei na poziomie np. II progu podatkowego kwota wolna by zanikała.

"Chodzi o to, aby uzyskać pewną progresję podatkową także wyżej" - uzasadniał Morawiecki. "Znacząco poprawiamy (sytuację) z punktu widzenia tych najbardziej potrzebujących, czyli to, o co chodzi naszemu rządowi, aby było bardziej progresywnie i bardziej sprawiedliwie" - dodał.

Wicepremier poinformował, że proponowane rozwiązanie będzie kosztowało budżet setki milionów zł, które resort finansów będzie musiał znaleźć. "To będą co najmniej setki milionów zł, ale nie miliardy" - zaznaczył.

Wcześniej Morawiecki mówił, że podniesienie kwoty wolnej od podatku dla najmniej zarabiających może nastąpić już od stycznia 2017 r.

Kilkanaście dni temu Sejm uchwalił ustawę wydłużającą do 1 stycznia 2018 roku dotychczasową kwotę wolną od podatku (ok. 3 tys. zł rocznie). Nowela była odpowiedzią na ubiegłoroczny wyrok Trybunału Konstytucyjnego, który orzekł, że brak waloryzacji kwoty wolnej od podatku jest niezgodny z konstytucją. TK dał czas na zmianę prawa do 1 grudnia 2016 roku. Ustawą w przyszłym tygodniu ma się zająć Senat.

Kwota wolna miała być podwyższona od 2018 roku w ramach planowanego jednolitego podatku. Ostatnio przedstawiciele rządu na czele z premier Beatą Szydło przyznawali jednak, że jednolity podatek nie jest przesądzony.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| BUDŻET, MF, PAP, RZĄD

 • adamp_314
  24.11.2016 18:46
  Najbardziej podstawowa kwestia: system podatkowy powinien być tak skonstruowany by ludzie zajmowali się pracą - zarabianiem a nie lawirowaniem między przepisami. W szczególności nie powinno być żadnych "skoków" na skali podatkowej. Jeśli ten projekt przejdzie to człowiek zarabiający 10999 zł rocznie będzie miał 6600 kwoty wolnej a jak zarobi jeszcze złotówkę więcej to tylko 3000. Efekt będzie taki, że za tą dodatkową złotówkę zapłaci 648 zł podatku! Jeśli nie liczy na zarobek znacząco wyższy niż 11 tys. to będzie wolał się zwolnić na miesiąc czy dwa. Czy o to chodzi? Gratuluję kompetencji Morawieckiemu i ekipie.
 • Gość
  24.11.2016 20:01
  PiS wrócił do PRLu. Mentalność, jak u Gomułki...
 • Krzysztof Kornatowicz
  24.11.2016 23:57
  Nie można mówić o demokracji i państwie prawa, w którym nie rozpoczyna się porządkowania podatków od ustanowienie MINIMUM EGZYSTENCJI , tylko narzuca się obywatelom mafijne widzi im się jakiegoś ochłapu dla niewolników ! My - wolni obywatele żądamy równych praw ! Skoro parlamentarzyści ustanowili sobie kwotę wolną od podatków w wysokości 30 400 zł to znaczy, że dobrze wiedzą ile w Polsce powinna wynosić ta kwota ! . Żądamy równych praw i takiej samej kwoty wolnej od podatków co sobie ustanowili nowi "właściciele" Polski !!! Kwota wolna od podatku powinna być gwarantowanym minimum socjalnym umożliwiająca godne przeżycie (czyli musi wystarczyć na jedzenie, ubranie, kosmetyki, transport,kulturę, lekarstwa, nieprzewidziane losowe wydatki, kwiatek na Dzień Matki, prezent na ślub bliskiej rodziny, prezent pod choinkę dla dzieci i żony, koniak i kwiaty dla lekarza za udaną operację nowotworową i wiele , wiele innych , wraz z oczywistymi, takimi jak wywindowane OPŁATY MIESZKANIOWE !!! Nawet w Kambodży ( jednym z najbiedniejszych państw świata ! ) kwota wolna jest trzykrotnie wyższa niż w tym dziadostwie udającym Polskę, chociaż dochód na mieszkańca Kambodży jest 17 razy niższy niż u nas !!! Kolejny rząd, tym razem PiS demaskuje swoje ludożerstwo, nie ustalając właściwej kwoty wolnej od zajęć , W TYM OD PARA PODATKU ZUS !!!!!!! PIS i PO to JEDNO ZŁO !!! 6.5 tyś. zł sobie wsadźcie tam , gdzie świetlistość nie dociera ! ŻĄDAMY OKREŚLENIA MINIMUM EGZYSTENCJI WOLNEJ OD JAKICHKOLWIEK ZBÓJECKICH ZAJĘĆ ! Wszelkie rozdawnictwo i ustalenie danin publicznych, subwencji, dopłat, pensji dla rządzących ludożerców, wszelka polityka finansowa ROZPOCZYNA SIĘ OD OKREŚLENIA MINIMUM EGZYSTENCJI, a nie na niej kończy - bydlaki polityczne !!! Mafie polityczne gnębią, szykanują I OKRADAJĄ NASZ NARÓD !!! W ciągu 8 lat rządów PO i PSL zdefraudowano 387 MILIARDÓW ZŁOTYCH !!! W tym kilka milionów wydano na horoskopy dla psów !!! A MINIMUM EGZYSTENCJI JAK NIE BYŁO TAK NIE MA !!! DOŚĆ TEGO BANDYTYZMU LUDOŻERCÓW !!! Kwota wolna od podatku powinna być gwarantowanym minimum socjalnym umożliwiająca godne przeżycie (czyli musi wystarczyć na godny byt obywateli w cywilizacji europejskiej, gdzie koszta życia są porównywalne , lub niższe niż w Polsce !
  Wszelkie daniny ( ZUS ) dla Państwa mogą być wymagane dopiero powyżej ustalonej według wzoru , ruchomej, indywidualnie na obywatela obliczonej kwoty wolnej, w zależności od jego niezbędnych kosztów utrzymania wraz z rodziną i wszelkimi kosztami ich godnego, normalnego bytu !!!.
  W normalnym, prawym państwie kwota wolna od podatku jest po to żeby obywatel miał minimum socjalne na normalne, godne życie , A NIE JAK W POLSCE MLEKIEM I WĘGLEM PŁYNĄCEJ SPOŁECZEŃSTWA ZMUSZA SIĘ DO OGRANICZENIA ZUŻYCIA CIEPŁA W NASZEJ SZEROKOŚCI GEOGRAFICZNEJ I SPOŻYCIA MASŁA, GDZIE TYMCZASEM BYDŁO POLITYCZNE NOSI ZEGARKI I GARNITURY ZA KILKADZIESIĄT TYSIĘCY !!!
  W krajach europejskich dominują progresywne stawki podatku, przekraczające nawet 50 proc. (Szwecja 57 proc., Portugalia 56,5 proc., Holandia 52 proc.).
  W wielu krajach wysokie stawki podatkowe połączone są z dużymi kwotami wolnymi od podatku. W tym zestawieniu na pierwszym miejscu znajduje się Cypr z kwotą 19,5 tys. euro, w drugiej na tej liście Finlandii kwota wolna od podatku wynosi 16,1 tys. euro, a w Wielkiej Brytanii ok. 13,5 tys. euro.
  W Polsce kwota wolna od podatku wynosi zaledwie ok. 750 euro !!!
  Polacy mają w UE najniższą kwotę wolną od podatków 3.091 zł !!! ( 244 ZŁ MIESIĘCZNIE - WEŹ PRZEŻYJ BANDYTO POLITYCZNY, KTÓRY SOBIE USTALIŁEŚ TĄ WIELKOŚĆ NA POZIOMIE 10 RAZY WYŻSZEJ !!!
  4. Kwota wolna od podatku w Wielkiej Brytanii 10600 funtów (około 60 tys. zł).
  W Hiszpanii kwota ta jest 25 razy wyższa niż w Polsce (około 75 000 zł – 17707 Euro), na Cyprze prawie 30 razy (19 500 Euro), Finlandia – 16 100 Euro – około 67 400zł. Nawet w bankrutującej Grecji – 21 000 zł!
  5.Ale nie dość, że na podwyżkę kwoty wolnej nie mamy co liczyć, to jeszcze z roku na rok jest ona niższa. W ustawie podatkowej nie ma mechanizmu jej waloryzacji. Tak też w związku z inflacją kwota wolna w naszym kraju zdewaluowała się od jej ustalenia o 50 % a mafia polityczna milczy, podnosząc w parlamencie swoje krwawe łapska za jej zachowaniem !!! W Polsce się łupi i straszy najbiedniejszych!
  6. W Izraelu kwota wolna od podatku wynosi 62 400 szekli (53 760 zł) rocznie, czyli ta izraelska jest ponad 17 razy wyższa! Skala podatku od dochodów osobistych w Izraelu jest skrajnie progresywna. Od 10 procent do 48 procent. Nowy 50-procentowy próg wprowadzono w 2013 roku od dochodów powyżej 811 572 szekli (prawie 700 tysięcy zł) rocznie.
  7. Nawet kraje tzw. III Świata nie okradają tak swoich obywateli jak Polska !!
  Oto przykłady kwoty wolnej od podatku przeliczonej na złotówki: Kolumbia 47 512 zł , Ekwador 31 752 zł, Botswana 12 938 zł, Namibia 12.166zł, Maroko 11.171zł, Indie 10.015 zł, POLSKA - jedynie 3.091zł !!!!!
  8.Dlaczego Kambodża - najbiedniejszy kraj świata ma tę kwotę 3 razy wyższą niż Polska?!!! Premier Kambodży podniósł kwotę wolną od podatku do 800 tys. rieli miesięcznie, co rocznie po przewalutowaniu wynosi ok. 8640 zł.
  W Polsce ta suma jest prawie trzy razy mniejsza.
  W tej chwili nie trzeba płacić podatku dochodowego, jeśli w ciągu CAŁEGO roku nie zarobiliśmy więcej niż 3.091 zł. Zarabiając choćby złotówkę więcej, taki podatek trzeba już zapłacić.
  10.Oznacza to, że osoby na progu skrajnego ubóstwa, którzy miesięcznie zarabiają powyżej 257 zł, muszą część tej kwoty zwrócić państwu. Mamy żyć w nędzy, w głodzie a zapłacić haracz mafii politycznej mordującej nasza ojczyznę i jej obywateli !!!
  W Polsce PKB jest 14 razy większe (dokładnie to 13.648/dol. na osobę)
  11. Tylko niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że diety polskich posłów są wolne od podatku dochodowego do wysokości 30 400 zł w skali roku!!! DLACZEGO reszta polskiego społeczeństwa musi się zadowolić kwotą wolną od podatku, która jest 10-razy niższa i wynosi zaledwie 3.091 zł ? Bo rządzą nami ludożercy polityczni którym dajemy się nabrać jak dzieci w przedszkolu w każdych jednych wyborach ! Głosujmy na nowe , OBYWATELSKIE, NIEPROMOWANE W SPROSTYTUOWANYCH, MILCZĄCYCH, PROMUJĄCYCH LUDOŻERCÓW MEDIACH, GŁOSUJMY ZAWSZE NA UGRUPOWANIA NOWE I OBYWATELSKIE, TE NAJMNIEJ PROMOWANE ( bo promowane za własne, nie za zrabowane pieniądze ) A WYGRAMY SWÓJ UŚMIECH I SZCZĘŚCIE NASZYCH BLISKICH !
  DLACZEGO RZECZNIK PRAW i TRYBUNAŁU KONSTYTUCYJNEGO DOPUSZCZA NIERÓWNOŚĆ W KWOTACH WOLNYCH OD PODATKÓW MIĘDZY PANAMI Z PARLAMENTU A OBYWATELAMI ?!?!!!
  Kwota 8.000 PLN proponowana przez PiS na głowę to jawna kpina z Polaków !!!
  Kwota wolna od podatku powinna i musi być gwarantowanym minimum socjalnym umożliwiająca godne przeżycie ! Krzysztof Kornatowicz ( czytajcie Wyrugowani.pl )
 • Gość
  30.11.2016 18:08
  w kraju gdzie sejm i rzad deptaja Konstytucje czyli prawo Ty chcesz praw? Jakich? Przeciez sam glosowales na PiS i cieszysz sie z tego,ze depta twoje prawa.Lepiej sie martw o to co sejm po polnocy wymysli jakie "mafijane" obowiazki na ciebie zwali.Przeciez sam chciales byc niewolnikiem to czemu teraz protestujesz? To co wyprawia PiS to kpina z narodu.Bo kpina jest aby emeryt czy rencista placil podatek od swojej renciny,ktora niestarcza mu na zycie gdy ci co oplywaja w dostatki go jeszcze okradali i zerowali na nim jak wszy wmawiajac,ze to dla jego dobra...
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.