W Krakowie otwarto Centrum Opieki Wyręczającej

Centrum Opieki Wyręczającej otwarto w czwartek w Krakowie Nowej Hucie. Pacjenci będą mogli przebywać w Centrum przez 14 dni, dla ich rodziców ten czas to szansa, by załatwić sprawę w urzędzie, wykonać badania profilaktyczne, czy po prostu odpocząć i nabrać sił do dalszej opieki.

Jak zapewniają twórcy Centrum, to pierwsza taka placówka w Polsce.

"To dom, o którym marzyli rodzice nieuleczalnie chorych dzieci, ufając że tutaj znajdą pomoc i wsparcie, a jednocześnie wyręczenie; to, co dla nich tak niedoścignione, co wydaje się proste i oczywiste, a dla nich nierealne - a mianowicie odpoczynek i chwilę wytchnienia" - powiedziała podczas inauguracji Anna Nawrocka, prezes Małopolskiego Hospicjum dla Dzieci, które wybudowało Centrum.

Jak podkreśliła, dom spełnia wysokie, światowe standardy opieki nad rodzinami nieuleczalnie chorych pacjentów. Koszt budowy Centrum to 6 mln zł, powierzchnia to 600 m kw.

Małopolskie Hospicjum dla Dzieci ma pod swoją opieką 52 takie rodziny. Z ośrodka będą mogli korzystać nie tylko podopieczni Małopolskiego Hospicjum, ale także rodziny z całego kraju.

Centrum to - jak zaznaczają jego twórcy - coś więcej niż stacjonarne hospicjum, to drugi dom, w którym dzieci i młodzi dorośli będą przebywali w komfortowo wyposażonych pokojach, pod profesjonalną opieką pielęgniarek, lekarzy i wolontariuszy.

W Centrum znajduje się także sala zabiegowa, dzięki czemu jego podopieczni będą mogli korzystać ze specjalistycznej opieki stomatologicznej i ortopedycznej.

Zespół rehabilitantów i fizjoterapeutów będzie prowadził nowoczesną rehabilitację, a specjaliści z Poradni Alternatywnej Komunikacji (AAC) będą starali się usprawnić komunikację podopiecznych ośrodka ze światem.

Budynek Centrum w całości powstał w systemie szkieletu drewnianego - jako pierwszy obiekt użyteczności w Polsce budowany w takiej technologii. Powstał i został wyposażony w 19 miesięcy od chwili rozpoczęcia budowy w kwietniu 2015 r.

Centrum było wyczekiwane przez rodziców, którzy przez wiele lat, codziennie, przez całą dobę opiekują się swoimi dziećmi. Wśród nich są rodzice 25-letniego Łukasza, który od urodzenia choruje na nieuleczalną mukopolisacharydozę. Łukasz wymaga nieustannej opieki. Rodzice oboje pracują zawodowo na zmiany, tak aby codziennie móc zamieniać się w opiece nad synem. Jak mówi pani Barbara, mama Łukasza, nie pamiętają, kiedy ostatnio wspólnie byli w kinie, czy na spacerze, nie wspominając o urlopie. To tylko jeden z wielu przykładów rodzin stale opiekujących się swoimi ciężko chorymi dziećmi.

Centrum znajduje się na prawie półhektarowym terenie przekazanym Hospicjum w użytkowanie wieczyste przez miasto Kraków. Patronką ośrodka jest Hanna Chrzanowska, krakowska pielęgniarka i prekursorka pomocy obłożnie chorym w domach, inicjatorka pierwszych form opieki wyręczającej.

Projekt współfinansowany był przez The Velux Foundations, ze zbiórek i darowizn, a także ze środków miasta Krakowa i kancelarii premiera. Przedsięwzięcie wsparli też sponsorzy.

Fundacja Małopolskie Hospicjum dla Dzieci założona została w 2006 r. w Krakowie. Prowadzi opiekę hospicyjną nad nieuleczalnie chorymi dziećmi i ich rodzinami w domach na terenie całej Małopolski. W ciągu 10 lat pod opieką hospicjum znalazło się 200 rodzin.

Opieka hospicyjna prowadzona jest przez specjalistyczny zespół - ponad 20 osób: lekarzy, pielęgniarek, psychologów, pracowników socjalnych, rehabilitantów, a także prawników i duszpasterzy.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| PAP, RODZINA, ZDROWIE

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg