Sklonowali małpę. Sklonują człowieka? Kardynał ostrzega

Stanowczy sprzeciw wobec możliwości sklonowania człowieka wyraził emerytowany przewodniczący Papieskiej Akademii Życia kard. Elio Sgreccia.

W rozmowie z włoskim dziennikiem „Corriere della Sera” skomentował on niedawną wiadomość, że uczonym chińskim udało się sklonować dwie małpki, co – jego zdaniem – może być wstępem lub ukryciem próby przeprowadzenia podobnego doświadczenia z ludźmi.

Purpurat oświadczył, że w tego rodzaju badaniach najbardziej niepokoi go to, co się za nimi kryje, dodając, że widzi w tym zagrożenie dla ludzkości. „Najpierw była owca [Dolly, urodzona w wyniku sklonowania w 1996, uśmiercona w 2003 – KAI], teraz małpa. Dostrzegam w tym przedostatni krok w próbie zbliżania się do człowieka” – powiedział kardynał. Przypomniał, że „Kościół nigdy nie będzie mógł się na to zgodzić”. Po co ta chęć klonowania małpy? Jaki jest cel tego? Czy chcą odtworzyć ciało i stworzyć sztucznych ludzi? – zadał kilka retorycznych pytań rozmówca włoskiego dziennika, dodając, że cała ta sprawa budzi jego podejrzenia.

Według purpurata próba igrania z dziełem stworzenia łączy się z groźbą zniszczenia „szczebli metafizycznych”, to znaczy z próbą usunięcia ontologicznego zróżnicowania między człowiekiem a zwierzęciem. Za chęcią sklonowania małpy może się ukrywać tendencja, która pojawiła się już w niektórych działach nauki – sprowadzenia człowieka do małpy i małpy do człowieka, a w końcu do uważania małpy za równą człowiekowi.

Były przewodniczący Papieskiej Akademii Życia odrzucił również uwagę, jakoby tego rodzaju doświadczenia oznaczały „niezwykły krok naprzód z lekarskiego punktu widzenia”. Jego zdaniem do prowadzenia badań biologicznych czy medycznych nie trzeba naruszać porządku naturalnego. Przypomniał w związku z tym instrukcję Kongregacji Nauki Wiary „Dignitas personae” z 2008, której był współautorem, stwierdzającą, iż rozróżnienie między klonowaniem reprodukcyjnym a terapeutycznym jest nie do przyjęcia.

Włoski kardynał kurialny zwrócił przy tym uwagę, że o ile Kościół jednoznacznie, całkowicie i z całą mocą potępia klonowanie ludzi, to na temat klonowania zwierząt nie zajął dotychczas wyraźnego i oficjalnego stanowiska. Pozostawiono to zagadnienie samym naukowcom. „Mimo wszystko nie powinno to być sprawą jedynie Kościoła” – podkreślił kard. Sgreccia. Wyjaśnił, że dla osoby wierzącej sama myśl o klonowaniu człowieka jest nie do przyjęcia, ale „wszyscy powinni uważać tego rodzaju głębokie manipulacje za zagrożenie dla osoby ludzkiej i próbę pomniejszenia jej godności”.

Kard. Elio Sgreccia, który 6 czerwca br. skończy 90 lat, jest jednym z najwybitniejszych katolickich znawców bioetyki. Jest autorem m.in. katolickiego „Podręcznika bioetyki”, który stał się klasycznym dziełem z tego zakresu w Kościele. Był też jednym z głównych twórców instrukcji „Dignitas personae” z 8 września 2008, podkreślającej m.in. nienaruszalną godność osoby ludzkiej. Kapłanem jest od 1952, biskupem od 1992 (sakry udzielił mu osobiście 6 stycznia 1993 Jan Paweł II, a do Kolegium Kardynalskiego włączył go 20 listopada 2010 Benedykt XVI. W latach 1996-2008 stał na czele Papieskiej Akademii Życia.

«« | « | 1 | » | »»
 • Ania_
  25.01.2018 14:00
  Nie wiem czy klonowanie małpek jest krokiem do klonowania człowieka. Może naukowcy chcą w ten sposób spróbować sklonować gatunki zwierząt, które już wyginęły, a po których został jakiś ślad w postaci DNA. Osobiście nie czuję się na siłach oceniać, czy klonowanie zwierząt jest moralnie czy etycznie dobre czy złe, z pewnością byłabym wdzięczna, gdyby Kościół ocenił i wyjaśnił tą kwestię wiernym.
 • Gość
  25.01.2018 15:47
  Natura klonuje człowieka - po to są geny. Szkoda, że ardynał o tym nie wie.
 • Gość
  25.01.2018 19:35
  Widzę że prawie sami "światli" ateiści odezwali się pod tym artykułem. Zawsze "wiedzą lepiej" niż Kościół, zawsze chcą "poprawiać" Kościół. A to nie Kościół potrzebuje by mu zwrócić uwagę ale to wam należy się nawrócenie i poprawa (bo naukę traktujecie jak bożka co kłóci się z 1 przykazaniem).
  Podoba mi się nowa szata graficzna. Jest czytelniejsza niż poprzednia. Gratuluję!
 • Inny Gość
  25.01.2018 20:01
  Już w roku 2000 sklonowano samicę rezusa nazwaną Tetra, zatem wiele hałasu o nic, bez urazy. Umowy międzynarodowe, jak Pierwszy Protokół Dodatkowy (1998) do Konwencji Rady Europy o prawach człowieka i biomedycynie czy Karta Praw Podstawowych Unii Europejskiej, zabraniają klonowania ludzi.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.