Sąd odmówił ekstradycji matki z dzieckiem do Francji

Sąd Okręgowy w Olsztynie odmówił ekstradycji Polki podejrzanej o porwanie we Francji swej córki. Tym samym sąd odmówił wykonania europejskiego nakazu aresztowania wobec kobiety - podał w czwartek rzecznik Sądu Okręgowego Olgierd Dąbrowski-Żegalski.

12 stycznia do Sądu Okręgowego w Olsztynie wpłynął wniosek Prokuratury Okręgowej w Olsztynie o wydanie postanowienia o odmowie wykonania europejskiego nakazu aresztowania wydanego przez Sąd Okręgowy w Lyonie wobec Olgi R. Jest to obywatelka Polski ścigana we Francji za cztery czyny związane z uprowadzeniem córki w roku 2014 i 2016.

Sąd Okręgowy w Olsztynie w środę postanowił uznać wniosek prokuratora za zasadny.

"Sąd uzasadniając swoją decyzję przypomniał, że zgodnie z przepisami kodeksu postępowania karnego, jeżeli nakaz europejski został wydany wobec osoby ściganej, która jest obywatelem polskim, wykonanie nakazu może nastąpić pod warunkiem, że czyn, którego nakaz europejski dotyczy, nie został popełniony na terytorium Polski oraz stanowił przestępstwo według prawa polskiego"- wyjaśnił sędzia.

Podkreślił, że w odniesieniu do realiów tej sprawy Sąd zwrócił uwagę, iż w świetle polskiego prawa odpowiedzialność karna rodzica za uprowadzenie lub zatrzymanie swojego dziecka, które nie ukończyło 15 lat, może nastąpić dopiero wówczas, gdy został on pozbawiony władzy rodzicielskiej albo gdy nastąpiło zawieszenie lub ograniczenie tej władzy. Ze zgromadzonego materiału dowodowego wynika natomiast, że Olga R. posiada pełnię praw rodzicielskich i nie sposób uznać by w świetle obowiązującego w Polsce porządku prawnego dopuściła się ona przestępstwa- dodał sędzia.

Ponadto Sąd wskazał, że Olga R. wyjechała z Francji wraz z córką z uwagi na agresywną postawę swojego partnera. "Chciała w ten sposób zapewnić bezpieczeństwo zarówno sobie, jak i dziecku. Dlatego w ocenie Sądu wykonanie europejskiego nakazu aresztowania i przekazanie Olgi R. organom ścigania Francji stanowiłoby także naruszenie wolności i praw nie tylko Olgi R., ale też jej małoletniej córki" - dodał rzecznik.

«« | « | 1 | » | »»
 • Gość
  09.02.2018 09:45
  Chwalebne to z naszego, prywatnego punktu widzenia. Niech wiec polscy rodzice dzieci uprowadzonych przez wspolmalzonka pozegnaja z nadzieja odzyskania dziecka po odpowiednim wyroku polskiego sadu.
 • gość
  09.02.2018 15:10
  współmałżonka pozbawionego władzy rodzicielskiej można ścigać za granicą w razie uprowadzenia, sęk w posiadaniu władzy rodzicielskiej, też w wykonywaniu jej na bieżąco i dobru dziecka w sensie zakazu pochopnego orzekania o zmianie otoczenia i opiekuna, do których się przyzwyczaiło, raczej to jest wiadome i prowadzi do różnych rozgrywek mających w celu pozbawienie tej władzy
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.