A jeśli odbiorą ci dziecko...

Czy rodzice, którym odebrano dzieci, powinni mieć obligatoryjnie zawodowego adwokata? Tak - odpowiadają prawnicy z instytutu Ordo Iuris. - Z doświadczenia wiemy, że wówczas w większości przypadków okaże się, że dziecko odebrano bezzasadnie - pisze prezes OI Jerzy Kwaśniewski. - Nie. Obligatoryjny powinien być adwokat dla dzieci - uważa Oko.press, a jego stanowisko zdaje się wspierać gorzowski oddział Stowarzyszenia Sędziów Polskich "Iustitia".

Oko.press podało, że od jesieni biologiczni rodzice, którym odebrano dzieci np. z powodu przemocy i ciężkich zaniedbań, dostaną obligatoryjnego pełnomocnika procesowego. - Państwo chce sprzyjać sprawcom przemocy, nie ofiarom. Interesu dzieci nie reprezentuje nikt, a one same nie mają głosu - dodaje.

Powyższy tekst bezkrytycznie cytuje na Facebooku gorzowski oddział Stowarzyszenia Sędziów Polskich "Iustitia". - Trzeba dodać, że telewizyjne historie „pokrzywdzonych” rodziców, którym odbierane są dzieci, wyglądają w rzeczywistości zupełnie inaczej. Tam, gdzie jest alkohol, gnuśność, brud i przemoc, tam też pojawia się bieda jako konsekwencja, a nie przyczyna - dodaje autor wpisu sędziowskiego stowarzyszenia.

- Przerażający komentarz sędziów z "Iustitii". Sędziowskie stowarzyszenie występuje przeciwko umocnieniu prawa do sądu i sprawiedliwego procesu. I to w tak newralgicznej sprawie, jaką jest dobro dziecka, dobro konstytucyjnie chronionej rodziny i tak częsta agresja urzędników odbierających bezzasadnie dzieci z domów (bo to taka pomoc „na skróty”). Jak można sprzeciwiać się prawu rodziców, których rodzina została rozbita przez urzędników lub sądy, do korzystania z pełnomocnika z urzędu? - odpowiada na Facebooku oburzony prezes instytutu Ordo Iuris Jerzy Kwaśniewski.

Podkreśla, że przyznanie pełnomocnika nie przesądza o niczym, a jedynie zrównuje pozycję rodziców z pozycją urzędników i działającego w takich sprawach z urzędu sądu.

- Dzięki pełnomocnikowi z urzędu naprzeciw profesjonalistów stanie profesjonalista. Z doświadczenia wiemy, że wówczas w większości przypadków okaże się, że dziecko odebrano bezzasadnie - pisze Kwaśniewski, który sam występował jako adwokat w podobnych sprawach. Czynili to także inni prawnicy związani z Ordo Iuris.

- Wpis sędziów jest jednak niezwykle smutny i kompromitujący. Znam sprawy, jakie już od lat prowadzą adwokaci: Jerzy Kwaśniewski, Bartosz Lewandowski Kacper Chołody czy Maciej Kryczka. Nikt w nich zła nie broni. Wręcz przeciwnie. Rzetelnie prowadzona jest obrona unikalnej relacji, którą ktoś podważa tylko dlatego, że np. rodzic czegoś nie potrafi - dodaje inny ekspert OI dr Błażej Kmieciak. - Reforma sądów jest potrzebna, może przede wszystkim ta etyczna, o czym sędziowie "Iustitii" bardzo świadczą - ocenia socjolog prawa.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
 • Dremor
  27.06.2018 15:10
  W tej sytuacji prawo dziecka powinno stać ponad prawem rodziców. Wsparcie należy się słabszemu.
 • Urug
  27.06.2018 17:06
  Rodzic jest słabszy od urzędnika. Wsparcie należy się słabszemu. Czyli rodzicowi. Bieda pojawia się nie tylko jako konsekwencja alkoholu czy przemocy. Rachunek jest prosty. DINK ma jedną pensję na osobę, DIOK ma 2/3 pensji na osobę a tam, gdzie jest piątka dzieci, jest 1/7 pensji na osobę. Teraz 500+ poprawiło to do poziomu 1/4 pensji na osobę. Ale nadal 1/4 jest istotnie mniejsza niż 2/3. DINKi i DIOKi, wymyśliliście sobie, aby mieć lepiej ale zobaczyliście, że giniecie i teraz zazdrościcie tym, co mają dzieci? Słusznie. Bo oni żyją oszczędnie i biednie ale są szczęśliwi. Znam całą masę takich rodzin. Za to na starość będziecie sami a oni nie. Więc musicie im schrzanić życie, póki się da? Pozabierać dzieci w majestacie prawa? Nic nie pomoże. Ten, kto nie ma dzieci, musi wyginąć. Takie są prawa przyrody. Ale na bezkarne zabieranie dzieci przez urzędników zgody być nie może. Wsparcie prawników jest w takich sytuacjach niezbędne.
 • Kocór
  28.06.2018 14:24
  W każdej sprawie rodzice mogą wystąpić do Sądu o adwokata z urzędu.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.