Rodzina w Afryce

Rodzina w tradycji afrykańskiej jest święta, ponieważ w niej odbija się doskonała jedność istnienia. Harmonijne współżycie z naturą jest również uważane za świętość.

Wspólnota a jednostka

Dobro wspólnoty jest ważniejsze od dobra jednostki. Jednostka we wspólnocie jest jednak uważana za najwyższą wartość w perspektywie jej stosunków z innymi. „Jestem, ponieważ wy jesteście” - powiedział pewnego razu zmarły prezydent Tanzanii Nyerere (kandydat na ołtarze), podkreślając owo przenikanie jednostki i wspólnoty. Innym elementem jest konieczność zawarcia małżeństwa.

Małżeństwo jest społecznie pożądane i święte. Związek małżeński nie jest dozwolony pomiędzy dwiema osobami, które mają wspólnego przodka. Jeśli do niego dochodzi, może prowadzić to do nieszczęść.

Małżeństwo jest ugodą między dwiema wielkimi rodzinami, nie tylko między kobietą i mężczyzną. To zadanie dla obu rodzin sprawić, aby małżeństwo było udane. Dlatego starsi nadzorują i udzielają moralnego wsparcia rozmowom i związkowi i są doradcami, gdy w małżeństwie pojawiają się problemy. Dlatego rozwody są rzadkie. Posag składany ojcu panny młodej jest wyrazem uznania za dobre wychowanie; spełnia też rolę swoistego „wynagrodzenia” za utratę członka rodziny, bowiem od chwili zawarcia małżeństwa, staje się ona częścią rodziny męża. Posag jest również zabezpieczeniem stabilności, bo łączy ze sobą dwie rodziny. Homoseksualność jest czymś odrażającym i podlega surowym karom.

Rządy w rodzinie

W kulturze plemienia Bakiga i w większości afrykańskich kultur, gdzie ojciec jest głową rodziny, gdy on umiera, a nie ma męskiego potomka, jego rolę przejmuje jeden z jego braci. Poligamia jest dopuszczalna, ale pozostałe żony powinny być zapytane w tej sprawie. Polygamia ma na celu, aby wszystkie dziewczyny stały się żonami. Dostarcza również taniej siły roboczej. Zapewnia, że wdowa, po śmierci męża, pozostaje w rodzinie. Obecnie jednak polygamia staje się ciężarem dla ekonomii i jest rzadsza, również pod wpływem wartości chrześcijańskich.

Wartości w rodzinie

Inną wartością rodzinną jest szacunek dla starszych wiekiem, nazywanych „mądrymi”, szczególnie dla dziadków, którzy przygotowują się do połączenia ze zmarłymi przodkami. Należy do tradycji oddawanie czci przodkom, nazywanych „żyjącymi zmarłymi”. Ta cześć oddawana jest również przez składanie im ofiar.

„Żyjący zmarli”, którzy żyli według zasad moralnych, którzy żyli długo, wstawiają się za nami przed Bogiem i kontynuują wspieranie nas błogosławieństwem. Dlatego, na podobieństwo polskich zwyczajów, mamy specjalny ryt dla utrzymywania kontaktu z naszymi zmarłymi. W wielu wsiach nasi zmarli grzebani są w granicach domostwa, a nie na wspólnych cmentarzach.

Wiara i kultura

Chrześcijaństwo może wypełnić naszą kulturę, bo wiele tradycyjnych wartości afrykańskich jest bliskich chrześcijańskiej wierze. Istnieje potrzeba włączania tradycyjnych wartości w wyrażaniu wiary chrześcijańskiej, aby Kościół był bardziej afrykański i bardziej bliski naszym ludziom.

Jest również negatywna strona wielkiej rodziny. Należy do niej: nepotyzm, plemienność (grupa etniczna jest ważniejsza niż naród), odrzucanie możliwości jakichkolwiek zmian w systemie (ten, kto chce coś zmienić uważany jest za mąciciela i społecznego wyrzutka) oraz wynikająca z poligamii zawiść.

Współczesne zagrożenia

Ekonomia, którą rządzi tylko pieniądz, rozbija struktury tradycyjnej rodziny, co pociąga za sobą skutki rozpadu więzi i wzajemnej solidarności członków. Dla niektórych jest to wyzwolenie z przynależności do grupy, ale ta sytuacja utrudnia radzenie sobie w życiu, w szczególności dla słabszych ni mniej  zaradnych.

Jesteśmy świadkami takich zachowań, wcześniej nieznanych, jak: prostytucja, żebranie, myślenie tylko o sobie. W miastach masowe powstawanie nowej formy rodziny - tzw. małej, nie daje poczucia bezpieczeństwa  społecznego i fizycznego. Sprawami najważniejszymi stają się: „moje życie, mój dom, moja własność”, a nie „nasza ziemia, nasz dom”, dzielenie chwil szczęśliwych i bolesnych, lojalność wobec rodziny i szacunek dla starszych.

Jako Afrykańczyk, który żył w tradycyjnej afrykańskiej rodzinie, jestem przekonany, że Afryka posiada cenne, tradycyjne zwyczaje i kulturę oraz wartości duchowe, które musimy zachować i przekazać następnym pokoleniom. To jest, w mojej opinii, najlepsza cząstka, którą Afryka może dać światu.

«« | « | 1 | 2 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg