Bezpłodni rodzą dzieci

Małżeństwa starające się o dziecko nie muszą wybierać między in vitro a adopcją. Mogą spróbować naprotechnologii, która jest zgodna z nauką Kościoła.

Naprotechnologia to metoda leczenia bezpłodności kobiet, a także wielu innych chorób ginekologicznych. Jej podstawą jest przede wszystkim dogłębne poznanie, jak funkcjonuje organizm kobiety, i leczenie dostosowane indywidualnie do każdej pacjentki. Tym sposobem da się ustalić przyczyny bezpłodności, które często wymykają się powszechnie stosowanej diagnostyce. Naprotechnologia powstała i od 30 lat jest praktykowana w USA, w Irlandii – od dziesięciu. Jej specjaliści leczą także w Kanadzie, Australii, Wielkiej Brytanii, Francji, Niemczech, Chorwacji i na Słowacji.

Tylko w Irlandii dzięki tej metodzie w ciągu ostatnich dziesięciu lat urodziło się 750 dzieci. 130 par, które wcześniej bez skutku próbowały zapłodnienia in vitro, poczęło i urodziło dzieci w sposób zupełnie naturalny. – Naprotechnologia to rzetelna diagnostyka, której teraz często brakuje w ginekologii – mówi jeden z warszawskich lekarzy. – Niepłodność jest objawem nieprawidłowości w obrębie układu rozrodczego. Najpierw należy szukać przyczyny, a potem leczyć. Niestety, ginekologia często idzie na skróty: jeśli kobieta ma problemy z zajściem w ciążę, od razu myśli się o in vitro.

Kobieta pod lupą

Kobiecy organizm niezwykle precyzyjnie „dostraja” wiele czynników, które powodują, że w pewnych okresach kobieta jest płodna, a w innych nie. To cały system, który zmienia się z godziny na godzinę. Dlatego tak ważna jest obserwacja – częsta i dokładna, by uchwycić moment, w którym pojawiają się nieprawidłowości. I skutecznie zadziałać. Często „przeszkód” w poczęciu dziecka jest kilka naraz i to zarówno po stronie kobiety, jak i mężczyzny. Naprotechnologia proponuje sprawdzone schematy leczenia mężczyzn w połączeniu z dobrą znajomością najpłodniejszego okresu cyklu owulacyjnego kobiety – co daje największe szanse na sukces.

Na pierwszy rzut oka naprotechnologia może kojarzyć się z metodą obserwacji śluzu, pozwalającą ustalić dni płodne i niepłodne. Rzeczywiście, twórca naprotechnologii prof. Thomas W. Hilgers, amerykański ginekolog i chirurg, członek Papieskiej Akademii Pro Vita, sięgnął właśnie po tę metodę, by szczegółowo poznać działanie organizmu każdej pacjentki. Przypomina to tworzenie indywidualnej mapy płodności, która potem jest pomocna w doborze leczenia. O tym, jak małżonkowie słabo znają swoje organizmy, świadczy chociażby fakt, że tylko w ciągu kilku pierwszych miesięcy szczegółowej obserwacji kobieta jest w stanie bardzo precyzyjnie ustalić płodny okres. Mając tę wiedzę, jedna trzecia małżeństw, zgłaszających się do specjalistów naprotechnologii w USA i Irlandii, już wtedy zachodzi w ciążę. Bez leczenia.

Prosta i skuteczna

Agnieszka i Michał Pietrusińscy z Warszawy chcieli mieć drugie dziecko, ale od lekarzy słyszeli, że już ich pierwsze dziecko jest cudem, więc teraz mogą liczyć tylko na in vitro. Jako katolicy odrzucili możliwość sztucznego zapłodnienia. O naprotechnologii usłyszeli na kongresie, potem w ręce trafiła im fachowa literatura. W USA odszukali instruktorkę tej metody Joannę Nycz-Wasilec. Kiedy pod koniec ubiegłego roku do Polski przyjechał irlandzki specjalista naprotechnologii dr Phil Boyle, odbyli konsultację i usłyszeli, że mają 75 proc. szans na kolejne dziecko.

Agnieszka Pietrusińska przeszła szkolenie w Nowym Jorku i jest jednym z pierwszych w Polsce instruktorów tej metody. Pod jej okiem bezpłodne pary uczą się, jak prowadzić obserwację cyklu miesiączkowego. – Przez trzy cykle miesiączkowe kobieta bardzo uważnie i właściwie bez przerwy obserwuje biomarkery płodności: pojawiający się śluz, krwawienia, plamienia. W tej metodzie nie są konieczne pomiary temperatury – mówi Agnieszka. – Ważne, by obserwacje były prowadzone bardzo rzetelnie i od razu prawidłowo zapisywane na karcie obserwacji. Instruktorzy są właśnie po to, by nauczyć kobiety, jak to robić według określonych standardów, korygować błędy i odpowiadać na pytania.

«« | « | 1 | 2 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Dodaj komentarz
Gość
    Nick (wymagany lub )

    Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.