Ks. Skrzypczak: rodzina jest dziś powoli eliminowana przez otwarcie się zachodniej kultury na rozwody

Rodzina, tradycyjne miejsce kształtowania się wartości, jest dziś powoli eliminowana poprzez otwarcie się zachodniej kultury na rozwody. Dostrzegana jest nawet, cicho zakładana, tzw. "ewentualność rozwodowa" - mówił ks. Robert Skrzypczak z Akademii Katolickiej Warszawie w wykładzie na temat prognoz i perspektyw dotyczących współczesnej rodziny w Polsce i Europie Zachodniej. Jego prelekcja odbyła się w ramach V Kongresu Rodzin Polonijnych, który zorganizowano w niemieckim Carlsbergu.

Gdy rozpadają się relacje rodzinne, słabnie nasze społeczeństwo i państwo - mówił dalej teolog. Dzisiaj tymczasem - stwierdził - zauważalne jest zjawisko "narastającej mistyki małżeństwa": małżonkowie, decydując się dziś na związek, stają się bardziej skupieni na jakości osobistych więzi emocjonalnych, mniej natomiast biorą pod uwagę ową społeczną odpowiedzialność.

- W efekcie mamy do czynienia z jednej strony z "hiperadoracją" własnego "ja", subiektywnego poczucia zadowolenia czy szczęścia w związku, a z drugiej strony - z przesadnie pojmowaną kategorią równości w związku. Szczęście osobiste jest dziś traktowane jako prawo absolutne, pierwszorzędne w ocenie związku - powiedział prelegent. To, dodał, idzie najczęściej w parze z zanikającym poczuciem odpowiedzialności względem własnej rodziny, dzieci czy większych zbiorowości jak społeczeństwo czy Kościół.

- Coraz częściej, dostrzegamy to jako duszpasterze, wchodzi w nawyk tzw. "ewentualność rozwodowa". Cicho gdzieś zakładana, umiejscowiona w głębi duszy. Ona, jak robak złożony w głębi owocu, pewnego dnia zacznie ten owoc pożerać od środka. Wystarczy w pewnym momencie dopuścić coś jako możliwe, a z czasem przerodzi się to w coś koniecznego. Dzisiaj zadaję często pytanie: dlaczego ludzie tak łatwo i szybko się rozwodzą? Przede wszystkim dlatego, że mogą - powiedział ks. Robert Skrzypczak.

- Jeśli chcemy ocalić człowieka zachodniego, musimy się skupić na ocaleniu rodziny - argumentował teolog. Tymczasem, jak podkreślił, "wielu polityków, którzy deklarują się dzisiaj jako katolicy, podchodzi do spraw małżeństwa i rodziny bez jakiejkolwiek odpowiedzialności". Przytoczył przykłady z włoskiej sceny politycznej, gdzie rząd katolika Emilio Colombo w 1970 r. wprowadził w tym kraju rozwody. Rząd innego katolika Giulio Andreottiego poparł w 1978 r. aborcję. - Natomiast rząd jeszcze innego katolika Matteo Renziego zgodził się na homoseksualne związki cywilne. W tej chwili w kolejce stoją kolejne "wyzwania cywilizacyjne", czyli aprobata praw dotyczących homofobii oraz eutanazji - dodał ks. Skrzypczak.

W swoim wykładzie ks. Skrzypczak powołał się na badania Eurostatu z 2018 r., które alarmują o ogromnym spadku rozrodczości na Starym Kontynencie. Ów spadek idzie w parze ze spadkiem liczby zawieranych małżeństw. Na 1000 osób w populacji najwięcej ślubów jest na Cyprze (prawie 8) oraz w Rumunii 7,4. Najmniej Luksemburg, Włochy, Portugalia, Hiszpania, Francja - 3,2 - 3,5. Polska jest to 3,8 małżeństwa na tysiąc osób. Jeśli chodzi o rozrodczość, Polska jest na ostatnim miejscu w Europie. - To jest wyzwanie - stwierdził duchowny.

Teolog przytoczył też doniesienia dziennika "The Guardian" z 2020 r., wedle których aż 50 proc. brytyjskich par żyje w związkach niesformalizowanych. Notuje się wzrost o 53 proc. osób w zalegalizowanych związkach homoseksualnych. - Wzrasta liczba osób kontaktujących się przez internet i podejmujących decyzję o związku drogą technologiczną. Notuje się wzrost singli i par niechcących posiadania dzieci. Wzrasta lawinowo ilość samotnych matek, oczywiście stanowiących efekt decyzji o sztucznym zapłodnieniu. Wzrasta także ilość samotnych ojców, których dzieci coraz częściej pochodzą już z podarowanej komórki jajowej od obcej kobiety lub surogacji.

"Wzrasta także ilość rodziców transgenderowych. Do niedawna jeszcze ci rodzice najpierw decydowali się na dziecko, a dopiero potem zmieniali płeć. Dzisiaj chęć posiadania dziecka zapada już po procedurze zmiany płci, oczywiście w oparciu o technologię" - wskazał ks. Skrzypczak.

«« | « | 1 | 2 | 3 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg