W maju rusza akcja Dzieci Komunijne Dzieciom Misji. W jej ramach dzieci wspierają modlitwą i darami materialnymi rówieśników w krajach misyjnych. W 2023 r. zebrano prawie 1,3 mln zł. Za pośrednictwem watykańskiej Dykasterii ds. Ewangelizacji przekazano je na projekty misyjne.
W Kościele katolickim w Polsce maj jest miesiącem pierwszych komunii świętych. Dzieci z trzecich klas szkoły podstawowej przyjmują ten sakrament, a potem przez tydzień, zwany białym, uczestniczą codziennie w Mszy świętej. W wielu miejscach w kraju od kilku lat jest on skracany nawet do trzech dni.
Zgodnie z decyzją Konferencji Episkopatu Polski jeden dzień w białym tygodniu poświęcony jest tematyce misyjnej. W tym roku odbędzie się pod hasłem "Uczestniczę w misji Kościoła".
"Chcemy pokazać dzieciom, że Kościół to nie budynek, ale wspólnota wszystkich na całym świecie, którzy wierzą w Chrystusa" - powiedział PAP dyrektor krajowy organizatora akcji Papieskich Dzieł Misyjnych (PDM) ks. Maciej Będziński.
W dniu misyjnym dzieci zachęcane są do modlitwy za swoich rówieśników w krajach misyjnych.
"Za zgodą rodziców mogą również podzielić się z nimi częścią środków materialnych, które otrzymały z okazji pierwszej Komunii świętej" - dodał ks. Będziński.
Aby zapewnić najmłodszym anonimowość Papieskie Dzieło Misyjne Dzieci (jedno z czterech Papieskich Dzieł Misyjnych) w ramach akcji Dzieci Komunijne Dzieciom Misji przygotowują specjalne koperty na datki.
"Do koperty dziecko może też włożyć list skierowany do rówieśnika z kraju misyjnego" - powiedział ks. Będziński. Dodał, że dzieci składają ofiary w procesji z darami podczas Mszy św., a za uzyskane w ten sposób pieniądze realizowane są projekty dożywiania dzieci i edukacji.
Poinformował, że w 2023 r. do sekretariatu krajowego PDMD od dzieci pierwszokomunijnych wpłynęło 1 mln 284 tys. 887 zł. Za pośrednictwem watykańskiej Dykasterii ds. Ewangelizacji przekazano je na projekty misyjne dla dzieci do 14 lat mieszkających na terenach misyjnych.
Papieskie Dzieło Misyjne Dzieci jest jedną z czterech inicjatyw należących do Papieskich Dzieł Misyjnych (obok Papieskiego Dzieła Rozkrzewiania Wiary, Papieskiego Dzieła św. Piotra Apostoła i Papieskiej Unii Misyjnej). Powstało we Francji w 1943 r. Istnieje w ponad 120 krajach świata i od 173 lat wspiera małych mieszkańców krajów misyjnych.
Tradycja białego tygodnia wywodzi się z pierwszych wieków chrześcijaństwa, kiedy nowi członkowie Kościoła przez tydzień nosili białe szaty na znak zjednoczenia z Chrystusem.
W perspektywie 2-5 lat można oczekiwać podwojenia liczby takich inwestycji.
"Mikołaje" zarobią więcej na imprezach firmowych, mniej - w galeriach handlowych.