Minister Maląg: za miesiąc ogłoszone zostaną zasady nowego programu "Maluch plus"

Za miesiąc ogłoszone zostaną zasady nowego programu "Maluch plus". Przeznaczymy 1,5 mld rocznie na to, aby samorządy mogły tworzyć nowe miejsca opieki żłobkowej - powiedziała we wtorek w Polskim Radiu 24 szefowa MRiPS Marlena Maląg.

Maląg przypomniała, że 19-20 października odbyła się konferencja naukowa "Uwarunkowania dzietności", która wpisała się w program III Kongresu Demograficznego. Zdaniem minister rodziny pokazała ona kierunki działań, które są potrzebne, by odwrócić niekorzystne trendy w demografii.

"Potrzebne jest wzmocnienie roli rodziny, a więc czynnik kulturowy. Ale młodym ludziom potrzebna jest także - bo 90 proc. młodych Polaków deklaruje, że chce założyć rodzinę i chce mieć dzieci - polityka mieszkaniowa" - oceniła.

Maląg przyznała, że jeśli chodzi o politykę mieszkaniową, to dotąd "nie wszystko wyszło".

"W zakresie polityki mieszkaniowej podejmujemy kolejne wsparcie w postaci ustawy gwarantującej wkład własny młodym ludziom, którzy będą chcieli kupić mieszkanie. To ustawa, która już obowiązuje" - poinformowała.

Dodała, że młodym rodzicom potrzebne jest wsparcie w opiece nad dziećmi do trzeciego roku życia.

"Rozszerzamy program +Maluch plus+, ale także +Rodzinny kapitał opiekuńczy+, żeby dać wybór" - mówiła.

Przypomniała, że w 2015 r., kiedy PiS objęło władzę, było zaledwie 80 tys. miejsc w żłobkach, podczas gdy obecnie jest ich ok. 230 tys. "To jest rozwój programu +Maluch plus+. Początkowo był to budżet 150 mln zł rocznie, następnie 450 mln zł. Tak naprawdę zainwestowaliśmy w tworzenie tych miejsc ponad 2,1 mld zł" - wyjaśniła.

Zaznaczyła, że za miesiąc ogłoszone zostaną zasady nowego programu "Maluch plus". "To będzie program ze zwiększonym budżetem. Mamy już zawarte porozumienie z PFR (Polskim Funduszem Rozwoju - PAP) 1,5 mld rocznie na to, aby samorządy (...) mogły tworzyć miejsca opieki żłobkowej" - poinformowała Maląg.

Jednocześnie zastrzegła, że rodzice muszą mieć wybór. "W polityce prorodzinnej ważne jest jeszcze łączenie pracy zawodowej z życiem rodzinnym. Tutaj te zmiany są konieczne i my już jesteśmy na ostatniej prostej. W Sejmie jest ustawa zmieniająca Kodeks pracy, wprowadzająca pracę zdalną na stałe do Kodeksu pracy, a więc te elastyczne formy zatrudnienia" - wymieniła.

Dodała, że resort pracuje również nad wdrażaniem dyrektywy łączącej pracę zawodową z życiem rodzinnym, wprowadzającą dodatkowy urlop dla ojców. "Ta polityka prorodzinna musi być kompleksowa" - oceniła szefowa MRiPS.

Program "Maluch plus" ma na celu wspieranie rozwoju instytucji opieki nad dziećmi w wieku do trzech lat - żłobków, klubów dziecięcych i dziennych opiekunów. Beneficjenci programu mogą otrzymać dofinansowanie do tworzenia i funkcjonowania miejsc opieki.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg