Caritas wobec nowych form ubóstwa

Caritas bierze pod lupę nowe formy ubóstwa. Mówił o tym przed rozpoczęciem 19. zebrania ogónego Caritas Internationalis w Rzymie, podsekretarz Papieskiej Rady Cor Unum, ks. Segundo Tejado Muñoz z Hiszpanii. W tym roku organizacja obchodzi swoje 60-lecie.

„Ubóstwo jest zawsze ubóstwem. Głód wciąż istnieje na świecie, miliony ludzi nie mają żadnego dostępu do żywności. Jako Caritas zaczęliśmy zastanawiać się również nad nowymi formami ubóstwa. Takimi mianowicie, które wiążą się z rozpadem rodziny. Rodzina jest miejscem schronienia człowieka, tam znajduje on solidarność i jest kochany za to, że jest, a nie za to, co posiada” – mówił kapłan i wskazał, że „rodzina traci w społeczeństwie grunt pod nogami, co stwarza nowe problemy.”

„Nie chodzi o klasyczne ubóstwo, lecz o człowieka, który nie jest w stanie unieść nowych rozłamów, również w kontekście gospodarczym. Rodzi się samotność i cała gama trudności dotykająca wprost dzieci i młodzieży” – zaznaczył ks. Muñoz.

19. zebranie ogólne Caritas Internationalis, przypadające 60. rocznicę założenia organizacji rozpoczynie się dzisiaj Mszą św. pod przewodnictwem kardynała sekretarza stanu Tarcisio Bertone. W piątek uczestników zgromadzenia przyjmie Benedykt XVI. Bierze w nim udział ponad 300 uczestników reprezentujących 165 Caritas krajowych. Zadaniem zgromadzenia będzie m.in. wybór nowych władz oraz przedyskutowanie reformy statutów tej instytucji podległej Stolicy Apostolskiej. Ponadto podczas zebrania ma zostać wybrany następca sekretarz generalnej Caritas Internationalis Lesley-Anne Knight, która nie może kandydować na następną kadencję.

Z okazji 60-lecia Caritas Internationalis ze stacji watykańskiej wyruszył wczoraj zabytkowy skład pociągu z parowozem z 1915 r. Pociąg o nazwie „Caritas Express” pokonał kilkudziesięciokilometrową trasę Watykan-Orvieto. Na trasie zbierano datki na różne projekty realizowane przez Caritas. W składzie pociągu znajdował się luksusowy wagon, w którym papież Jan XXIII, na kilka dni przed rozpoczęciem II Soboru Watykańskiego, pielgrzymował do Asyżu.

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
    Nick (wymagany lub )

    Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.